زیان استفاده از کیسه های نایلونی باید برای مردم گفته شود

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

زیان استفاده از کیسه های نایلونی باید برای مردم گفته شود

کشاورزنیوز(اخبار کشاورزی ایران):

علی طاهرسارایی روز دوشنبه به مناسبت روز بدون نایلکس در گفت و گو با خبرنگار کشاورزنیوز اظهار کرد: هم اکنون در برخی کشورهای دنیا همچون فرانسه استفاده از کیسه های نایلونی در مغازه ها و فروشگاه ها و عرضه این فرآورده های شیمایی به مردم ممنوع است.
وی افزود: هرچند در ایران هنوزقانونی برای منع استفاده از کیسه های نایلونی وجود ندارد اما سازمان حفاظت محیط زیست کشور در سال های اخیر به طور جدی به دنبال غیر قانونی کردن عرضه کیسه های نایلونی در سطح کشور است.
وی یادآور شد: متاسفانه استفاده از کیسه های نایلونی در استان ایلام زیاد است که باید فرهنگ عرضه و مصرف کیسه های پارچه ای یا کاغذی به تدریج در بین مردم این استان رسوخ کند.
سارایی با بیان اینکه گاه این محصولات پلاستیکی در اماکن عمومی راه سازی می شود، گفت: راه سازی نایلون و نایلکس در محیط زیست شهری و طبیعی توسط افراد علاوه بر اینکه نظم و سلامت جامعه و عرصه ها را با چالش روبرو می کند، موجب پدید آمدن مناظر نازیبا نیزمی شود.
وی گفت: وجود این مواد در طبیعت خسارت های جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد می کند چرا که مدت تجزیه کامل این مواد به صورت طبیعی به زمان بسیار طولانی نیاز دارد.
وی یادآور شد: اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام برای ترویج فرهنگ استفاده از کیسه های تجزیه پذیر کاغذی یا پارچه ای دردستگاه های اداری استان اقدام به توزیع تعدادی سطل مخصوص بازیافت کاغذ در تعدادی از ادارات استان کرده است و این روند ادامه دارد.
سارایی افزود: این اداره کل به منظور کاهش مصرف این محصولات شیمایی مجوز تولید نایلکس و کیسه های نایلونی برای واحدهای متقاضی فعالیت در استان صادر نمی کند و کیسه های موجود در بازار از خارج از استان وارد می شوند.
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام اظهار کرد: استان ایلام نیازمند ایجاد واحدهایی برای بازیافت نایلون و واحدهای تولید کیسه های پارچه ای یا کاغذی است که البته لازمه ایجاد این واحدها وجود زیرساخت و اعتبار است.
وی افزود: این اداره کل در موقعیت های مختلف با همکاری و همراهی انجمن های مردم نهاد و سایر دوستداران محیط زیست اقدام به پاکسازی طبیعت می کند هرچند با توجه به پراکندگی مواد زاید این کار همواره با سختی همراه است.
وی به عموم مردم توصیه کرد تا در هنگام خرید مصرف روزانه خود یا هنگام سفر به طبیعت از سبد خرید یا ظروف گیاهی و سلولوزی استفاده کنند چرا که تجزیه این ظروف با توجه به ساختار گیاهی که دارند سریع تر انجام می شود و آسیب چندانی برای تطبیعت و سلامت خانواده ها نیز ندارند.
کیسه های پلاستیکی عموما مواد تجزیه ناپذیر و غیر قابل بازیافت نامیده می شوند و سطح الودگی کیسه های پلاستیکی در حدی است که از ان با عنوان لودگی سفید نام برده می شود.
روز ۲۱ تیرماه بعنوان روز بدون نایلکس نامگذاری شده است. ۷۱۷۲/۶۰۳۴

انتهای پیام /*

نوشته زیان استفاده از کیسه های نایلونی باید برای مردم گفته شود اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس