گندم خوزستان صدرنشین شد

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

گندم خوزستان صدرنشین شد

به گزارش کشاورزنیوز؛

کیخسرو چنگلوایی پنجشنبه در گفت وگو با کشاورزنیوز اظهار کرد: خرید گندم در فصل زراعی جاری نسبت به سال زراعی گذشته که ۹۶۰ هزار تن بوده، ۴۵ درصد افزایش داشته است.
وی افزود: امسال در استان یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم تولید شده است که ۶۵ هزار تن از آن به عنوان بذر و بخشی از آن به مصرف کشاورزان (خودمصرفی) استفاده می شود و در آمار خرید قید نخواهد شد.
چنگلوایی با اشاره به اینکه تمام شهرستان های خوزستان تولید گندم دارند، اضافه کرد: شهرستان شوش با تولید ۲۳۰ هزار تن گندم، شهرستان اول در تولید این محصول است.
وی با بیان اینکه امسال ۴۰۰ هزار هکتار زیر کشت گندم آبی و ۱۵۰ هزار هکتار زیر کشت گندم دیم رفته، تاکید کرد: این میزان تولید گندم در حالی اتفاق افتاده که خوزستان در ماه های گذشته درگیر حوادث همچون سیلاب بوده است.
به گفته وی از ۱۹ دی تا ۲۵ اسفند ۹۴ در استان بارندگی اتفاق نیفتاد که این مساله باعث آسیب به زمین های دیم نیز شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی همچنین گفت: تولید کلزا از هشت هزار و ۲۰۰ تن در فصل زراعی گذشته به ۱۳ هزار تن در فصل زراعی جاری رسیده که ۵۳ درصد افزایش را نشان می دهد.
وی افزود: تولید چغندر قند نیز پارسال ۳۰۰ هزار تن و امسال ۳۸۵ هزار تن بوده است.
بر اساس این گزارش این میزان خرید گندم یک رکورد در تاریخ کشاورزی خوزستان به شمار می آید زیرا بالاترین خرید گندم در خوزستان یک میلیون و ۲۸۰ هزار تن در سال زراعی ۸۶-۸۵ بوده است.
برداشت گندم از فروردین آغاز شده و تا خرداد ادامه داشته است.
خوزستان بیش از دو میلیون هکتار زمین مستعد کشاورزی دارد که به دلیل کمبود آب حدود یک میلیون هکتار آن زیر کشت می رود. این استان با تولید ۱۴ میلیون تن یکی از قطب های کشاورزی کشور است.
در سال های اخیر با بحران آب در حوضه رودخانه های کارون، کرخه، جراحی و زهره کشت پائیزه در استان با مشکل روبه رو شده و کشت تابستانه ممنوعیت هایی دارد.
۷۱۵۱/۶۰۶۴

انتهای پیام /*

نوشته گندم خوزستان صدرنشین شد اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس