نماینده منتخب بجنورد: جابه جایی مدیران موجب عقب ماندگی خراسان شمالی شده است

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

نماینده منتخب بجنورد: جابه جایی مدیران موجب عقب ماندگی خراسان شمالی شده است

کشاورزنیوز:

علی قربانی در بازدید از ایرنا مهم ترین چالش و مشکل خراسان شمالی را نبود ثبات مدیریتی عنوان کرد و گفت: عدم استفاده نیروهای غیر متخصص نیز در موقعیت های مختلف از دیگر مشکلات استان در توسعه نیافتگی است.
وی با بیان اینکه برای مدیریت دستگاه ها و ارگان ها باید نیروی های متخصص و دلسوز به کار گیری شود گفت: نیروهای متخصص باید شناسایی و از آنان در مدیریت ها استفاده شود.
نماینده منتخب مردم خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی افزود: در مرحله اول باید از نیروهای بومی متخصص استفاده شود اما در غیر این صورت می توان از نیروهای سایر استان ها نیز استفاده کرد.
قربانی اظهار کرد: امروز در دنیا بر مدیریت بسیار تاکید می شود چرا که مدیران حرفه ای و متخصص از نیروهایی دارای توانایی استفاده می کنند و نوآور و خلاق هستند و دنباله رو نخواهند بود.
وی افزود: بهترین نیرو برای هر منطقه نیروی بومی است چرا که در مرحله اول در آن مکان زندگی می کند و با مشکلات و چالش ها و همچنین آداب و رفتار مردم آشنایی دارد و همچنین به دنبال انتقالی به منطقه خود نیز نخواهد بود چرا که ۹۰ درصد افرادی که در استخدامی های این استان از سایر استان ها شرکت کرده بودند بعد از چند سال خدمت درخواست انتقالی می دهند که این امر نیز مشکل ایجاد خواهد کرد.

*** مسئولان بر اساس سند آمایش حرکت کنند
نماینده منتخب مردم شهرستان های بجنورد، مانه و سملقان، راز و جرگلان، گرمه و جاجرم با بیان اینکه مسئولان و مدیران باید بر اساس سند آمایش حرکت کنند گفت: سند آمایش نقشه راه برای حرکت به سمت توسعه است.
وی افزود: محور حرکت مدیران ارشد استان باید بر اساس سند آمایش، برنامه و مطالعه باشد تا بتوانند شاخص های استان در زمینه های مختلف را توسعه دهند.
وی افزود: نقاط ضعف و قوت، فرصت‌ها و تهدیدها در بخش‌های مختلف صنعتی، اقتصادی، کشاورزی، گردشگری و فرهنگی استان مورد کارشناسی دقیق قرار گیرد.
وی اظهار کرد: ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی که در سند آمایش آمده است باید مورد توجه مسوولان این استان قرار گیرد.
وی افزود: این استان در بیشتر شاخص های توسعه نسبت به میانگین کشوری عقب است و در رده های آخر قرار دارد نباید بودجه های کشور تنها بر اساس جمعیت و وسعت تقسیم شود بلکه هم اکنون باید شاخص محرومیت و کمبود ها باید مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: اگر بودجه ها و اعتبارات بر اساس جمعیت به استان ها اختصاص یابد مشکلات و محرومیت ها باقی خواهد ماند و حتی فاصله نیز بیشتر خواهد شد.
وی با بیان اینکه توزیع اعتبار باید بر اساس شاخص های توسعه نیافتگی باشد افزود: برای رفع محرومیت استان هایی که از نظر شاخص های توسعه عقب هستند در مجلس شورای اسلامی بودجه سه درصدی تصویب شد اما همین میزان ناکافی نیز اختصاص نیافت.
قربانی افزود: فاصله مناطق محروم و توسعه نیافته هرسال با مناطق توسعه یافته تر بیشتر خواهد شد که باید مسوولان و مدیران رده بالای کشور برای این امر چاره ای اساسی بیندیشند و جلوی محرومیت ها، فاصله ها را بگیرند و توسعه متوازن ایجاد کنند.
وی اشاره ای به سخنان رهبری در سفر به این استان کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب اعلام کردند که این استان با توجه به پتانسیل ها و ظرفیت ها دارد باید جزء ۱۰ استان برتر کشور قرار گیرد که برای تحقق سخن رهبری همه باید تلاش مضاعف کنند.
وی اظهار کرد: استان خراسان شمالی در بیکاری در رتبه ۲۷ کشوری و در سایر شاخص ها نیز در رده های آخر قرار دارد باید تدابیری جدی برای توازن منطقه ای اندیشیده شود نه اینکه اقداماتی انجام دهیم که هر سال فاصله توسعه یافتگی و نیافتگی را افزایش دهیم.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب در سال ۹۱ در سفر به این استان بر روی موضوع کشاورزی و گردشگری به عنوان اولویت اول و استراتژی توسعه استان تاکید داشته اند.
قربانی با بیان اینکه در این استان کمبود آب وجود دارد، نمی توانیم صنایع بزرگ و پرآب طلب ایجاد کنیم افزود: باید صنایع کوچک، صنایع تبدیلی، تکمیلی و مکمل در بخش کشاورزی را توسعه دهیم.
وی اشاره ای به تولید شیر بالا در این استان کرد و افزود: اما متاسفانه یک کارخانه شیرخشک در استان نداریم که این امر باعث شده است شیر مازاد بر مصرف به سایر استان ها حمل شود.

***جابه جایی زودهنگام مدیران آنان را به سمت حاشیه خواهد برد
این نماینده منتخب خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی افزود: جابه جایی زودهنگام مدیران آنان را درگیر مسائل حاشیه ای خواهد کرد و به جای تلاش برای توسعه و جذب اعتبارات و بودجه برای رفع محرومیت ها به حاشیه ها خواهند پرداخت که این امر نیز در چند سال اخیر باعث شد که فرصت تاریخی از نظر بودجه ای در این استان از دست برود.
وی گفت: اعتبارات خوبی در چند سال گذشته در کشور توزیع شد اما خراسان شمالی از این اعتبارات بهره زیادی نبرده است چرا که بیشتر دنبال مسایل حاشیه ای رفته اند.
وی افزود: هم اکنون این استان در زیر ساخت های توسعه بسیار عقب است، پروژه های نیمه تمام و غیر کارشناسی شده زیادی دارد که باید مورد توجه مدیران قرار گیرد.
وی بر اولویت بندی اجرای پروژه ها تاکید کرد و گفت: پروژه های مهم و حساس نیمه تمام شناسایی و با درجه اهمیت تکمیل شود.
وی بزرگترین تهدید استان را نیز بیکاری عنوان کرد و گفت: بیش از هفت میلیون نفر در سطح کشور بیکار هستند که مجلس باید با کمک دولت در این راستا گام مهمی بردارد و با ایجاد سرمایه گذاری این مشکل را رفع کند.

***ایجاد واحد های تولیدی کوچک در اولویت کاری قرار گیرد
وی با بیان اینکه برای رفع بیکاری باید ایجاد واحد های کوچک مورد توجه و اولویت قرار گیرد گفت: باید ویژگی، استعداد و ظرفیت منطقه ها مورد بررسی قرار گیرد و در این خصوص یک کار تخصصی انجام شود.
وی اظهار کرد: در گذشته نیز صنایع کوچک ایجاد شد و مورد حمایت قرار گرفت اما چون با برنامه ریزی و مطالعه نبود موفقیت زیادی نیز نداشت که هم اکنون باید این امر را مورد تجربه قرار دهیم و استعداد مناطق برای ایجاد کارهای خرد و کوچک و ایجاد صنایع تکمیلی و تبدیلی با توجه به مطالعه باشد تا با شکست مواجه نشود.
وی در بخش دیگری از سخنانش نیز گفت: قوانینی که در مجلس نیز به تصویب می رسند باید بیشتر به نفع خرده مالک ها و دهک های پایین
باشد و تنها به نفع چند سرمایه گذار بزرگ نباشد و واحد های کوچک و خرد مورد حمایت قرار گیرند و موانع رفع مشکلات آنان نیز شناسایی شود.
قربانی بر مطالعه موانع رفع توسعه واحد های تولیدی نیز تاکید کرد و گفت: در مجلس باید برای رفع این موانع راهکار های ارائه شود تا جامعه توسعه یابد و تنها واحد های بزرگ و سرمایه گذاران از حمیت ها بهره مند نشوند.
وی بر راه اندازی بازارچه مرزی نیز در این استان تاکید کرد و گفت: در جلسه هایی که در آینده با رییس جمهور خواهیم داشت از ایشان خواهش می کنیم که در این خصوص با رییس جمهور کشور ترکمنستان گفت و گویی داشته باشد.
وی با بیان اینکه هرچه تعاملات بیشتر باشد باعث رونق اقتصادی منطقه خواهد شد افزود: ایجاد بازارچه ها و تبادل کالا بین دو کشور باعث توسعه خوهد شد.
علی اصغر افتاده رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان شمالی نیز با بیان اینکه این استان از نظر شاخص های مختلف نسبت به میانگین کشوری عقب است گفت: وضعیت بیکاری، کارخانه ها و کارگاه های تولیدی در این استان مناسب نیست.
وی افزود: برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در این استان شور و امیدی را ایجاد کرد و همچنین نوع شرکت مردم و نوع رایی که دادند پیام های مختلفی دارد که این امر کار را برای منتخبان سخت تر خواهد کرد.
وی با بیان اینکه مردم در این انتخابات مطالباتی داشتند افزود: از نمانیده ها انتظار است که پیگیر مطالبات و خواسته های مردم باشند و در این زمینه با برنامه ریزی و کار کارشناسی باید به دنبال رفع محرومیت ها باشند.
۳۰۰۷/ ۶۰۴۲

انتهای پیام /*

نوشته نماینده منتخب بجنورد: جابه جایی مدیران موجب عقب ماندگی خراسان شمالی شده است اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس