احیای ۴۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی شلمچه در قالب طرح ۵۵۰ هزار هکتاری

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

احیای ۴۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی شلمچه در قالب طرح ۵۵۰ هزار هکتاری

به گزارش کشاورزنیوز؛

محمدمطرودی دوشنبه در گفت و گو با کشاورزنیوز اظهار داشت:این زمین ها در قالب طرح ۵۵۰ هزار هکتاری طرح مقام معظم رهبری از شش ماه دوم سال جاری برای کشت پائیزه آماده می شود.
وی با بیان اینکه موسسه جهاد نصر فارس در شهرستان خرمشهر از نیمه دوم خرداد سال جاری کار خود را آغاز کرد، گفت:با وجود مشکلات در سایه مدیریت صحیح و برگزاری نشست های آگاه سازی کشاورزان از مزایای طرح از سوی مدیریت جهاد کشاورزی و همراهی معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر و نماینده مردم خرمشهر و همکاری کشاورزان منطقه و عوامل اجرایی، طرح احیای اراضی کشاورزی خرمشهر تاکنون پیشرفت فیزیکی خوبی داشته و پیش بینی می شود تا پایان سال ۹۶ به پایان برسد.
مطرودی، سهم شهرستان خرمشهر از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری را ۱۰ هزار هکتار عنوان کرد و افزود:پنج هزار و ۱۰۰ هکتار از این زمین ها، مربوط به منطقه شلمچه، یکهزار و ۹۰۰ هکتار حفار شرقی و یکهزار و ۶۰۰ هکتار حفار غربی است.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان خرمشهر ادامه داد: موسسه جهاد نصر فارس مجری طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری در شلمچه در قالب احیای سه هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی فعالیت دارد.
مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر گفت:به گفته یکی از مسئولان موسسه جهاد نصر طرح احیای زمین های روستای مومنین خرمشهر در قالب هفت بلوک ۴۵۰ هکتاری از نیمه دوم سال گذشته آغاز شده و شامل احداث ۱۵٫۵ کیلومتر زهکش های روباز درجه ۱ و ۲ که تاکنون ۱۲ کیلومتر آن آزاد شده و احداث زهکش های زیرزمینی به طول ۵۷۷ کیلومتر که از این میزان تاکنون ۱۷۵ کیلومتر آن انجام شده است.
مطرودی افزود:با توجه به نوع آبیاری باید پنج ایستگاه پمپاژ ایجاد شود که چهار ایستگاه در حال ساخت بوده و ساخت دو ایستگاه در مرحله پایانی است.
وی ادامه داد:از سه هزار و ۱۰۰ هکتار زمین شلمچه، تسطیح ۷۴۰ هکتار انجام شده است.
وی ادامه داد:در حوزه اشتغالزایی طرح مقام معظم رهبری در خرمشهر ۱۸۵ نیروی انسانی در قالب مشاغل تخصصی، اپراتور فنی مهندسی و کارگر در حال فعالیت هستند.
شهرستان خرمشهر بیش از ۴۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد.
طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری حدود ۲۰ سال پیش به دستور مقام معظم رهبری کلید خورد، ولی پیشرفت آن لاک پشتی بود و تنها ۱۷ درصد طرح محقق شد.
سال ۹۲ با تخصیص اعتبار ویژه و همت شرکت جهاد نصر و جلساتی که در سال گذشته با هیأت دولت در خصوص عملیاتی کردن همین طرح گرفته شد، طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در مسیر پیشرفت قرار گرفت و نمونه بارز یک اقتصاد مقاومتی در خوزستان رقم خورد.
امید است، طرح مقام معظم رهبری با کمک نیروهای بومی در بتواند آینده بخش کشاورزی این استان را متحول کند.
پیش بینی شده است، اجرای کامل طرح ۳۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کند.
۷۱۰۰/۶۱۲۵

انتهای پیام /*

نوشته احیای ۴۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی شلمچه در قالب طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس