رایزنی رئیس جمهوری افغانستان با ریش سفیدان دو ایالت پاکستان

رایزنی رئیس جمهوری افغانستان با ریش سفیدان دو ایالت پاکستان

کشاورزنیوز:

، جزئیات گفت و گوهای اشرف غنی با ریش سفیدان دو ایالت پشتون نشین پاکستان که در میان آنان برخی از مقام های ارشد پیشین این کشور حضور داشتند، فاش نشده است، اما به نظر می رسد محور اصلی گفت و گوهای طرفین در باره تداوم مذاکرات صلح با طالبان و روابط اسلام آباد و کابل باشد.
روابط افغانستان و پاکستان در ماه های گذشته بر سر آنچه که مقام های ارشد کابل «حمایت اسلام آباد از طالبان و پناه دادن به فرماندهان این گروه در خاک آن کشور» می نامند، به شدت تیره شده و کابل به دنبال کاهش وابستگی های خود به این همسایه جنوبی است.
وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان هفته گذشته اعلام کرد که این وزارت خانه قرارداد خرید ۱۰ مگابایت اینترنت را با قرقیزستان به امضا رسانده تا در صورت بروز مشکل در اینترنت خریداری شده از پاکستان، از آن استفاده کند.
رئیس جمهوری افغانستان نیز پیشتر هیاتی را مامور بررسی خرید داروهای با کیفیت برای این کشور از هندوستان کرد. در حال حاضر بیشتر داروهای افغانستان از اسلام آباد وارد می شود.
هیات ۱۰ نفره بزرگان دو ایالت پاکستان، امروز همچنین در آیین ترحیم «افضل خان لالا» از بزرگان قوم پشتون پاکستان، در کابل شرکت کرد. حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان در این آیین سخنرانی کرد.
گفته می شود، افراد بانفوذی در جمع این هیات پاکستانی حضور دارند و توانایی کمک به از سرگیری گفت و گوهای طالبان با دولت افغانستان را دارند.
نخستین دور گفت و گوهای صلح میان طالبان و دولت افغانستان، ۱۶ تیرماه امسال در شهر مری پاکستان برگزار شد و قرار بود دور دوم این مذاکرات پنجشبه هشتم مرداد برگزار شود، اما انتشار خبر مرگ ملا «محمد عمر» رهبر پیشین طالبان، موجب تعلیق این مذاکرات شد.
آگاهان سیاسی می گویند با توجه به موضع گیری طرفین، احتمال می رود گفت و گوهای صلح افغانستان، بار دیگر از سر گرفته شود، اما انشعاب در میان گروه طالبان، کار را برای مقام های کابل، دشوارتر ساخته است.
شبس *آساق*۱۶۱۰**۱۶۱۳

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

۰۰

نوشته رایزنی رئیس جمهوری افغانستان با ریش سفیدان دو ایالت پاکستان اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس