اعتبار احیای تالاب انزلی اندک است

اعتبار احیای تالاب انزلی اندک است

کشاورزنیوز:

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: اعتباراتی که برای احیای تالاب انزلی اختصاص می یابد در حال حاضر اندک است.

قربان علی محمد پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه گیلان، با اشاره به بازدید طیب نیا، وزیر اقتصاد و داریی از تالاب انزلی اظهار کرد: ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست بر تسریع ادامه اجرای عملیات احیای تالاب انزلی تاکید دارند و به همین جهت با مطلع شدن از حضور وزیر اقتصاد و داریی در گیلان از وی خواستند که از تالاب انزلی بازدید داشته باشند و این بازدید روز گذشته انجام شد. طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی ضمن بازدید از تالاب انزلی و آگاهی یافتن از روند اجرای طرح احیاء تالاب انزلی در جریان جزئیات این پروژه قرار گرفت.

وی تصریح کرد: طی ۴دهه اخیر بیش از یک میلیارد و ۲۰۰میلیون مترمکعب رسوب وارد تالاب انزلی شده است و زندگی جانوران و گیاهان این تالاب را در معرض تهدید قرارداده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه ناکافی بودن اعتبارات احیای تالاب به عرض وزیر اقتصاد و دارایی رسانده شد، گفت: در حال حاضر کار رسوب برداری از تالاب انزلی که چندی پیش آغاز شده است همچنان ادامه دارد و علاوه بر حجم زیاد رسوبات، تالاب انزلی از دیگر مشکلات زیست محیطی از جمله گیاهان مزاحمی چون آزولا و سنبل آبی رنج می‌برد.

وی افزود: در سال جدید رسوب برداری‌ها همچنان ادامه خواهد داشت و برنامه‌های مدونی برای حوضچه‌ها و ایجاد تالاب مصنوعی داریم.

قربانعلی محمدپور، از قول وزیر اقتصاد برای پیگیری افزایش اعتبارات به منظور احیای تالاب انزلی خبر داد و گفت: از این پس برای تخصیص اعتبارات به منظور احیای تالاب انزلی میزان اعتبارات بیشتری به دولت پیشنهاد داده خواهد شد.

به گزارش ایسنا، تالاب بین المللی انزلی با حدود ۲۰ هزار هکتار وسعت، دومین تالاب بزرگ جهان است و علاوه بر مهار سیلاب‌ها، رسوبات و آلودگی‌ها، به عنوان زایشگاه ماهیان خزر، زیستگاه پرندگان و محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر بشمار می رود.

انتهای پیام

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس