کاهش ۳۸ درصدی بیماری تب برفکی در کشور/تاکید بر رعایت دقیق اصول بهداشتی

کشاورزنیوز:

جمال الدین جاویدی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، بیماری تب برفکی را از مهمترین بیماری های جمعیت دامی نشخوارکنندگان بویژه گاو و گوساله دانست و افزود: امسال باوجود کمبود واکسن تولیدی و قیمت بالای واکسن وارداتی، با اعمال محدودیت و کنترل تردد و جابجایی دام، ممنوعیت خروج دام از استان سیستان و بلوچستان، مدیریت در کانون های بروز بیماری و همچنین مدیریت در مصرف واکسن محدود موجود در کشور، موارد گزارش شده بیماری تب برفکی در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، کاهش ۳۸ درصدی داشته است.
وی اظهارداشت: انتشار نوع جدیدی از بیماری در کشورهای منطقه بویژه ترکیه و عربستان و البته با توجه به ناآرامی های حاکم در منطقه، اطلاع رسانی بیماری در سایر نواحی مناطق را تحت شعاع خود قرار داده است.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: این بیماری در برخی از واحدهای اپیدمیولوژیک کشور نیز گزارش شده، بنابراین لازم است برای جلوگیری از گسترش آن و محدودسازی بیماری اقداماتی انجام شود.
وی بررعایت اصول بهداشتی برای جلوگیری از ورود ویروس به گله از جمله خودداری از هرگونه جابجایی دام، خرید و فروش غیر ضروری و حضور در میادین دام و مناطق پرخطر، رعایت اصول بهداشتی قرنطینه ای و فعال سازی حوضچه های ضدعفونی ورودی واحد دامداری و اجرای ضدعفونی کامل خودروهایی که الزام ورود به دامداری دارند، تاکید کرد.
وی افزود: همچنین از ورود افراد، وسایل نقلیه و تجهیزات متفرقه به داخل واحدهای دامی باید جلوگیری شود.
جاویدی گفت: اکیپ های مایه کوبی، دامپزشکان، مسئولان بهداشتی، ماموران تلقیح مصنوعی، ماموران بیمه و رکورد گیری شیر و صاحب دامداری باید وسیله نقلیه خود را همانند گذشته در محوطه خارج از دامداری مستقر و از لباس کار یکبار مصرف و یا لباس کار مخصوص واحد استفاده کنند.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی افزود: دامداران برای دریافت اطلاعات از آخرین فرایند های کنترلی بیماری در منطقه، ضمن تماس با شبکه های دامپزشکی دولتی محل استقرار واحد دامداری خود، از وضعیت بیماری تب برفکی در سایر واحدهای دامداری در همسایگیشان نیز اطلاع حاصل کنند.
وی ادامه داد: در صورت بروز بیماری در واحد دامداری ضمن اعلام سریع مراتب به نزدیکترین واحد دامپزشکی دولتی، همه عملیات غیرضروری در واحد متوقف و با همکاری و هماهنگی دامپزشکی دولتی منطقه، روند کنترل بیماری اعمال شود.
به گزارش ایرنا، چندی پیش رئیس سازمان دامپزشکی کشور از توقف خط تولید واکسن تب برفکی موسسه واکسن و سرم سازی رازی برای ارتقای کیفیت خبر داده بود.
به گفته این مقام مسئول، طبق توافق این موسسه با بخش غیردولتی قرار است تا پایان امسال، ۱۰۰ میلیون دُز واکسن تب برفکی کیفی از طریق بخش خصوصی تولید و تامین شود.
اقتصام(۴)۹۱۸۶ ** ۲۰۲۳

انتهای پیام /*

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس