هزار راس قوچ اوریال در خراسان جنوبی سرشماری شد

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

هزار راس قوچ اوریال در خراسان جنوبی سرشماری شد

کشاورزنیوز(اخبار کشاورزی ایران):

محمد دادی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار کشاورزنیوز افزود: منطقه حفاظت شده درمیان – سربیشه در کشور به عنوان زیستگاه منحصر به فرد گونه جانوری قوچ اوریال شناخته شده است.
وی خشکسالی های اخیر را تهدیدی برای این گونه جانوری دانست و یادآور شد: تعدادی چشمه در برخی مناطق خشک شده و آبرسانی به حیات وحش منطقه با تانکر انجام می شود.
به گفته دادی به دلیل خشکسالی در برخی مناطق، آب انبار و آبشخور احداث شده است.
به گزارش کشاورزنیوز، مسئول نمایندگی حفاظت محیط زیست درمیان بیان کرد: در برخی از سال ها به دلیل خشکسالی، علوفه مورد نیاز حیات وحش منطقه خریداری می شود.
وی یادآور شد: سالانه یک میلیارد ریال اعتبار برای تامین علوفه، تامین آب و احداث آبشخور و آب انبار در منطقه حفاظت شده نیاز است.
منطقه حفاظت شده درمیان سربیشه در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر اسدیه مرکز شهرستان درمیان قرار دارد و دارای جاذبه های طبیعی و زیست محیطی منحصر به فردی است که برای جذب گردشگر علاوه بر معرفی بیشتر، نیازمند حمایت مسئولان است.
منطقه یاد شده با مصوبه شماره ۲۸۴ شورای عالی محیط زیست در ۱۲ بهمن ۱۳۸۶با وسعت ۸۴ هزار و ۳۹ هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
این منطقه از گذشته های دور به دلیل دارا بودن قابلیت های فراوان بویژه وجود گله های قوچ و میش مطرح بوده است.
منطقه یاد شده به علت داشتن مراتع زیبا و تپه ماهورهای متعدد می تواند مامن مناسبی برای پرورش قوچ و میش وحشی در خراسان جنوبی باشد.
این منطقه در ناحیه خشک و نیمه خشک ایران قرار دارد و تقریبا تمامی پدیده های طبیعی مثل کوه، تپه، چشمه، رودخانه و قنات های مختلف در آن به چشم می خورد و منطقه آب و هوای گرم و خشک دارد و در نواحی کوهستانی آن به علت ریزش باران و برف از آب و هوای معتدل تری برخوردار است.
حیات وحش این منطقه شامل پستانداران از جمله قوچ و میش، گربه پالاس، گرگ، روباه، شغال، کفتار، خرگوش، تشی و انواع موش و پرندگان مختلفی از جمله کبک، تیهو، کبوتر چاهی، قمری، عقاب دشتی، عقاب طلایی، دلیجه، هما و کرکس است.
در این منطقه آهو نیز وجود دارد ولی با جمعیت پراکنده، بسیار اندک.
قیچ، نسترن وحشی، اورمک، اسپند، گز، کما، زول، کلاه میرحسن، پرند، خارشتر، نخود وحشی، گون، گل ماهور، گل میمون، زنبق، آویشن، مریم گلی، یال اسبی، پوا، چوبک، خارگونی، کاهوی وحشی، چرخه، کنگر، شکر تیغال، گل گندم، درمنه و تلخه از جمله پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده درمیان است.
نام این منطقه از بزرگترین روستای منطقه، یعنی درمیان گرفته شده است.
شهر اسدیه مرکز شهرستان مرزی درمیان در ۱۰۵کیلومتری شرق بیرجند قرار دارد.
طرح تابستانی سرشماری پستانداران و پرندگان خشک زی در چهار منطقه حفاظت شده « درمیان – سربیشه» ، « مظفری» ، « آرک و گرنگ» ، « شاسکوه» و سه پناهگاه حیات وحش « تالاب کجی نمکزار نهبندان»، « رباط شور» و « نایبندان طبس» و هفت منطقه شکار ممنوع درح، جیک و زیدر، باقران ، کمر سرخ ، لشکرگاه عشق آباد و علی حیدر انجام شد.
مساحت مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی دو میلیون و ۳۱۷هزار و ۵۴۸ هکتار است که گونه های مختلف و متنوع جانوری در این گستره از استان زیست می کنند که این استان ۱۵۱هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.
۲۰۴۷/۷۵۵۶

انتهای پیام /*

نوشته هزار راس قوچ اوریال در خراسان جنوبی سرشماری شد اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>