رفع آسیب های خشکسالی درگرو اصلاح مصرف و استفاده از آبهای غیرمتعارف

کشاورزنیوز:

به گزارش روز دوشنبه ایرنا علی نظری با یادآوری خشکسالی چند سال اخیر درگلستان اظهار داشت: ایران به عنوان یکی از کشورهای خشک و نیمه خشک جهان با کمبود آب در بخش های مختلف کشاورزی، خانگی و صنعت مواجه است و باید بتوانیم با تدبیر و استفاده از راهکارهای کاربردی اثرات سوء کمبود آب را درکشور و استان گلستان کاهش دهیم.
استان مرزی گلستان واقع در شمال ایران در سال های اخیر در پی کاهش نزولات جوی و بی توجهی به مصرف بهینه آب بویژه در بخش کشاورزی و خانگی با معضل خشکسالی و کمبود آب روبرو شده است، این مشکل در فصل گرم سال حتی تامین آب شرب مردم را دچار چالش می کند.
به گفته وی در این راستا اصلاح الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی و اجرای الگوی کشت متناسب با وضعیت آب و هوایی و خاک استان می تواند در کاهش کمبود آب موثر باشد.
مدیرعامل آب منطقه ای گلستان همچنین بر اصلاح الگوی مصرف آب دربخش کشاورزی از طریق اجرای عملیات به زراعی تاکیدکرد و گفت: اصلاح الگوی کشت مناسب و سازگار با اقلیم در مناطق مختلف واجرای پروژه های آبخیزداری، پخش سیلاب و تغذیه مصنوعی برای تغذیه آبخوان ها به منظور پیشگیری از افت بیشتر سطح آب و جبران کسری حجم مخزن آنها می تواند در کاهش اثرات منفی بحران آب در کشور و استان موثر باشد.
استفاده از آبهای غیر متعارف و پساب ها برای تامین آب مورد نیاز فضای سبز، اصلاح الگوی کشت گیاهان در فضای سبز از پر آب طلب به کم آب طلب، کنترل برداشت ها و کاهش آن تا سقف ۷۵% آب های تجدیدپذیر برای تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی و بهبود آبخوان ها طی یک دوره بیست ساله از دیگر راهکارهای وی است.
وی افزود: فرهنگ سازی و آگاهی رسانی به مردم در زمینه حفاظت کمی و کیفی از منابع آبی و لزوم مصرف بهینه آن و نیز کاهش مصرف سرانه آب و رساندن آن به حد استاندارد جهانی از جمله راهکارهای مدیریت منابع آب است.
نظری تصریح کرد: حمایت از ایجاد تشکل های آب بران و مشارکت بهره برداران و ذی نفعان در حفاظت کمی و کیفی از منابع آبی و واگذاری امور تصدی گری به بهره برداران، تلاش برای جلب همکاری و استفاده از تجربیات جهانی برای رفع مشکل کم آبی نیز در این راستا راهگشا خواهد بود.
به گفته وی اصلاح تعرفه ها و واقعی نمودن آب بهاء و پیشگیری از گسترش کم آبی از طریق کنترل میزان بهره برداری از منابع آبی، جلوگیری از حفر چاه های غیر مجاز، حفظ و حراست از حریم بستر رودخانه ها با وضع مقررات سخت گیرانه از دیگر راهکارهای مدیریت منابع آب در کشور می باشد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان همچنین با بیان اینکه مساله مدیریت آب یک موضوع فرا دستگاهی است، گفت: به دلیل اهمیت موضوع حفاظت از منابع آبی ۱۶ دستگاه اجرایی در شورای حفاظت از منابع، مجاری و تاسیسات آبی استان عضویت دارند.
گلستان یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر جمعیت دارد که در ۲۹ شهر و ۱۰۰۸ روستا زندگی می کنند و زندگی بسیاری از آنان به کشاورزی وابسته است.
۱۶۴۸

انتهای پیام /*

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس