۱۷ هزار هکتار از اراضی زراعی آذربایجان غربی به زیر کشت چغندرقند رفت

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

۱۷ هزار هکتار از اراضی زراعی آذربایجان غربی به زیر کشت چغندرقند رفت

کشاورزنیوز:

اسمعیل کریم زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برنامه کشت چغندرقند برای سال جاری ۲۳ هزار هکتار است و کشاورزان باید کشت را به موقع انجام دهند چرا که کشت به موقع مهمترین گام در تولید محصول با کیفیت است.
رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بیان کرد: کشت چغندرقند در بسیاری از شهرهای استان از ۲۰ اسفند ماه شروع شده که شامل شهرستانهای خوی، چایپاره، ارومیه، نقده، میاندوآب، مهاباد، سلماس و بوکان است.
وی بیان کرد: در برخی از شهرستانها نیز عملیات بیمه گری چغندر قند به همراه سایر محصولات کشاورزی کشت بهاره از اول فروردین ماه آغاز شده که شامل پیرانشهر، اشنویه، ماکو، پلدشت و چالدران است.
رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: خدمات و تعرفه های بیمه ای محصول چغندر قند، ذرت دانه ای، سیب زمینی بهاره، پیاز بهاره و نخود و عدس دیم در مورخه ۲۰ اسفند همراه با گزینه های هزینه تولید و گزینه تناژی از طرف صندوق بیمه کشاورزی به استان ابلاغ شده است.
کریم زاده درباره مزایای در نظر گرفته شده برای بیمه گذاران بیان کرد: از مزایایی که صندوق بیمه برای کشاورزان بیمه گذار در نظر گرفته است، می توان به افزایش حداکثری تعهدات بیمه گر اشاره کرد که با انتخاب گزینه هزینه تولید تنها ۲۵ درصد از حق بیمه از سوی کشاورز و مابقی از سوی دولت تامین می شود.
وی بیان کرد: در صورتی که کشاورزان چغندرکار با انتخاب گزینه هزینه تولید اقدام به بیمه کردن اراضی زراعی خود کنند، حداکثر تعهدات بیمه گر ۲۰ میلیون ریال خواهد بود ولی اگر کشاورزان بتوانند میزان عملکرد در هکتار خود را به ۶۰ تن در هکتار برسانند، میزان تعهدات بیمه گر به ۱۳۵ میلیون ریال افزایش پیدا می کند.
کریم زاده اظهار کرد: در صورت انتخاب سایر گزینه ها سهم دولت ثابت است و حق بیمه به تناسب انتخاب تناژ افزایش می یابد.
به گزارش ایرنا، میزان سطح زیر کشت چغندر قند در استان آذربایجان غربی در سال ۹۴ حدود ۲۸ هزار و ۶۰۰ هکتار بود.
امسال با هدف کمک به کاهش میزان مصرف آب در حوضه دریاچه ارومیه، سطح زیر کشت چغندر قند به مقدار ۲۳ هزار هکتار کاهش یافته و در این اراضی کشت گندم و سایر کشت ها جایگزین شده است.
چغندر قند یکی از محصولات استراتژیک تولیدی استان بوده و طی سالهای متمادی استان آذربایجان غربی رتبه برتر کشوری را در تولید این محصول به خود اختصاص داده است.
برنامه پیش بینی شده برای کشت این محصول در سال ۹۵ در حدود ۲۳ هزار هکتار و با تولید یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن تعیین شده است.
آذربایجان غربی دارای رتبه اول در تولید چغندر قند در کشور است و پارسال یک میلیون و ۸۷۹ هزار تن چغندر قند در استان تولید شد.
۷۱۲۵/۱۹۰۵

انتهای پیام /*

نوشته ۱۷ هزار هکتار از اراضی زراعی آذربایجان غربی به زیر کشت چغندرقند رفت اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس