Posted on

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

مرکز پایش مشترک بین دستگاهی دراستان البرز ایجاد شود

کشاورزنیوز(اخبار کشاورزی ایران):

به گزارش روز جمعه گروه علمی کشاورزنیوز از روابط عمومی سازمان محیط زیست، معصومه ابتکاردرجلسه بررسی چالش های محیط زیستی استان البرز که با حضور سید حمید طهایی استاندار البرز و نمایندگانی از سازمان حفاظت محیط زیست، نهاد ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه، معاونت اجرایی ریاست جمهوری، وزارتخانه های نفت، نیرو و صنعت، معدن و تجارت به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، شرایط محیط زیست استان البرز را بسیار شکننده دانست.
وی با اشاره به گزارش های ارائه شده در جلسه، گفت: اینکه کیفیت هوای استان البرز در شش ماه نخست سالجاری بهترین شرایط طی پنج سال گذشته را داشته یا اینکه وزارت نفت در اجرای طرح کهاب موفقیت های چشمگیری در استان داشته یا وزارت صنعت، معدن و تجارت از تکمیل سیستم تصفیه فاضلاب و پساب تمامی شهرک های صنعتی استان تا پایان سال ۹۶ خبر می دهد، اما به دلیل عقب ماندگی های بسیار استان در حوزه محیط زیست، مطلوب نیست.
معاون رئیس جمهورضمن تاکید بر ضرورت پیشگیری از افزایش معضلات و چالش های محیط زیستی استان البرز، بیان کرد: بارگذاری بیش از ظرفیت جمعیت و صنعت در استان منجر به ایجاد چالش های بسیاری برای مردم شده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه شرایط محیط زیست استان بسیارشکننده است و در صورت عدم توجه، در بلند مدت می تواند منجر به ایجاد هزینه های اجتماعی سنگین برای استان و کشور شود، اظهارکرد: هماهنگی بین بخشی و دستگاهی برای اجرای درست برنامه های محیط زیستی استان بسیار ضروری است.
وی ادامه داد: در همین راستا پیشنهاد می شود با ایجاد مرکز پایش مشترک میان دستگاه های مرتبط از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، وزارتخانه های نیرو و صنعت، معدن و تجارت برای پایش، کنترل و نظارت بر شرایط کیفی آب، هوا، خاک استان به صورت مداوم و منظم صورت پذیرد.
وی با تاکید بر لزوم اصلاح و بازنگری در سیاست ها و برنامه ریزی های کلان کشور بر اساس طرح آمایش سرزمین، اظهارکرد: این بازنگری و اصلاح به ویژه در بخش های گردشگری، صنعتی و جمعیتی کشور ضروری است.
ابتکار گفت: یکی دیگر از اولویت های این استان، الزام بیمارستان ها و مراکز درمانی و بهداشتی سراسر کشور به ویژه استان البرز به تصفیه فاضلاب و پساب خود و جلوگیری از سرریز شدن آن به منابع آبی است.
معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: از دیگر اولویت های استان، نوسازی صنایع و جایگزینی آن ها با صنایع کم آب بر و کم آلاینده تر و ترجیحا فن آوری های نوین و دانش بنیان است.
وی همچنین با اشاره به چالش بزرگ استان در حوزه پسماند، بر ضرورت همکاری دستگاه ها در رفع این چالش تاکید کرد.
دراین جلسه نیز سید حمید طهایی استاندار البرز با اشاره به چالش های مختلف استان به ویژه در حوزه محیط زیست، گفت: استان البرز با جمعیتی حدود مجموع جمعیت چهار استان کشور و برخورداری از رشد سه برابری جمعیت نسبت به میانگین کشوری، نیازمند توجه ویژه ای در حوزه های مختلف به ویژه حوزه محیط زیست است.
وی ادامه داد: سرریز جمعیت به واسطه احداث ۱۱۰ هزار واحد مسکن مهر، در حالیکه چالش های متعدد استان نو پای البرز رفع نشده بود و خود استان نیز با بارگذاری بیش از ظرفیت جمعیت مواجه بود، تنها منجر به افزایش معضلات استان شد.
طهایی ضمن تاکید بر ضرورت رشد و توسعه اقتصادی و اشتغال در استان، تصریح کرد: البته این موضوع باید در قالب توسعه پایدار صورت پذیرد تا شاهد افزایش چالش های استان به ویژه در حوزه محیط زیست نباشیم.

*** رتبه سوم البرز در تغییر کاربری باغات
حسین محمدی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از چالش های محیط زیستی استان، گفت: البرز با سه دهم مساحت کشور، هشت درصد فعالیت های صنعتی و چهار درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است.
وی با بیان اینکه فرسایش خاک در استان به ۱۳٫۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر میانگین کشوری است، اظهارکرد: در حال حاضر ۱۰ درصد مساحت استان به کانون های گرد و غبار تبدیل شده است.
محمدی اشاره ای هم به تغییر کاربری باغات در البرز داشت و افزود: در حال حاضر استان البرز پس از استان های تهران و مازندران در جایگاه سوم کشوری به لحاظ تغییر کاربری و تخریب باغات قرار دارد و این موضوع در کنار برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی و فرونشست شدید دشت ها به یکی از نگرانی های مهم در استان البرز تبدیل شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز یکی دیگر از معضلات مهم محیط زیست استان را فعالیت ۵۰ درصد واحدهای صنعتی خارج از شهرک ها عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه عدم رعایت قانون نفی استقرار صنایع آلاینده در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران منجر به ایجاد چالش جدی برای البرز از ناحیه توسعه ناپایدار صنعت شده است.
به گفته وی، غالب این صنایع فاقد مجوز هستند و سالانه ۱۰۰ هزار تن پسماند صنعتی در استان تولید می کنند.
محمدی اشاره هم به تغییر بسیار مثبت کیفیت هوای استان به دلیل اقدامات متعددی همچون حذف سوخت مازوت نیروگاه منتظرالقائم، توزیع سوخت استاندارد یورو ۴ داشت و اظهارکرد: کیفیت هوا استان البرز در شش ماه نخست سالجاری بهترین شرایط طی پنج سال گذشته را داشته است.
علمی ** ۹۳۴۰**۱۵۶۹
دریافت کننده : منیرابراهیمی زاده *انتشاردهنده: علی حبیبی

انتهای پیام /*

نوشته مرکز پایش مشترک بین دستگاهی دراستان البرز ایجاد شود اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز