هفت عیبی که عقد نکاح را باطل می کند/فتوای حضرت آیت‌الله نوری همدانی

هفت عیبی که عقد نکاح را باطل می کند/فتوای حضرت آیت‌الله نوری همدانی

کشاورزنیوز:

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی فتوایی درباره مواردی که میتوان عقد نکاح را بهم زد،بیان کرده است.
به گزارش شفقنا متن فتوای مطرح شده این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

اگر مرد بعد از عقد بفهمد که زن یکی از این هفت عیب را دارد می تواند عقد را بهم بزند :

اوّل : دیوانگی .

دوّم : مرض خوره .

سوّم : مرض برص ( پیسی ) .

چهارم : کوری .

پنجم : شل بودن به طوری که معلوم باشد .

ششم : آنکه افضا شده ، یعنی راه بول و حیض یا راه حیض و غائط او یکی شده باشد ، ولی اگر راه حیض و غائط او یکی شده باشد بهم زدن عقد اشکال دارد و باید احتیاط شود .

هفتم : آنکه گوشت ، یا استخوانی یا غدّه ای در فَرْج او باشد که مانع نزدیکی شود .

(مسأله۲۳۷۷) اگر زن بعد از عقد بفهمد که شوهر او قبل از عقد دیوانه بوده یا بعداً دیوانه شده است یا قبل از عقد آلتِ مردی نداشته یا قبل از عقد عِنِین بوده است و نمی تواند وطی و نزدیکی نماید یا بعد از عقد بدون آنکه نزدیکی کرده باشد ، عِنِّین شده یا تخم های او را قبل از عقد کشیده اند می تواند عقد را بهم بزند .

(مسأله۲۳۷۸) اگر مرد یا زن ، به واسطه یکی از عیبهائی که در دو مسأله پیش گفته شد ، عقد را بهم بزند ، باید بدون طلاق از هم جدا شوند .

(مسأله۲۳۷۹) اگر به واسطه آنکه مرد عِنِّین است و نمی تواند وطی و نزدیکی کند ؛ زن عقد را بهم بزند ، شوهر باید نصف lمهر را بدهد . ولی اگربه واسطه یکی از عیبهای دیگری که گفته شد مرد یا زن عقد را بهم بزند ، چنانچه مرد با زن نزدیکی نکرده باشد ، چیزی بر او نیست و اگر نزدیکی کرده ، باید تمام مِهر را بدهد .

انتهای پیام

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس