۷۵ هکتاراز اراضی ملی آرادان بذر پاشی شد

کشاورزنیوز:

علیرضا رهایی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا ، جلوگیری از فرسایش آبی وخاکی، حفظ پوشش گیاهی و تأمین سفره های آب زیر زمینی، مدیریت و کنترل هرز آب ها و روان آب ها با استفاده از عملیات بذرپاشی و بذرکاری با گونه های سازگار با منطقه (بذر تاغ و درمنه) را از جمله اهداف اجرای این طرح اعلام کرد.
وی افزود : این طرح با حضور تشکل ها و سازمان های مردم نهاد ، جوامع محلی ،شوراها، دهیاری ها و مسئولان ذیربط در منطقه چشمه گزن این شهرستان اجرا شده است.
وی خاطرنشان کرد: اجرای عملیات مکانیکی مدیریت و کنترل هرز آب ها و روان آب ها در سطح ۲۵۰ هکتار در منطقه چاه قلقل شهرستان گرمسار به اتمام رسید.
رهایی یادآور شد : در ادامه عملیات مکانیکی باید اجرای عملیات بیولوژیکی بذر پاشی و بذرکاری با بذور مرتعی و بیابانی شامل انواع گونه های تاغ ، اشنیان ، قره داغ، درمنه و سایر گونه ها با مشارکت مردم و انعقاد قرارداد با پیمانکار انجام پذیرد.
وی اضافه کرد : امکانات ، بذر ، محل مناسب و گونه های سازگار با منطقه بوسیله کارشناسان منابع طبیعی در اختیار سازمان های مردم نهاد قرارمی گیرد تا آن ها این طرح را درمناطق مختلف اجرا نمایند.
وی خاطرنشان کرد : شهرستان آرادان ۴۷۱ هزار هکتار مساحت دارد که از این میزان ۹۸درصد آن منابع ملی است و مساحت بیابانی آن شهرستان ۳۰۰ هزار هکتار است.
طرح جنگلانه از ۲ سال پیش با هدف احیاء و اصلاح مراتع ، کنترل رسوب و روان آب ها ، تغذیه سفره های زیر زمینی و جلوگیری از سیلاب های مخرب توسط سازمان های مردم نهاد شکل گرفته و امسال در تمام شهرستان های استان سمنان اجرایی شده است.
۶۰۲۶/

انتهای پیام /*

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس