روزِ تناقض‌ها؛ از موشک اس ۳۰۰ تا نامه احمد توکلی/ انتخاب حرفه‌ای «همشهری»

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

روزِ تناقض‌ها؛ از موشک اس ۳۰۰ تا نامه احمد توکلی/ انتخاب حرفه‌ای «همشهری»

کشاورزنیوز:

شفقنا رسانه- روز گذشته در خبرها اعلام شد که بالاخره و بعد از گذشت زمانی طولانی پس از عقد قرارداد، اولین سامانه موشکی اس ۳۰۰ از روسیه وارد ایران شد. راویانِ مطبوعاتیِ این خبر اما رویکردهای متفاوتی به آن داشتند.

وطن امروز که اغلب، در تیترهایش رویکردی انتقادی یا کنایه‌آمیز دیده می‌شود، این بار در مواجهه با خبر تحویل سامانه موشکی روسیه به ایران، نه تنها نقدی نداشت بلکه هم با واژه‌ها و هم در انتخاب عکس تلاش کرد تا اهمیت این معامله با روس‌ها و شکوه سامانه موشکی را نمایش دهد. روزنامه، در روتیتر و زیرتیترِ خود، از این عبارات استفاده کرد که بار معنایی مثبت دارند: «سامانه دفاع هوایی فوق پیشرفته روسی» و «نقطه عطف در معادلات هوایی منطقه».

آفتاب یزد اما این شکل از تحویل این سامانه موشکی را «قطره‌چکانی» نامید و در توضیح خود، هم به تاخیر در تحویلِ اس ۳۰۰ اشاره کرد و هم به تناقضی که در گفته‌های مقامات روسی و ایرانی وجود دارد. روس‌ها، به گونه‌ای خبر را منتشر کردند که گویی تمام بخش‌های قرارداد از سوی آنان اجرا شده است حال آنکه سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد که «تنها مرحله نخست اجرای قرارداد» انجام شده است. سرمقاله روزنامه هم به قلم داوود هرمیداس باوند، کارشناس سیاست خارجی نوشته شده است که در تیتر، تاخیر در اجرای تعهد را «تخصص روس‌ها» دانسته بود.

وقایع اتفاقیه از «برداشت‌های متفاوت ایران و روسیه» از این همکاری تسلیحاتی نوشته و در تحلیلی که به عنوان زیرتیتر اضافه کرده، بر تاثیر فشارهای بین المللی بر اجرای تعهدات روسیه در مقابل ایران تاکید کرده است.

موضوع دیگر، نامه احمد توکلی به رسانه‌های اصلاح‌طلب بود. این نماینده مجلس که روز گذشته، به واسطه آماری که از تخلف در دولت احمدی نژاد منتشر کرد، به صفحه یکِ روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها آمده بود، امروز هم در تصحیحِ گفته‌هایش بار دیگر عکس یکِ بعضی از روزنامه‌ها شد. سیاست روز، بخش اصلی توضیحات توکلی خطاب به رسانه‌های اصلاح‌طلب را منتشر کرد؛ اینکه اگرچه تصویب قرض شش ماه از صندوق توسعه ملی، در روزهای پایانی دولت احمدی نژاد انجام شده اما پرداخت‌ها در دولت روحانی صورت گرفته و تخلف‌ها مربوط به این دولت است. روزنامه، تیترِ «پنهان کردن ۱۱ پشت ۱۰» را برای این نامه انتخاب کرد.

روزنامه کیهان هم برای چندمین بار در دو سال اخیر، عکس یکِ خود را به صفحه یکِ مجموعه‌ای از روزنامه‌های اصلاح‌طلب اختصاص داد و بدون این که در تیتر، اشاره‌ای به نام احمد توکلی و نامه‌اش کند، تحلیل خود را منتشر کرد و در زیرتیتر، روزنامه‌ها را متهم کرد که «در اقدامی هماهنگ، این تخلف نجومی را به دولت سابق نسبت دادند!»

شرق هم در عکس یک، هم به بازتاب نامه پرداخت و هم به آن پاسخ داد. شرق، یکی از روزنامه‌هایی بود که یکی از تیترهای اصلی‌اش را به موضوع این تخلف اختصاص داده بود و امروز، خطاب به توکلی نوشت که به خبرگزاری فارس رجوع کند چراکه روزنامه‌ها، خبرشان را به نقل از این خبرگزاری منتشر کردند.

انتخاب حرفه‌ای:

در این میان، چنان که در میان نمایندگان مجلس هم اعتراض‌هایی را برانگیخت، اعلام شد که در بودجه ۹۵، دولت اعتبار مقابله با ریزگردها، احیای تالاب‌ها و دریاچه ارومیه را حذف کرده است. هنوز واکنش و پاسخی از سوی اعضای دولت درباره این موضوع منتشر نشده اما در صورت صحت آن، روزنامه همشهری به درستی این موضوع را در تیتر یکِ خود مطرح کرد و عبارت خلاقانه‌ای را هم برای آن انتخاب کرد: «ریزگرد در بودجه ۹۵ بی‌اعتبار شد».

انتهای پیام

نوشته روزِ تناقض‌ها؛ از موشک اس ۳۰۰ تا نامه احمد توکلی/ انتخاب حرفه‌ای «همشهری» اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس