دو میلیون راس دام در مناطق ییلاقی آذربایجان غربی مستقر شد

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

دو میلیون راس دام در مناطق ییلاقی آذربایجان غربی مستقر شد

به گزارش کشاورزنیوز؛

خبرنگار ، بهرام زینال زاده روز دوشنبه در جلسه شورای عشایر شهرستان خوی افزود: عشایر استان ۲۵ درصد از فرآورده های دامی استان را در مدت حضور در ییلاق تولید و به بازار عرضه می کنند.
وی بیان کرد: آذربایجان غربی پس از استانهای خوزستان و فارس سومین استان کشور به تعداد ۱۰۴ هزار نفر جمعیت کوچرو است که ۱۰ درصد جمعیت عشایر کل کشور را تشکیل می دهد.
وی با اشاره به نقش جامعه عشایری استان در تولید صنایع دستی بیان کرد: استان آذربایجان غربی در تولید کلاه، جوراب و پیراهن پشمی و پاپوش توسط عشایر رتبه نخست کشور را دارد.
وی افزود: پنیر، شیر، گوشت، روغن و پشم را از جمله تولیدات دامی عشایر استان ذکر کرد.
مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی با اشاره به آمار بالای بیسوادی در میان جمعیت عشایری استان گفت: در سال های گذشته دوره های آموزشی شمال استان با محوریت شهرستان خوی برگزار شده که امید است با تفاهم صورت گرفته با آموزش و پرورش جهت اعزام مربیان سوادآموزی به محل سکونت عشایر، آمار بیسوادی این قشر کاهش یابد.
فرماندار شهرستان خوی نیز در این جلسه گفت: اجرای برنامه های فرهنگی برای عشایر ساکن در این شهرستان ضروری است.
حسین سیوانی اصل افزود: اجرای برنامه های فرهنگی، همکاری در خصوص تأمین امنیت مرزی، راه اندازی تعاونی های عشایری، برگزاری دوره های آموزشی جهت جلوگیری از شیوع بیماری های دامی، ساماندهی مجدد و تغییر در شیوه دامداری، تقویت تولید فرآورده های دامی، احداث بازارچه های عشایری و ارائه آموزش های لازم برای عشایر شهرستان بسیار ضروری است.
وی اظهار کرد: عشایر آمار قابل توجهی از جمعیت شهرستان را تشکیل می دهند و باید با همکاری اعضای این شورا در راستای رفع مشکلات و نیازمندی های این قشر اقدامات موثری انجام گیرد.
فرماندار خوی با اشاره به ظرفیت کشت گیاهان دارویی توسط عشایر شهرستان خوی خواستار برنامه ریزی و حمایت موثر در این زمینه شد و بر گسترش کشت گیاهان دارویی صادراتی و مزارع از جمله گل محمدی تاکید کرد.
جامعه عشایر استان، سومین استان عشایری کشور بوده و دارای ۱۲ ایل و ۱۶ طایفه است.
۷۱۲۸/۱۹۰۵

انتهای پیام /*

نوشته دو میلیون راس دام در مناطق ییلاقی آذربایجان غربی مستقر شد اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس