۵۸۰۰ تن پسته در نیمه نخست سال جاری از رفسنجان و انار صادر شد

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

۵۸۰۰ تن پسته در نیمه نخست سال جاری از رفسنجان و انار صادر شد

به گزارش کشاورزنیوز؛

عباس عسجدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار کشاورزنیوز گفت: برای صادرات پسته از ۲ شهرستان رفسنجان و انار در دفتر اتاق بازرگانی رفسنجان گواهی مبدأ صادر شده است.
وی تصریح کرد: ارزش پسته صادراتی سال جاری از شهرستان های رفسنجان و انار ۴۲ میلیون دلار است.
وی اظهار کرد: وزن کالاهایی که طی سال گذشته گواهی مبدأ از اتاق بازرگانی رفسنجان دریافت کرده اند ۲۳ هزار تن به ارزش ۱۸۰ میلیون دلار و شامل پسته و مغز آن، مولیبدن و غیره است.
وی ادامه داد: ۹۰ درصد کالاهایی که سال گذشته از شهرستان های رفسنجان و انار گواهی مبدا دریافت کرده اند را پسته تشکیل می دهد.
وی همچنین بیان کرد: این کالاها به کشورهای هنگ کنگ، ترکیه، عراق، امارات متحده عربی و برخی کشورهای اروپایی صادر شده است.
وی گفت: تعرفه گمرکی صادرات پسته و مغز پسته به کشورهای عضو اوراسیا در حال حذف شدن است تا مقدمات پیش زمینه ای برای صادرات این محصولات و عرضه آن به صورت بسته بندی به بازارهای جهانی فراهم شود.
عسجدی اظهار کرد: کشورهای عضو اوراسیا که بین آسیا و اروپا مشترک اند شامل بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان است و این کشورهای مستقل در سود اقتصادی نیز مشترک هستند و سالانه جلساتی دارند و برخی اوقات ایران هم در جلساتشان شرکت می کند.
وی به اهمیت نقش تشکل ها در پیگیری نیازهای بخش های مختلف اشاره کرد و گفت: بر اساس راهبرد اتاق بازرگانی، بخش خصوصی باید به سمت نظام تشکلی پیش برود و ما نیز باید این مهم را در شهرستان ها مد نظر قرار داده و به دیگر مناطق تعمیم دهیم.
مدیر اجرایی دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در رفسنجان خواستار حضور فعالان اقتصادی در کارگروه های مختلف شد.
خبرنگار: مریم رضایی ** انتشاردهنده: نجمه حسنی
۷۴۳۳/۳۰۲۹

انتهای پیام /*

نوشته ۵۸۰۰ تن پسته در نیمه نخست سال جاری از رفسنجان و انار صادر شد اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>