نشست‌هایی برای احیای هامون با افغانستانی‌ها

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

نشست‌هایی برای احیای هامون با افغانستانی‌ها

سعید محمودی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم  با اشاره به وضعیت تالاب هامون اظهار داشت: وابستگی زندگی مردم و تالاب هامون در بالاترین سطح انسان و طبیعت قرار دارد و شاهدیم زندگی مردم در اثر اتفاقات شکل گرفته برای هامون مختل شده است.

وی ادامه داد: اکثریت مردم منطقه نزدیک به تالاب هامون صیاد، دامدار و کشاورز بودند و زندگی خود را در کنار این تالاب میگذراندند اما با خشکسالی این اکوسیستم طبیعی زندگی آنها نیز تا حدود زیادی مختل شد و باعث فقر، شیوع بیماری، تغییر اقلیم و مهاجرت شد.

مدیرکل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: روند خشک شدن تالاب هامون در طول دو دهه قبل انجام گرفته که متأسفانه برنامه خاصی در سال‌های گذشته برای احیای آن انجام نشد؛ ما نیز در طول یک سال و اندی گذشته اهتمام ویژه‌ای برای بهبود وضعیت آن به کار بستیم.

محمودی یکی از مهم‌ترین رویکردها را آماده کردن طرح مدیریت یکپارچه و بین بخشی عنوان کرد و گفت: جزیره‌ای کارکردن برای احیای تالاب هامون فایده‌ای نداشته و ندارد بنابراین به دنبال همگرایی همه دستگاه‌ها برای تالاب هامون برآمدیم که قطعاً این تعاملات و هماهنگی‌ها نتیجه بخش خواهد بود.

وی ادامه داد: این مهم زیر نظر استانداری استان سیستان و بلوچستان انجام شده و طرح در حال حاضر به اتمام رسیده و در حال نهایی شدن است تا به عنوان سندی الزام آور مورد تاکید قرار بگیرد.

مدیرکل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بدنبال این هستیم تا بیشترین آب را در کمترین زمان وارد تالاب کنیم و از جهتی نیز در پی آن هستیم تا با احیائ هامون کنترل مراکز گرد و غبار نیز انجام بگیرد و مشکل مردم منطقه کاهش پیدا کند.

محمودی با اشاره به نظر خانم معصومه ابتکار مبنی بر بالابردن مطالبه تالاب در سطح ملی،گفت: بنابر این تاکید رییس سازمان حفاظت از محیط زیست پروپوزالی را آماده کردیم که عنوان آن ذخیره گاه زیستگاه تالاب هامون نام گرفت و این مهم با حمایت استاندار و ابتکار در حدود یکسال زمان برد و کار انجام گرفت.

وی ادامه داد: با نهایی شدن این پروپوزال در مارس ۲۰۱۶ بر دفاع از آن به پرو سفر کردیم که با تلاش انجام شده تالاب هامون در فهرست ذخیره‌گاه‌های زیستی بین‌المللی یونسکو قرار رفت.

مدیرکل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: ما نگاههای بین المللی و کمک های بین المللی را خواهان هستیم تا مطالبات این تالاب را در سطح بین‌المللی تعیین کنیم.

محمودی تصریح کرد: به طور حتم با این ثبت جهانی طرف افغانی هم باید به احیاء تالاب کمک کند؛ البته بخشی از تالاب به آنها مرتبط می‌شود و این کشور همسایه هم از احیای تالاب هامون استقبال کرده است.

وی با اشاره به سفر اخیر عبدالله عبدالله به ایران و دیدار وی با ابتکار گفت: در زمینه تالاب هامون نیز در این دیدار صحبت‌هایی انجام گرفت و طرف افغانستانی در این زمینه توجهات لازم را دارد.

مدیرکل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان همچنین تصریح کرد: به غیر از توجه افغانستان برای احیای تالاب هامون، پاکستانی‌ها نیز برای احیا این تالاب بین‌المللی توجه لازم را دارند چرا که صحبت‌هایی در این خصوص داشته‌ایم و در آینده با همسایگان درباره تالاب هامون نشست‌هایی را خواهیم داشت.

محمودی در پایان تأکید کرد: برای احیا تالاب هامون قدم‌های مؤثری برداشته شده که از آن جمله می‌توان به طرح‌های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت اشاره کرد که امیدواریم هر چه زودتر این تالاب به احیای کامل برسد.

نوشته نشست‌هایی برای احیای هامون با افغانستانی‌ها اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس