کره برای ایران کشتی می‌سازد

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

کره برای ایران کشتی می‌سازد

کشاورزنیوز (اخبارکشاورزی ایران) :

اولین سفارش ساخت کشتی با فاینانس خارجی توسط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و هیوندای کره جنوبی به امضا رسید.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، به نقل از روابط عمومی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، بر اساس این قرارداد گروه صنایع سنگین هیوندای، بزرگترین گروه کشتی‌سازی جهان اعلام کرد، امروز قرارداد ساخت کشتی‌های کانتینری مگاسایز ۱۴ هزار و ۵۰۰ TEU و تانکر های حمل مشتقات نفتی و محمولات شیمیایی ۴۹ هزار تنی را با تامین مالی بانک‌ها و شرکت‌های کره‌ای با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های کشتیرانی خاورمیانه در سئول منعقد کرد.
مذاکرات اولیه سفارش ساخت کشتی که با حسن نیت طرفین از اوایل دی ماه سال ۱۳۹۴ آغاز شده بود، طی چندین دوره مذاکرات در سئول و تهران، نهایتا در ۱۹ آذر ۱۳۹۵ منجر به امضای قرارداد شد.
بر اساس این گزارش به درخواست کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و به منظور توسعه صنایع کشتی سازی ایرانی، در کنار این قرارداد، شرکت کشتی سازی گروه صنایع سنگین هیوندای ( HHI)، برنامه تبادل نظر و پیگیری همکاری فنی با یکی از یاردهای کشتی سازی داخلی را در دستور کار خود قرار داده است.
این گزارش می‌افزاید، کشتی‌های کانتینری سفارش شده، ابعادی برابر با ۳۶۶ متر طول، ۴۸٫۲ متر عرض و ۲۹٫۹ متر ارتفاع داشته و تانکرهای حمل مشتقات نفتی و محمولات شیمیایی، ۱۸۳ متر طول ، ۳۲٫۲ متر عرض و ۱۹٫۱ متر ارتفاع دارند .
کشتی های کانتینری در یارد های کشتی سازی HHI و تانکر های حمل مشتقات نفتی و محمولات شیمیایی در یاردهای HMD در شهر اولسان کره ، منطبق با آخرین استانداردهای سازمان بین المللی دریانوردی (IMO)، شامل مقررات محدود کننده انتشار گازهای NOX ساخته می شوند.
لازم به ذکر است این قرارداد، به عنوان اولین سفارش ساخت کشتی برای شرکت های ایرانی در یاردهای بین المللی پس از توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۵+۱ و اجرایی شدن برجام در دی ماه ۱۳۹۴، محسوب می‌شود .
روابط عمومی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همچنین اعلام کرد: کشتی های کانتینربر سفارش شده در نوع خود اولین شناورهای نسل جدید با چنین ابعادی است که در اختیار ناوگان ملی جمهوری اسلامی قرار می گیرد. بر اساس این قرار داد اولین کشتی در نیمه ی اول سال ۱۳۹۷ تحویل خواهد شد. همچنین تامین مالی این پروژه نخستین مدل فاینانس برای شرکت های ایرانی در دوران پسا برجام است.
ضمنا طی موافقت نامه اجرایی که توسط طرفین به امضا رسید شرکت هیوندایی متعهد شد نسبت به نهایی کردن برنامه آموزش نیرو، انتقال دانش طراحی، مهندسی و اطلاعات فنی و مدل‌های نرم افزاری با یکی از شرکت های سازنده کشتی در داخل کشور طی حد اکثر چهار ماه اقدام کند.
شرکت هیوندایی همچنین متعهد شد از تولیدات و توانمندی های فناوری شرکت های دانش بنیان و تولیدی جمهوری اسلامی ایران نهایت استفاده را در ساخت و نصب تجهیزات و تولید نهایی محصولات دریایی بهره گیری نماید .
این اتفاق مهم موجب رشد و شکوفایی و توسعه پایدار صنایع کشتی سازی با استفاده از فناوری های نوین بین المللی خواهد شد.
بر اساس این گزارش در مراسم امضای این قرارداد، حسن طاهریان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کره، محمد سعیدی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی و نماینده بانک ملت در کره جنوبی حضور داشتند.
انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

نوشته کره برای ایران کشتی می‌سازد اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس