با برداشتن دوربین به جای تفنگ/شکارچیان بستک هرمزگان شکاربان شده اند

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

با برداشتن دوربین به جای تفنگ/شکارچیان بستک هرمزگان شکاربان شده اند

کشاورزنیوز(اخبار کشاورزی ایران):

این گروه از شکارچیان که ابتدا به صورت انفرادی آغازگر این حرکت شایسته بودند ،از سال ۹۰به فکر ایجاد یک موسسه افتادند و در سال ۹۴موسسه ‘حافظان طبیعت جهانگیریه ‘(نام قدیم بستک) را به ثبت رساندند.
موسسه حافظان طبیعت جهانگیریه با شعار تبدیل ماشه به شاتر دوربین فعالیت خود را آغاز کرد اما در این شعار محدود نماند و هم اکنون با نزدیک به ۳۰۰عضو در رده های مختلف سنی و بانوان و کودکان ،فعالیت های گوناگونی را در عرصه محیط زیست غرب استان هرمزگان رقم زده است.
نهالکاری و ساخت آبشخور برای حیوانات در اوج بحران خشکسالی در ارتفاعات ‘گاوبست ‘ و اُرمیدان بستک تنها بخشی از فعالیت های اعضای این موسسه است.
مدیرعامل موسسه حافظان طبیعت جهانگیریه تلاش برای تغییر فرهنگ شکار را یکی دیگر از محورهای فعالیت این مجموعه معرفی کرد.
عادل امینا درین باره می گوید:در کوه های اطراف بستک روزانه بارها صدای تیر شکارچیان شنیده می شد وروزهایی بود که اعضای موسسه ،با کیسه پوکه های فشنگ را از منطقه جمع آوری می کردند اما پس از چهارسال ،با کار فرهنگی و احترام گروهی ،شکار به کمترین میزان رسیده و تعداد حیوانات حیات وحش منطقه از چهار و پنج راس به گله های ۴۰و ۵۰راسی رسیده است.
وی تاکید می کند :با وجود تلاش برای تغییر فرهنگ شکار ،از افراط نیز خودداری شده و برای حفظ تیراندازی به عنوان یک ورزش تلاش شده و مسابقات دوستانه ای با استفاده از سیبل و اهداف بی جان برگزار می گردد که می توان آن را هدایت میل به تیراندازی دانست.
این تغییر فرهنگ به جایی رسیده که یکی از شکارچیان قدیمی عضو موسسه که حالا بخش قابل توجهی از انرژی و وقت خود را برای ساخت آبشخور و نشیمنگاه و مرمت آب انبار اختصاص داده ،مدتهاست قصد فروش تفنگ شکاری خود را دارد اما برای آن مشتری پیدا نمی کند.
کاوه راستی نیز یکی دیگر از شکارچیان قدیمی گروه است که حالا تفنگش را زمین گذاشته و صدای نرم کلیک شاتر دوربین را به فریاد خشن تفنگ ترجیح می دهد.
کاوه و دیگر دوستانش به نام های خیاطی و علیرضایی در قالب عکاسان موسسه که فرشید روزگرد فعالیت هایشان را برنامه ریزی می کند حدود ۱۵۰ساعت فیلم و عکس از حیات وحش منطقه ثبت و ضبط کرده اند و در کنار آن عکاسی نجوم و کارگاه های عکاسی طبیعت را برگزار کرده اند.
امینا نهالکاری را یکی دیگر از برنامه های مداومی می داند که با همکاری نهادهای دولتی و غیردولتی توسط این موسسه انجام می شود که در همین راستا سال ۹۴حدود ۹۰۰اصله درخت کاشته شده است.
به گفته مدیرعامل این سازمان مردم نهاد زیست محیطی ،احیای پارک رودخانه ای بستک با درختکاری و هفته ای سه روز آبیاری و نگهداری درخت های کاشته شده یکی دیگر از برنامه هایی بود که این مکان در نزدیکی شهر بستک را به گردشگاهی برای مردم این شهر تبدیل کرده است.
هرچند تمام کارهای این شکارچیان قدیمی و خادمان جدید محیط زیست دیدنی و شنیدنی است اما برخی از آنها نیز در نوع خود کم نظیر هستند.
از جمله این کارها مرمت کاروانسرای محمدعلی در غرب کوه گاوبست و ساخت و آماده سازی یک جان پناه در قالب اتاق برای کوهنوردان منطقه است.
در این اتاق تمام وسایل مورد نیاز برای بیتوته کوهنوردان مانند ظرف و پتو پیش بینی شده و در آن را هم قفل کرده اند با شماره تلفنی در پشت در اتاق تا کوهنوردان تماس بگیرند و جای کلیدی که درز همان نزدیکی ها در دسترسشان قرار داده شده بپرسند.
لایروبی چشمه ها و برکه ها و آب انبارهای منطقه هم با وجود تمام سختی ها و دشواری مسیر ،به کاری معمولی تبدیل شده که خاکروبی آب انبار ‘سرهنگ’ بعد از حدود ۲۵سال ،نمونه ای از این گونه کارهاست.
قرار دادن چندین منبع آب در مسیرهای کوهنوردی و یا در نظر گرفتن یک مسیر ویژه برای کوهنوردی بانوان جهت امنیت و آسایش بیشتر فقط از عهده جمعی عاشق محیط زیست بر می آید.
اعضای گروه گاهی لازم است روزی ۱۰تا ۱۲ساعت پیاده روی و کوهپیمایی کنند تا تازه به محلی که قرار است فعالیتی تاسیساتی یا عمرانی در آنجا انجام شود برسند.
رهاسازی پرندگان و آزادسازی قوچ و بزغاله گرفتار شده نیز از خبرهای متفاوت دیگری است که از این گروه جسته و گریخته در رسانه ها منتشر شده است.
پاکسازی شهری و دوچرخه سواری های همگانی نیز از برنامه های همیشگی موسسه است که منصور علی نیا و سلیم شریفی آن را سر و سامان می دهند.
امینا درباره تامین هزینه های فعالیت های موسسه نیز اظهار داشت:مهمترین پشتوانه این فعالیت ها اعضای موسسه و نیز حمایت مردمی است که بیشترین نقش را در تامین هزینه ها دارند.
امینا توضیح داد:مردم در چندسال گذشته فعالیت های موسسه را دیده و خود در تمامی آنها مشارکت داشته اند و اگر در ابتدای کار ،اعضای موسسه به دنبال جذب منابع مالی برای تامین هزینه ها بودند، اکنون مردم خود مراجعه کرده و خواستار مشارکت داوطلبانه هستند که نمونه آن اهدای دفتر موسسه از سوی یکی از نیک اندیشان عرصه محیط زیست است.
محمود نصیری نیز یکی دیگر از اعضای فعال موسسه است که بخشی از خط مشی آینده موسسه را تشریح می کند.
وی که به همراه پسر ۱۰ساله اش دانیال در بیشتر برنامه های حافظان طبیعت جهانگیریه شرکت می کند ،تمرکز بر رده های سنی نونهالان و نوجوانان را یک اقدام پایه ای و اولویت موسسه برای ارتقای فرهنگ زیست محیطی معرفی کرد.
نصیری ادامه داد:الگوهای رفتاری جدیدی در این زمینه در حال ترویج است و به عنوان مثال خانواده ها در مناسبت هایی مانند جشن تولد ،به جای هدیه های مرسوم وسایلی مانند کفش کوهنوردی به فرزندانشان می دهند که به سرعت مورد استقبال و پذیرش قرار گرفته است.
وی اضافه کرد:اشتیاق بچه ها برای شرکت در برنامه های کوهپیمایی و دوچرخه سواری و پاکسازی کوه و شهر و طبیعت روز به روز در حال افزایش است و پایه ثابت برنامه ها هستند و موسسه نیز آنها را به شکل های گوناگون تشویق می کند.
نصیری فرهنگ سازی برای محدودیت استفاده از پلاستیک در زندگی روزانه مردم و ترویج ایده هایی مانند کاشت یک اصله درخت با تولد هر فرزند در خانواده را از دیگر برنامه های در حال اجرا و گسترش موسسه معرفی کرد.
حافظان طبیعت جهانگیریه که حرکت خود را با کنار گذاشتن تفنگ و به دست گرفتن دوربین و تبدیل شدن از شکارچی به شکاربان آغاز کرده اند،جدا از تاثیر مثبت در عرصه محیط زیست به نمادی از تغییر و تحول در نگاه معنوی به آفرینش و منش انسانی تبدیل شده اند.
نگاهی که یکی از آموزه های آن می تواند بهره گیری از فرهنگسازی در کنار اهرم های بازدارنده قانونی برای حفظ محیط زیست و حیات وحش باشد.
بدون تردید این شیوه ای کم هزینه تر و موثرتر خواهد بود که امکان رویارویی خصمانه شکارچی و شکاربان را به حداقل می رساند و بی مشتری ماندن تفنگ های شکاری در بستک گواه این ادعاست.
۲۰۹۴ /۶۰۴۸
گزارش از:هومن محمدکرمی

انتهای پیام /*

نوشته با برداشتن دوربین به جای تفنگ/شکارچیان بستک هرمزگان شکاربان شده اند اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس