کشت ارقام کم مصرف و پربازده در مدیریت منابع آب استان ضرورت دارد

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

کشت ارقام کم مصرف و پربازده در مدیریت منابع آب استان ضرورت دارد

به گزارش کشاورزنیوز؛

به گزارش کشاورزنیوز ، مجیدخدابخش روز پنجشنبه در بازدید از مزرعه سیب زمینی روستای مرنی بخش ویلکیج شهرستان نمین افزود: با توجه به نیاز سفره های زیرزمینی به آب در کنار برنامه های توسعه کشاورزی باید مدیریت مصرف بهینه و هوشمند شدن چاه های برداشت آب تداوم یابد.
وی اظهار کرد: استان اردبیل به لحاظ موقعیت جغرافیایی قابلیت تولید و صدور محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه را دارد اما توسعه کشت و زرع نباید به فقر منابع آب منجر شود.
وی همچنین در بازدید از انبار درحل احداث کنسانتره میوه (افشره) در شهرک صنعتی شماره دو اردبیل نسبت به پیگیری و حل مشکل تسهیلات این طرح از طریق شعبه مرکزی بانک سپه قول مساعد داد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز در این بازدید گفت: مزرعه سیب زمینی روستای مرنی بخش ویلکیج برای اولین بار در کشور به صورت کشت سه ردیف با بیشترین تراکم و کمترین مصرف آب در سطح ۱۰ هکتار اجرا شده است.
عدیل سروی افزود: شهرستان نمین حدود ۳۰ درصد سیب زمینی استان را تولید می کند از این رو طرح آزمونه کشت سیب زمینی در سه ردیف با آبیاری قطره ای در سطح ۵۰۰ هکتار از سال آینده در این شهرستان اجرا خواهد شد.
وی اظهار کرد: امسال در ۹۹۷ هکتار از اراضی کشاورزی استان آبیاری تحت فشار اجرا شده و سیب زمینی های کاشته شده با تراکم بالا در سه ردیف کشت ، یک سوم کمتر از بقیه مزارع سیب زمینی آب مصرف می کنند و ۴۰ درصد بیشتر از آنها محصول می دهند.
سروی در زمینه انبار در حال احداث کنسانتره میوه در شهرک صنعتی شماره دو اردبیل نیز گفت: این طرح با ۴۷ هزار و ۵۰۰ تن حجم ذخیره و ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار در حال اجراست و بیش از ۲۰ میلیارد ریال آن به عنوان آورده شخصی از ناحیه مجری طرح تامین شده است.
مشاور مجری این طرح نیز گفت: آورده شخصی مجری برای احداث سوله و دیواره های این طرح هزینه شده و تاکنون ریالی از تسهیلات بانکی مورد نظر از سوی بانک عامل به این طرح تامین نشده است.
کارشناس بانک عامل نیز در این بازدید گفت: در صورت تامین مدارک لازم و نظر بانک توسط مجری طرح نسبت به واریز تسهیلات مدنظر برای اجرا و تکمیل آن اقدام خواهد شد.
حسین کربلایی ، رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل نیز در این بازدید گفت: کاهش مصرف آب در کشاورزی در اولویت برنامه های تحقیقاتی و پژوهشی این مرکز قرار دارد و تلاش می شود در ترویج کشاورزی ، دانش لازم به زارعان و کشاورزان انتقال یابد.
وی افزود: اگر در ۲۱ هزار هکتار مزارع سیب زمینی استان کشت سه ردیف با تراکم بالا و مصرف پایین آب اجرا شود ۹۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد.
در استان اردبیل در سطح ۲۱ هزار هکتار سیب زمینی کشت می شود و امسال ۸۱۰ هزار تن از این محصول برداشت شده است.
سیب زمینی از گونه های دارای مصرف بالای آب است و در سال های گذشته با توجه به تولید زیاد این محصول در استان برای تعدیل بازار عرضه و تقاضا و زیان ندیدن زارعان آن، مقدار قابل توجهی از سیب زمینی از اردبیل به جمهوری آذربایجان صادر شد.
۷۱۲۴/۶۰۱۸

انتهای پیام /*

نوشته کشت ارقام کم مصرف و پربازده در مدیریت منابع آب استان ضرورت دارد اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>