برداشت گندم در استان همدان آغاز شد

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

برداشت گندم در استان همدان آغاز شد

به گزارش کشاورزنیوز؛

امیر لاهوتیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار کشاورزنیوز افزود: سطح زیر کشت گندم آبی در استان در سال زراعی ۹۴- ۹۵ حدود ۸۰ هزار و ۶۰۰ هکتار بوده است و تولید ۳۶۴ هزار و ۵۰۰ تن گندم در این سطح پیش بینی می شود.
امیر لاهوتیان با بیان اینکه سطح زیر کشت گندم دیم ۳۲۲ هزار و ۸۲۰ هکتار با پیش بینی تولید ۲۷۶ هزار ۷۰۰ تن گندم می باشد ادامه داد: سال گذشته ۴۱۶ هزار هکتار از مزارع استان همدان زیر کشت گندم رفت که به دلیل خشکسالی میزان تولید ۴۵۰ هزار تن بوده است که ۳۰۰ هزار تن توسط توسط دولت خریداری شد.
وی با بیان اینکه میزان خرید تضمینی گندم در سال جاری ۴۲۰ هزار تن است ادامه داد: امسال با توجه به شرایط مطلوب بارندگی و عملکرد مناسب گندم آبی و دیم، پیش بینی می شود میزان خرید گندم از ۴۲۰ هزار تن در استان فراتر رود.
وی تصریح کرد: بیش از ۱۲۰ هزار هکتار از زمینه های آبی استان که پتانسل اجرای آبیاری تحت فشار را دارند حدود ۷۸ درصد مجهز به سامانه آبیاری بارانی است.
وی بیان کرد: راندمان تولید با برنامه جدید وزارتخانه و برنامه ابلاغی به دنبال استفاده از سامانه های جدیدتر و نوین آبیاری و راندمان آبیاری بیشتر از قبیل استفاده از نوارهای آبیاری به منظور استفاده از آبیاری قطره ای در محصولات بهار و پاییزه هستیم.
لاهوتیان گفت: در این راستا با هماهنگی مدیریت زراعی سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت آب و خاک جلسه های پیگیری اجرای سامانه های نوین آبیاری میکرو برگزار می شود و شهرستانهای استان موظفند ضمن ترغیب کشاورزان به استفاده از سامانه آبیاری میکرو، پرونده های متقاضیان را برای اجرایی شدن به معاونت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی ارسال نمایند.
وی بیان کرد: ارقام گندم آبی استان پیشگام، پیشتاز، اروم، زارع و میهن و ارقام گندم دیم این استان نیز هما ، آذر ۲ و سرداری است.
وی در ادامه گفت: ۱۰ هزار تن بذر مرغوب و اصلاح شده گندم سال گذشته در این استان تولید شد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان افزود: برای تولید ۱۴ هزار تن بذر اصلاح شده گندم در سال جاری برنامه ریزی شده است.
وی تصریح کرد: ارقامی در استان تولید می شود که از لحاظ عملکردی بالا بوده و با بیشترین پتانسیل در استان تولید می شوند.
وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از هشت نوع بذر گندم در استان کشت می شود که پایه های بذری محسوب می شوند.
سالانه ۹۱۸ هزار هکتار از اراضی استان همدان زیرکشت محصولات کشاورزی می‌رود که از این مقدار ۲۶ درصد کشت آبی و ۷۴ درصد نیز کشت دیم است.
۷۵۲۳/۶۹۹۳

انتهای پیام /*

نوشته برداشت گندم در استان همدان آغاز شد اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس