آغاز مذاکرات مستقیم گروه‌های یمنی در کویت

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

کشاورزنیوز:

مذاکرات صلح بین گروه‌های یمنی در کویت تحت نظارت سازمان ملل و بعد از تاخیر سه روزه در پی نقض‌های آتش‌بس از سوی ائتلاف سعودی روز پنجشنبه آغاز شد و امروز اولین جلسه مذاکرات مستقیم بین دو هیات یمنی است. این در حالی است که انصارالله در ساعات اولیه صبح امروز (جمعه) اعلام کردند که پنج بندی را که اسماعیل ولد شیخ احمد فرستاده سازمان ملل به یمن اعلام کرده را بررسی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه المسیره، هیات وابسته به انصارالله و حزب علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن معروف به هیات صنعاء همچنان به آتش‌بس قبل از هر بحثی در جلسه رایزنی‌های مستقیم با هیات دولت پایبند هستند.

این شبکه افزود: هیات صنعاء در جلسه پشت درهای بسته بعد از جلسه افتتاحیه اعلام کرده که هر بحثی قبل از آتش‌بس را رد می‌کند و همچنان خواهان بررسی مساله آتش‌بس در جلسه روز پنجشنبه است.

هیات انصارالله و عبدالله صالح به ولد شیخ احمد فرستاده سازمان ملل به یمن اعلام کردند که آنها سلاح خود را تحویل نخواهند داد و تنها آماده صلح واقعی و توافق بین یمنی‌ها هستند.

ولد شیخ احمد تصریح کرده است که مذاکرات صلح یمن که عصر پنجشنبه آغاز شد بعد از تاخیر سه روزه درباره بررسی پنج مساله و قطعنامه ۲۲۱۶ خواهد بود.

این پنج بند شامل توافق بر سر تدابیر امنیتی موقت، عقب‌نشینی نیروهای مسلح، تحویل سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین به دولت، بازگرداندن موسسات دولتی، از سرگیری مذاکرات سیاسی گسترده و تشکیل کمیته ویژه زندانیان و بازداشت شدگان است.

از سوی دیگر، سازمان ملل از آغاز مذاکرات در کویت تحت نظارت این سازمان استقبال کرد.

جان کربی، سخنگوی وزرات خارجه آمریکا نیز در واشنگتن اظهار داشت که آمریکا از آغاز مذاکرات صلح یمن استقبال می‌کند و می‌داند که تمامی طرفین تاکنون به کویت وارد شده‌اند و آماده آغاز مذاکرات هستند و ما همچنین معتقدیم که این مذاکرات برای یمن مهم و حیاتی است.

کربی از تمامی طرف‌ها خواست با حسن نیت وارد مذاکرات شوند و فورا روند سیاسی را آغاز کنند.

وی گفت: ما شدیدا نگران پیامدهای بحران یمن و کشتار غیرنظامیان هستیم. توافق آتش‌بس در سطح گسترده را مساله‌ای امیدوار کننده می‌دانیم و باید تمامی گروه‌ها تمامی بندهای توافقنامه را اجرا کنند و اجازه کمک رسانی‌ها را به تمامی کشورها بدهند و خویشتن دار باشند.

صباح خالد الحمد الصباح، وزیر خارجه کویت در جلسه افتتاحیه این نشست گفت که کشورش تمامی شرایط لازم برای موفقیت مذاکرات یمن را فراهم خواهد کرد و این فرصتی تاریخی برای پایان دادن به درگیری‌ها و خونریزی‌ها در یمن است.

وزیر خارجه کویت

الصباح خطاب به گروه‌های یمنی گفت: رنج مردم کشورتان و خون‌های ریخته شده را در نظر بگیرید و بدانید که جنگ تنها به کشتار و خسارت و آوارگی منجر خواهد شد و یمن بخش اعظمی از هزینه‌های این جنگ را می‌پردازد و تنها ملتش نابود می‌شود و کشور از توسعه بازمی‌ماند.

وی ادامه داد: مردم یمن امید زیادی به این مذاکرات و مشارکت مثبت شما دارند تا به یک چارچوبی برسید که شامل راه حلی دائمی و فراگیر باشد.

ولد شیخ احمد نیز به نوبه خود طرف‌های یمنی را نسبت به اینکه این مرحله مرحله صلح و امنیت و احترام به حقوق بشر است، تشویق کرد.

وی با هشدار نسبت به وضعیت انسانی در یمن خاطرنشان کرد: امروز شما دو راه دارید، سرزمینی امن و با ثبات یا سرزمینی که هر روز مردمش می‌میرند. وضعیت انسانی در یمن قابل تحمل نیست یعنی طی یک سال گذشته آمارها نشان می‌دهد که حدود ۷۰۰۰ تن کشته و ۳۵ هزار تن زخمی شده‌اند و سه میلیون نیز آواره‌اند.

ولد شیخ احمد تاکید کرد که رایزنی‌ها امروز درباره پنج بند براساس قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت و دستور کار توافق شده در ژنو آغاز شود. این پنج بند از طریق کمیته‌های کاری که راهکارهای اجرای توافق فراگیر طبق طرح شورای همکاری خلیج فارس بررسی خواهند کرد.

انتهای پیام

نوشته آغاز مذاکرات مستقیم گروه‌های یمنی در کویت اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس