گرم‌ترین نقطه‌ زمین در انتظار جهانی شدن + تصاویر

کشاورزنیوز:

معمولا خیلی از “ترین‌”ها و “اولین‌”ها در ادعاها و خبرها با شک و تردید همراه هستند؛ با این حال، اگر واقع بودن گرم‌ترین نقطه‌ی زمین در کویر لوت هم ملاک نباشد، ویژگی‌های بکر این نقطه از کشور، چنان قابلیتی دارد که در صورت ثبت جهانی و اطلاع‌رسانی بهتر، به‌عنوان یک مسیر جدید، طبیعت‌گردان جهان را به‌سمت مرکز ایران می‌تواند سرازیر کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، گروهی از کارشناسان معتقدند که بیابان لوت رکوددار جهانی گرم‌ترین نقطه کره زمین است. البته این کویر که حدود ۱۰ درصد وسعت کشور را دربر گرفته است، نقطه‌های غیر قابل دستیابی برای بررسی این منظور دارد؛ با این حال، گروهی با استفاده از فرمول‌های ارتباط دمای هوا با ارتفاع و عمق و آغاز سنجش در مکان‌های قابل دسترس، به این فرضیه رسیده‌اند که گرم‌ترین نقطه‌ی زمین در محوطه‌ای از کویر لوت قرار دارد. گروهی هم معتقدند این رکورد با ۱۵۹ درجه‌ی فارنهایت (حدود ۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد) توسط ناسا با همکاری دانشگاه مونتانا آمریکا به ثبت رسیده است. همین بررسی‌ها می‌گوید که کویرهای مطرح دنیا همچون العزیزیه لیبی، بیابان تورپان باسین در چین، صحرای کوئینزلند استرالیا و دره مرگ آمریکا تاکنون موفق به شکست این رکورد نشده است.

اکبر رشیدی مقدم – پژوهشگر و محقق حوزه کویر لوت – می‌گوید: «گودترین نقطه فلات ایران در کویر لوت واقع شده که علاوه بر این عارضه‌های طبیعی موجود در سطح کویر لوت همچون کلوت‌های شهداد، ریگ یلان، گندم بریان در نوع خودشان در دنیا بی‌نظیر است. وجود آب‌های شیرین در لوت جنوبی از شگفتی‌های دیگر بیابان لوت است. وجود رود دائم شور در لوت شمالی نیز یکی دیگر از جاذبه‌های کویر لوت است و عارضه دیگر مانند چاله ملک محمد (دریاچه ملک محمد)، کلوتک‌ها (تپه‌های تخم مرغی) از دیگر عوارض زیبای کویر لوت است.

وجود چاله‌های عظیمی همچون چاله رودشور و چاله شورگز هامون از عوارضی هستند که تاکنون مورد بررسی دقیق واقع نشده و به‌صورت دو دریاچه نهفته در دل کویر لوت بکر باقی مانده است. حیات گیاهی لوت جلوه‌ی خاصی به کویر داده که ارتفاع این گلدان‌های طبیعی در دنیا جزو رکوردهای اول است.

سابقه‌ی تمدنی بیش از پنج هزار سال در حاشیه کویر لوت و کشف حدود ۳ هزار اثر تاریخی از این منطقه در نوع خود بی‌نظیر است که از جمله این کشفیات به درفش پنج هزار ساله شهداد می‌توان اشاره کرد که قدیمی ترین درفش جهان محسوب می‌شود.

گونه‌های پستاندار، حشرات، پرندگان، و آبزیان متنوعی در جای جای بیابان لوت تاکنون مشاهده شده است که از جمله‌ی آن‌ها به زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در حاشیه شرقی لوت شمالی (منطقه راور) می‌توان اشاره کرد. گونه‌ای از خزندگان مانند سوسمار دم تیغی در جنوبی‌ترین بخش کویر ایران در منطقه سیف‌الدین ریگان وجود دارد و از جمله پرندگان به بالابان می توان اشاره کرد که تیزپروازترین پرنده جهان توصیف شده است که در هنگام شیرجه سرعت آن به ۲۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد که نوع خاص از خانواده شاهین است. آرتیمیا در رود شور هم آبزی خوراکی منطقه است برای پرورش میگو که از قدمت بالایی برخوردار است».

کوه‌های مینیاتوری

یکی از بخش‌های قابل دسترس کویر لوت که به‌عنوان یکی از مسیرهای جدید برای گردشگران طبیعت‌گرد جهان مورد توجه واقع شده است، ناحیه‌ی «ریگ یلان» است. برای رسیدن به این گوشه از کویر، باید پس از گذشتن از محوطه‌ی کوه‌های مینیاتوری نهبندان، از روستای دهسلم حدود ۳۵ کیلومتر جاده‌ی شوسه را با ماشین‌های آفرود طی کرد. پس از پیمودن این مسافت، در واقع به محوطه‌ی کویر لوت می‌توان ورود یافت و از تپه‌های رملی آن که گاهی رد پای ورود چندده‌متری حیوانات پستاندار به محوطه‌ی کویر نیز مشهود است، لذت برد.

گویا در سفر اخیر کارشناسان یونسکو درباره پرونده ثبت جهانی کویر لوت، این پرونده از سوی این کارشناسان نیز پذیرفته شده و احتمال داده می‌شود که پرونده‌ی میراث طبیعی کویر لوت در تیرماه سال ۹۵ به ثبت جهانی برسد.

علیرضا بهرامی – ایسنا

ریگ یلان

ریگ یلان

ریگ یلان

ریگ یلان

ریگ یلان

ریگ یلان

ریگ یلان

ریگ یلان

ریگ یلان

ریگ یلان

ریگ یلان

ریگ یلان

ریگ یلان

انتهای پیام

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس