هنر معماری ایرانی در عمارت‌های تاریخی سواحل خلیج فارس+تصاویر

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

هنر معماری ایرانی در عمارت‌های تاریخی سواحل خلیج فارس+تصاویر

کشاورزنیوز(گروه وب گردی):

به گزارش گروه فضای مجازی کشاورزنیوز به نقل از تسنیم، استان بوشهر در منطقه جنوب غربی کشور از ظرفیت‌های مهمی در حوزه گردشگری دارد که هر ساله گردشگران بسیاری برای گردش و دیدن آثار گذشتگان به این استان زرخیز مسافرت می‌کنند.

استان بوشهر علاوه بر داشتن یک‌هزار آثار تاریخی در حوزه‌های مختلف با پیشینه تاریخی بیش از ۴ هزار سال در زمینه جذابیت‌های گردشگری از قابلیت مهمی برخوردار است.

بافت تاریخی بوشهر یکی از مناطق دیدنی و گردشگری بوشهر است چراکه بافت تاریخی بوشهر با وسعت ۳۸ هکتار دارای بناها و عمارت‌های زیبا و تاریخی است که در قلب شهر بوشهر در کنار آبهای خلیج فارس قرار گرفته است.

بافت تاریخی بوشهر دارای قدمتی بیش از ۲٫۵ قرن است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوشهر با بیان اینکه بافت تاریخی بوشهر دارای قدمتی بیش از ۲٫۵ قرن است اظهار داشت: با بررسی‌های انجام شده و بر اساس اظهار نظر کارشناسان، بافت تاریخی بوشهر از زیباترین بافت‌های کشور است.

محمد ابراهیم فروزانی با بیان اینکه بافت تاریخی بوشهر دارای ۴ محله قدیمی است خاطر نشان کرد: در بافت تاریخی بوشهر که مربوط به دوران زندیه است چهار محله دهدشتی، کوتی، شنبدی و بهبهانی مستقر است.

وی با بیان اینکه بافت تاریخی بوشهر دارای بناهای منحصر به فردی است افزود: این بناها شامل عمارتهای زیبا مربوط به ۲٫۵ قرن پیش، بناهای کنسولگری‌ کشورهای مختلف، مراکز مذهبی مانند مساجد، حسینیه و کلیسا، بازار قدیمی و کوچه‌های زیبا است که هر بیننده‌ای با ورود به داخل بافت جذب ساختمان‌ها و معماری‌های بافت می‌شود.

حسینیه و مساجد قدیمی در بافت تاریخی بوشهر جلوه‌ای زیبا از این محوطه تاریخی است

وجود ده‌‌ ها مسجد و حسینیه در بافت تاریخی بوشهر از دیگر ویژگی‌های این بافت است که در هر محله‌ای چند مسجد و حسینیه بنا شده است.

این مساجد که نقش مهمی ادای فریضه دینی و تصمیم گیری‌های عمومی و اجتماعی بوده است جایگاه مردم بوشهر در حوزه دین و مذهب را نشان می‌دهد.

حسینیه حاج سید محمد رضا کازرونی، مساجد امام حسن(عج)، بهبهانی‌ها، دهدشتی، شنبدی، کوفه، ملک، جمعه و دیگر مکان‌های مذهبی در بافت تاریخی بوشهر مستقر است.

آب انبارها نیز در شکل گیری فضای شهر تأثیر داشته‌اند بعلت اینکه بوشهر در ناحیه گرم و خشک واقع است آب باران را زمستان در آب انبار ذخیره و به مصرف تابستانی می‌رسانده‌اند.

آب انبار قوام یکی از آب انبارهای عمومی بزرگ است که در قسمت ساحل بافت قدیم واقع شده که این بنا توسط شخصی به نام علی اکبر قوام ساخته شده است.

این آب انبار ۲۶ متر طول، ۹ متر عرض و ۴ متر ارتفاع دارد و اکنون این مکان جالب به رستوران سنتی تبدیل شده است.

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر نیز با بیان اینکه این بافت از زیباترین بافت‌های تاریخی و قدیمی کشور است خاطر نشان کرد: بافت تاریخی بوشهر دارای بناهایی با معماری زیبا مربوط به هنرمندان و چیره دستان گذشته است که در جای جای این بافت نشان از هنرمندی معماران این سرزمین کهن است.

۸۰ عمارت بافت تاریخی بوشهر درفهرست آثار ملی به ثبت رسیده است

نصرالله ابراهیمی با اشاره به اینکه بیش از ۸۶۰ بنا و عمارت در بافت تاریخی بوشهر مستقر است گفت: دربافت تاریخی شهر بوشهر بیش از ۸۰ عمارت و اثر با ارزش درفهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی تاکید کرد: تمام آثاری که دربافت تاریخی بوشهر درفهرست آثار ملی به ثبت رسیده پلاک گذاری و تابلوی راهنمای اثر نصب شده تا از هرگونه تعرض و مداخله درآنها جلوگیری به عمل آید.

وی با بیان اینکه بافت تاریخی بوشهر رونق می‌گیرد گفت: دانشکده هنر و معماری که در بافت تاریخی بوشهر تاسیس شده نقش مهمی در احیا و رونق این بافت مهم تاریخی دارد.

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر با اشاره به مرمت و بازسازی بناها و عمارت‌های بافت بوشهر خاطر نشان کرد: در راستای احیا بافت تاریخی بوشهر با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با صاحبان املاک عملیات بازسازی و مرمت بناها و عمارت‌های تاریخی بوشهر آغاز می‌شود.

عمارت‌های بافت تاریخی بوشهر به مراکز فرهنگی هنری تبدیل می‌شود

ابراهیمی با بیان اینکه بخشی از عمارت‌های بافت تاریخی بوشهر در فهرست آثار ملی ثبت شده افزود: بناها و عمارت‌هایی که در بافت قرار دارند و از زیبایی خاصی برخوردار هستند با مشارکت سازمان‌های مردم نهاد به مراکز فرهنگی هنری تبدیل می‌شود.

وی با بیان اینکه این بناها از محل اعتبارات ملی تامین واستحکام بخشی و مرمت می‌شوند افزود: عملیات مرمتی این اماکن تاریخی بیشتر سبک سازی بام و ترمیم سقف‌ها،حذف اندودهای فرسوده، استحکام بخشی و ترمیم پوسته نمای این ابنیه تاریخی است .

اوج شکوفایی بافت تاریخی بوشهر مربوط به دوره قاجار است

اوج شکوفایی بافت تاریخی بوشهر مربوط به دوره قاجار است وآن دیار شهر بوشهر دروازه ورود ملل مختلف به ایران بوده است.

قدمت بافت تاریخی بوشهر به دوره حکومت نادر شاه افشار برمی‌گردد که در آن هنگام با تاسیس پایگاه دریایی نادرشاه در خور شرقی بوشهر موسوم به خور نادری این شهر به یک بندر مهم تبدیل و از آن تاریخ رونق و آبادانی آن ادامه می‌یابد.

بافت تاریخی بوشهر از شرق، شمال و مغرب به دریا و از جنوب به خیابان لیان محدود است.

انتهای پیام/

نوشته هنر معماری ایرانی در عمارت‌های تاریخی سواحل خلیج فارس+تصاویر اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس