محدودیت‌های واردات دارو تشدید می‌شود

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

محدودیت‌های واردات دارو تشدید می‌شود

کشاورزنیوز:

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به محدود کردن سهم داروهای وارداتی در بازار دارویی ایران، به میزان واردات حداکثر ۲۵ درصد در انتهای برنامه ششم توسعه، گفت: در بحث واردات اقلام مشابه تولید داخل، محدودیت‌ها وجود خواهد داشت و این اقدام فقط با لحاظ تعرفه میسر خواهد بود.

دکتر رسول دیناروند در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” از سوی مقام معظم رهبری، درباره چگونگی تحقق این شعار در سازمان غذا و دارو، گفت: یکی از نمودها و مخاطبین مهم نامگذاری امسال در نظام سلامت، حوزه سازمان غذا و دارو است. همچنین بحث سیاست‌هایی که بتواند بستر لازم را برای توسعه توانمندی‌های داخلی و حمایت از تولید داخل فراهم کند، مطرح است.

کاهش سهم واردات دارو از کل بازار دارویی کشور

وی با بیان اینکه خوشبختانه عملکرد این حوزه در سال ۹۴ مناسب بوده است، افزود: بر اساس آمار سال ۹۴، وابستگی بازار دارویی کشور به داروهای وارداتی کاهش یافته و سهم واردات دارو از کل بازار دارویی کشور از نظر کمی، برای اولین بار از سه درصد نیز کمتر شده است. همچنین از نظر ریالی میزان وابستگی بازار دارویی کشور به واردات، در حد یک‌سوم، یعنی حدود ۳۳ درصد باقی مانده است و این علامت خوبی است.

ادامه روند کاهشی واردات دارو به کشور در سال جدید

دیناروند افزود: البته هدفگذاری ما برای انتهای برنامه ششم توسعه در حوزه واردات، این است که سهم داروهای وارداتی حداکثر ۲۵ درصد بازار دارویی کشور را داشته باشد؛ به طوریکه ۷۵ درصد این بازار به تولید داخل اختصاص یابد. اکنون و در ابتدای برنامه ششم که در سال ۹۵ آغاز می‌شود، حدود ۶۷ درصد یا دو‌سوم بازار دارویی‌مان به داروهای تولید داخل اختصاص دارد.

وی با تاکید مجدد بر اینکه عملکرد سال ۹۴ و ۹۳ سازمان غذا و دارو، خوب و نسبت به سال‌های گذشته بهتر بوده است، ادامه داد: وابستگی ارزی ما نیز در حوزه دارویی افزایش نیافته است. طبعا چیزی که برای ما بسیار مهم است، گسترش بازارمان است. بر این اساس صنعت ما می‌تواند بازارش را گسترش دهد، اما برای این کار نباید صرفا به بازار داخل توجه کنیم، بلکه باید به بازارهای منطقه نیز دست یابیم.

رییس سازمان غذا و دارو یکی از اولویت‌های اصلی دولت و وزارت بهداشت و بویژه شخص وزیر بهداشت را حمایت از توسعه صادرات عنوان و اظهار کرد: بر این اساس ما هرگونه کمک و امتیازی را که میسر باشد، برای تولیدکنندگانی که در عین حال صادر کننده هم باشند، خواهیم داشت تا بازار صادراتی دارویی کشور توسعه یابد.

دیناروند، یکی از مهم‌ترین بحث‌ها در اقتصاد مقاومتی را بحث درون‌زا بودن و همزمان برون‌نگری بودن آن دانست و افزود: یعنی بازار ما باید به گونه‌ای باشد که جوشش آن از داخل بوده و به سمت صادرات، توسعه یابد و این از اهداف اصلی ما است.

وی در ادامه با اشاره به مهلت یک ماهه رییس جمهور به دستگاه‌ها برای ارائه برنامه‌هایشان جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: در این زمینه برنامه سازمان غذا و دارو آماده است و در موعد تعیین شده وزارت بهداشت، آن را به دولت ارائه می‌دهد.

رییس سازمان غذا و دارو درباره جزییات این برنامه، اظهار کرد: یکی از جزییات آن امتیازاتی است که ما برای بحث تولید داخل و صادرات خواهیم داشت؛ در این زمینه خوشبختانه مصوباتی در سال ۹۴ داشتیم که این مصوبات در سال جدید با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود.

امکان واردات اقلام مشابه تولید داخل تنها با تعرفه

وی با اشاره به محدود کردن واردات اقلام مشابه تولید داخل، گفت: در بحث واردات اقلام دارویی مشابه تولید داخل، محدودیت‌ها وجود خواهد داشت و این اقدام فقط با تعرفه میسر خواهد بود و این مسائل پیگیری می‌شود. بنابراین حمایت از سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در این حوزه از برنامه‌های مشخصی است که بزودی به صورت عمومی اطلاع‌رسانی شده و در عین حال به صورت مکاتبه به دولت ارائه می‌شود.

انتهای پیام

نوشته محدودیت‌های واردات دارو تشدید می‌شود اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس