راه اندازی مرکز تکثیر لارو میگو در قشم پس از هشت سال تعطیلی

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

راه اندازی مرکز تکثیر لارو میگو در قشم پس از هشت سال تعطیلی

به گزارش کشاورزنیوز؛

حمیدرضا مومنی چهارشنبه شب در حاشیه بازدید از مرکز تکثیر لارو بهجت میگو قشم در شهر سوزای این جزیره، افزود: تحقق این مهم دستاوردی مهم در جهت تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصاد مقاومتی، جذب سرمایه گذاران در مناطق آزاد، تامین زنجیره غذایی و توسعه فناوری های پیشرفته به شمار می رود.
وی با اشاره به اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه، تولید ۲۰۰ هزار تن ماهی در قفس باید محقق شود، گفت: در این حوزه سهم هرمزگان تولید ۱۲۰ هزار تن و هدف گذاری قشم ۸۴ هزار تن است که تاکنون زمینه تولید ۶۰ هزار تن آن فراهم شده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر افزایش شایعه ها مبنی بر احتمال تغییر مدیرعامل این سازمان، گفت: به جرات اعلام می کنم که تا پایان دوره دوم ریاست جمهوری دکتر روحانی در قشم ماندگارم و مردم نباید به شایعه ها و جوسازی های کسانی که منافعشان به خطر افتاده است، توجه کنند.
وی اضافه کرد: در این زمینه عده ای تلاش دارند با شایعه پراکنی و ایجاد تزلزل در نظام مدیریتی سازمان منطقه آزاد قشم، فرصتی برای بهره برداری ایجاد کنند.
مومنی ادامه داد: هم اینک فضای همدلی بین مسئولان و مردم جزیره قشم در چارچوب اجرای منویات رهبر معظم انقلاب وجود دارد که این موضوع با منافع عده ای در تضاد است.
وی گفت: براساس منویات معظم له و سیاست های دولت تدبیر و امید، راهبرد حمایت از سیاست های اقتصاد مقاومتی در سالی که از طرف رهبر معظم انقلاب به نام اقدام و عمل مزین شده است در این جزیره به صورت جدی دنبال می شود.

***تکثیر حدود ۲۰۰ میلیون لارو میگو در قشم
مدیرعامل شرکت تکثیر لارو بهجت میگو قشم نیز در این بازدید اظهار کرد: تکثیر حدود ۲۰۰ میلیون قطعه لارو میگو توسط دو مرکز در این جزیره دنبال می شود.
علی اکبر پورایران با بیان اینکه این رویکرد جزیره قشم را به قطب تولید لارو میگو در کشور تبدیل کرده است، افزود: اجرای سیاست های دولت تدبیر و امید در جهت حمایت از صنایع، نقش مهمی در تحقق این مهم ایفا کرده است.
وی اضافه کرد: این رویکرد موجب شده است که این مرکز پس از تعطیلی هشت ساله، فعالیت دوباره خود را با اشتغالزایی برای ۲۰ تن و هدف گذاری تولید یکصد میلیون لارو میگو آغاز کند.
پورایران تاکید کرد: بدون تردید تقویت این سیاست راهبردی و ارائه تسهیلات ارزان قیمت به فعالان اقتصادی به ویژه در منطقه آزاد قشم که از ظرفیت ها و مزیت های فراوان در حوزه های مختلف صنعتی برخوردارند، می تواند جایگاه این جزیره را به عنوان یکی از قطب های مهم اقتصادی کشور ارتقاء بدهد.
مرکز تکثیر لارو بهجت میگو قشم از سال ۱۳۷۵ فعالیت خود را در شهر سوزا آغاز کرد و پس از ۱۰ سال، به دلیل نبود تقاضا و نبود حمایت های دولتی تعطیل شد و پس از گذشت هشت سال بار دیگر فعالیت خود را با حمایت سازمان منطقه آزاد قشم و با چشم انداز تکثیر یکصد میلیون لارو میگو آغاز کرده است.
تکثیر میگو در این مجموعه از فروردین امسال آغاز شد و با سپری شدن چرخه تکثیر و تبدیل لاروها به بچه میگو، فعالیت امسال این مرکز تا دو هفته دیگر به پایان می رسد و محصولات آن به مزارع پرورش میگو در جزیره قشم و چند شهر دیگر کشور انتقال می یابد.
جزیره قشم با یکهزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت در ۲۰ کیلومتری جنوب بندرعباس مرکز هرمزگان واقع شده است و به دلیل مزیت ها متنوع در حوزه شیلات، یکی از قطب های این حوزه ارزیابی می شود.
۲۰۹۰/

انتهای پیام /*

نوشته راه اندازی مرکز تکثیر لارو میگو در قشم پس از هشت سال تعطیلی اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس