کاهش ذخایر زیرزمینی و برداشت بی رویه آب از مخاطرات بخش کشاورزی است

کشاورزنیوز:

حبیب الله زارع روز پنجشنبه در جلسه کارگروه تخصصی خشکسالی، سرمازدگی و دیگر مخاطرات بخش کشاورزی شهرستان گفت:
برای برون رفت از این وضعیت باید از هم اکنون راه ها و سیاست های پیشگیرانه اعمال و از کشت محصولاتی که نیاز آبی بالایی دارند جلوگیری شود.
وی افزود: توسعه و ترویج کشت های جایگزین نظیر سویا، آفتابگردان و کنجد که نیاز آبی خیلی پایینی نسبت به شالی دارند باید از سوی کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گالیکش با اشاره به وضعیت مناسب بارندگی در سال جاری گفت: امسال تاکنون خسارتی به بخش کشاورزری وارد نشده است.
در این نشست، محمدرضا حسین پور کارشناس مهندسی رودخانه های شهرستان های شرقی استان گلستان نیز گفت: کشاورزانی که در سال زراعی گذشته اقدام به برداشت غیرمجاز آب برای کشت شالی داشتند مورد شناسایی قرار گرفته و مجوز پلمپ چاه های آب برخی از آنان از طریق مراجع قضایی این شهرستان صادر شده است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش نیز گفت: بعد از برداشت گندم در سال زراعی گذشته، بیش از ۱۰۰ مورد آتش سوزی بقایای درو گندم توسط زارعین انجام شد که برای جلوگیری از خطر سرایت آتش به عرصه های منابع طبیعی اقدام لازم انجام گرفت.
منصور ممشلی افزود: آتش زدن سفال گندم موجب وارد آمدن خسارت به محیط زیست و نابودی مواد مفید خاک می شود.
وی از مسئولین مربوطه خواست در زمان اعطای تسهیلات بانکی به دامداران به منظور پیشگیری از ورود دام به جنگل، متقاضیان را به اداره منابع طبیعی نیز معرفی نمایند تا از آنان تعهدات لازم برای وارد نکردن دام به جنگل اخذ شود.
در این جلسه کارشناس شبکه دامپزشکی شهرستان گالیکش نیز با ارائه گزارشی از وضعیت بیماری لمپی اسکین در این شهرستان خواستار همکاری دستگاه های عضو کارگروه برای اطلاع رسانی و پیشگیری از این بیماری شد.
سعید پورقاز افزود: این بیماری که همراه با تب در دام است و در صورت کنترل نشدن موجب تلفات سنگین در بین دام ها می شود.
۷۴۸۱/۱۸۶۰

انتهای پیام /*

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس