پیش بینی افزایش ۹۰ درصدی تولید میگو درگلستان

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

پیش بینی افزایش ۹۰ درصدی تولید میگو درگلستان

به گزارش کشاورزنیوز؛

سید جواد قدس علوی افزود: پیش بینی تولید یکهزار و ۳۵۰ کیلوگرم خواهد بودکه این میزان در سال گذشته از ۲۶۷ هکتار زیرکشت ۷۱۵ تن تولید میگو بوده است.
به گزارش روز جمعه کشاورزنیوز از شیلات گلستان، وی با اشاره به فاز اول چهار هزار هکتاری اراضی مجتمع پرورش میگو گمیشان بیان داشت: عمده اراضی به سرمایه گذاران بخش غیردولتی واگذار شده و یا در مراحل واگذاری می باشند و یکهزار هکتار به سرمایه گذاران و مردم بومی واگذار خواهد شد.
مدیر کل شیلات گلستان در خصوص ایجاد اولین مرکز تکتیر و عمل آوری بچه میگو در استان اظهار کرد: تاکنون بچه میگوی مورد نیاز در مجتمع پرورش میگو گمیشان از استانهای جنوبی تامین می شد و با مشکلاتی از جمله خطر انتقال بیماری ، بعد مسافت، هزینه بالا و تلفات قابل توجه مواجه بود، در همین راستا مجوز اولین مجتمع تولید بچه میگو با ظرفیت ۱۰۰ میلیون قطعه در سال به بخش خصوصی واگذار شده است و در آینده نزدیک این مجتمع با حضور ریاست سازمان شیلات ایران در استان گلستان کلنگ زنی خواهد شد.
وی با اشاره به مراکز عمل آوری میگو در استان تاکید کرد: با توجه به افزایش تولید میگو که هر سال نسبت به سال گذشته از رشد قابل توجهی به میزان دو برابر برخوردار است و همچنین کوتاه بودن طول دوره برداشت میگو، نیاز به مراکز عمل آوری بیشتری در استان وجود دارد.
به گفته وی سال گذشته ۴ واحد عمل آوری فعال بود که امسال با برنامه ریزی و پیگیری جهت اضافه شدن واحدهای دیگر زمینه ساز افزایش ظرفیت متناسب با پیش بینی تولید خواهد شد، تا در زمان مقرر محصول میگوی استان را عمل آوری و بسته بندی و برای صادرات آماده سازی کنند.
قدس علوی یادآور شد: از میزان ۱۰۰ میلیون لارو مورد نیاز مزارع پرورشی گلستان تاکنون نزدیک به ۶۰ درصد آن، با زمان پرورش ۹۰ تا ۱۱۰ روزه، در مزارع استان ذخیره سازی شده است.
پارسال ۸۰درصد از میگوی تولیدی استان به کشورهای چین، امارات، اکوادور و روسیه صادر شد که حدود ۳ میلیون دلار ارزآوری برای کشور فراهم کرد.
میگو درمجتمع پرورشی گمیشان در شمال غرب استان گلستان تولید می شود.
۱۶۴۸

انتهای پیام /*

نوشته پیش بینی افزایش ۹۰ درصدی تولید میگو درگلستان اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس