مروری بر مهم ترین رخدادهای محیط زیست ایران در سال ۱۳۹۴

مروری بر مهم ترین رخدادهای محیط زیست ایران در سال ۱۳۹۴

کشاورزنیوز:

به گزارش خبرگزاری مهر، در سال ١٣٩۴ حوادث تلخ و شیرین بسیارى براى طبیعت کشور ایجاد شد و در کنار رخدادهاى ناخوشایند محیط زیستى، اتفاقات خوب زیادى نیز در طبیعت کشور به وقوع پیوست.

از تلخ ترین حوادث سال گذشته در حوزه محیط زیست می‌توان به بروز طاعون و تلفات گسترده در حیات وحش کشور، ادامه خشکسالى و کم آبى، بروز پدیده گرد و غبار شدید و کشتار وسیع حیات وحش بخصوص گونه هاى در معرض انقراض بود همچنین از رخدادهاى شیرین طبیعت در این سال می توان به آزادى محیط بانان دربند و محکوم به اعدام، ثبت دو ذخیره گاه زیست کره جدید، ارتقا جنگل ابر به منطقه حفاظت شده، کاهش تعداد روزهاى آلوده در کلانشهرها و افزایش نرخ ضرر و زیان گونه هاى جانورى اشاره کرد.

کشتار پلنگ ایرانی در کرمان

روزهای نخست سال ۹۴ با حادثه تلخی برای طبیعت کشور همراه بود و افراد ناآگاه با کشتار یک پلنگ ایرانی در بردسیر کرمان ضایعه بزرگ دیگری را برای محیط زیست کشور رقم زدند. متهمین توسط محیط بانان دستگیر شده و به مراجع قضایی تحویل شدند.

تلف شدن یک پلنگ ایرانی در فارس بر اثر برخورد با خودرو

بامداد روز دهم فروردین ۱۳۹۴ یک پلنگ ایرانی در محور شیراز به کازرون و در فاصله حدودا ۱۰ کیلومتری شهر کازرون بر اثر برخورد با یک خودروی عبوری از بین رفت. علت مرگ این پلنگ برخورد جسم سخت با سر حیوان، خونریزی داخلی و خونریزی در ناحیه گوش چپ و دهان تشخیص داده شد.

مرگ سومین پلنگ ایرانی در پشتکوه طی دو هفته

در کمال ناباوری و در حالی که تنها ۱۶ روز از آغاز سال ۱۳۹۴ گذشته بود لاشه سومین پلنگ ایرانی نیز در کوهستان های مابین استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد مشاهده شد. این پلنگ با استفاده از طعمه آغشته به سم از بین رفته بود.

رفع تصرف ۱۱ هزار مترمربع از اراضی منطقه حفاظت شده

در تاریخ ۹۴/۱/۲۴، با دستور سرپرست شعبه ویژه زمین ­خواری، با حضور عوامل پلیس پیشگیری کلانتری ۱۲۸ تهران، نیروهای یگان محیط زیست پارک های ملی خجیر و سرخه و حصار دیوار کشی ها تخریب شده و اراضی مذکور رفع تصرف و صورتجلسه مربوطه نیز تنظیم شد.

ثبت تصاویر پلنگ ایرانی از شکار یک گاو اهلی در ساهکل

روز یازدهم فروردین ماه سال ۱۳۹۴ یکی از اهالی روستای سیکاش به اداره محیط زیست شهرستان سیاهکل اطلاع می دهد که یکی از گاوهای وی توسط پلنگ کشته شده استکارشناسان حفاظت محیط زیست استان گیلان موفق شدند پس از اطلاع از شکار یک گاو اهلی توسط پلنگ در مناطقه جنگلی دیلمان و درفک، با نصب دوربین تله ای در اطراف لاشه، تصاویر شگفت انگیزی را از یک پلنگ نر بزرگ جثه به ثبت برسانند.

کشتار یک پلنگ دیگر در ارتفاعات شهرستان ایوان

متاسفانه پلنگ دیگری این بار در استان ایلام و به شکل ناراحت کننده ای کشته شد. بر اساس اطلاعات موثق دریافتی این پلنگ در شهرستان ایلام، ارتفاعات «شره زول» و در منطقه ای به نام «پلنگ کنا» از پای درآمده است.

شکارچیانی که در حینخوردن کباب جیبر در بندرلنگه دستگیر شدند

به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر حضور شکارچیان غیرمجاز در مناطق آزاد بندر لنگه محیط بانان عازم محدوده مذکور شده و چهار شکارچی متخلف را بازداشت نمودند. متخلفین دو جبیر را شکار کرده و در زمان دستگیری مشغول کباب کردن و خوردن جبیرها بودند.

سند مدیریت پسماند کشور به تصویب هیئت وزیران رسید

همزمان با «روز زمین پاک» سند مدیریت پسماند کشور یا آسیب شناسی کلانشهرها در بخش محیط زیست و خدمات شهری به تصویب رسید. در این جلسه سازمان محیط زیست همزمان با «روز زمین پاک» گزارشی با هدف حفاظت از آب و خاک به هیئت وزیران ارایه داد.

کشف لاشه پنجمین پلنگ در کمتر از ۳۰ روز در تربت جام

روز سه شنبه ۹۴/۲/۱ پلنگ دیگری این بار در شهرستان تربت جام از پای درآمد. نتایج بررسی های اولیه نشان می داد که این پلنگ بر اثر استفاده از لاشه آغشته به سم پس از طی مسافتی هنگام بالا رفتن از یک دره تلف شده است.

دو توله کاراکال در کرمان تلف شدند

دو توله کاراکالی که اواخر فروردین ۹۴ توسط محیط بانان شهرستان سیرجان پیدا شده بودند از بین رفتند. این در حالی است که بر اساس تصاویر بیش از یک ماه از عمر توله ها گذشته و هر دو سالم بوده اند اما اتلاف وقت و ناهماهنگی ها منجر به مرگ هر دو توله کاراکال شد.

کشف ششمین لاشه پلنگ در سرخس

روز سیزدهم فروردین ماه سال ۱۳۹۴ یک پلنگ ایرانی در نزدیکی روستای چهچهه واقع در شهرستان سرخس از بین رفته و لاشه پلنگ پنجم اردیبهشت به اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی منتقل شد.

نجات پلنگ گرفتار در گودال در هرمزگان

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: خوشبختانه پلنگی که درون گودالی در ارتفاعات شهرستان جاسک سقوط کرده بود و توان خارج شدن از آن را نداشت با تلاش بی وقفه محیط بانان استان هرمزگان و همیاران محیط زیست که از اهالی روستای گزدان بودند از درون گودال خارج شده و نجات یافت.

مشاهده لاشه یک پلنگ توسط طبیعت گردان در فیروزکوه

در تاریخ ۹۴/۲/۱۲ گروهی از طبیعت گردان حین عبور از ارتفاعات تنگه واشی در استان تهران متوجه لاشه یک پلنگ جوان می شوند. اداره کل حفاظت محیط زیست استان در خصوص این مورد اعلام کرد که بلافاصله پس از دریافت گزارش مرگ پلنگ، دو اکیپ از محیط بانان فیروزکوه به جستجوی منطقه پرداخته اند اما اثری از لاشه پلنگ مشاهده نشده است.

محکومیت عاملین ضرب و جرح محیط بان کرخه به ۴ سال زندان و پرداخت دیه

عاملین صید غیرمجاز ۲۶۳ ماهی بوسیله جریان برق در رودخانه کرخه و ضرب و شتم یکی از محیط بانان در جریان رسیدگی به پرونده در دادگاه در تحمل ۲۴ و ۱۸ و ۶ ماه حبس تعزیری بعلاوه پرداخت دیه و جزای نقدی بایت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محکوم شدند.

تصویربرداری از چهار یوزپلنگ آسیایی در حیات وحش دره انجیر

دوربین های تله ای نصب شده در پناهگاه حیات وحش دره انجیر طی ۵۰ روز ابتدای سال ۹۴ تصاویر زیبایی از ۴ یوزپلنگ آسیایی به ثبت رسانده اند که در این تصاویر سه یوز در کنار یکدیگر و یک یوز نیز بصورت تکی بصورت مکرر در مقابل دوربین ها حاضر شده اند.

یک پلنگ ایرانی در لارستان فارس از بین رفت

یک پلنگ ایرانی در بخش صحرای باغ از توابع شهرستان لارستان فارس از بین رفت. این پلنگ بالغ بر اثر سقوط در یک آب انبار خفه شد.

آزادی یک محیط بان پس از ۵ سال

ماشاالله مهنایی محیط بان منطقه خاییز که از اتهام قتل یک شکارچی تبرئه شده بود پس از پنج سال از زندان آزاد شده و به آغوش خانواده خود بازگشت. محیط بان مهنایی در جریان درگیری مسلحانه با شکارچیان غیرمجاز در سال ۸۹ دو نفر از آنان را هدف گلوله قرار داده بود.

انتقال توله خرس به پارک پردیسان

» دنا» توله خرس کوچک و دوست داشتنی که مادرش توسط متخلفین کشته شده بود  از یاسوج راهی تهران شده و به کلینیک حیات وحش پردیسان منتقل گردید. دنا که بسیار بازیگوش است پرسنل کلینیک حیات وحش پردیسان و بسیاری از طبیعت دوستان را مجذوب حرکات خود کرده است.

تصویربرداری از پلنگ نر و ماده و توله آنها در سراوان

پس از مدتها تلاش، یکی از دوربین های تله ای نصب شده در کوهستان بیرک تصاویر شگفت انگیزی را از یک ماده پلنگ به همراه توله اش به ثبت رساند. همچنین تصاویر یکی دیگر از دوربین ها پلنگ نری را در حال تغذیه از لاشه یک الاغ نشان می دهد.

محیط بانان شهرستان قصر شیرین حین تعقیب و گریز با شکارچیان متخلف یکی از آنها را بازداشت نموده و از ناحیه وی لاشه یک آهوی ماده و لاشه یک بره آهو کشف و ضبط گردید. همچنین مامورین یک بره آهوی زنده گیری شده را نیز از متخلفین نجات دادند.

یک بچه گربه جنگلی که مادر خود را از دست داده بود با تلاش محیط بان شیردل از مرگ نجات یافته و یازده ماه در خانه این محیط بان در شهرستان بهشهر زندگی می کند. این گربه جنگلی ماده که بالغ شده بود، در طبیعت میانکاله رهاسازی شد.

فرورفتگی دومیلیون هکتار اراضی کشور و خشکیدگی ۱۷ میلیون بلوط در سالهای ۸۸ تا ۹۲

رییس سازمان مراتع جنگل ها گفت: فرو رفتگی زمین در دو میلیون هکتار از اراضی کشور، بهره برداری بیش از حد از منابع زیرزمینی و از بین رفتن بیش از هفده میلیون اصله درخت بلوط در سال های ۸۸ تا ۹۲ مهمترین بحران های منابع طبیعی کشور بوده است.

مرگ دهمین پلنگ ایرانی در کمتر از ۶۰ روز

نیروهای یگان محیط زیست اسفراین لاشه یک پلنگ جوان را کشف نمودند که بخش هایی از آن توسط حیوانات لاشه خوار خورده شده بود. بررسی های صورت گرفته نشان می داد این پلنگ بر اثر اصابت جسم سخت و تیز مانند تبر با ناحیه صورت و جمجمه از بین رفته است.

تصویب اعطای ۳۰۰۰ امتیاز فوق العاده سختی شرایط کار برای محیط بانان

سقف ۳ هزار امتیاز فوق العاده سختی شرایط کار محیط بانان در جلسه هیات دولت به تصویب رسید. با اضافه شدن امتیاز فوق العاده سختی شرایط کار تا سقف ۳ هزار امتیاز حدود ۲۴۰ هزار تومان بصورت ماهیانه به دریافتی محیطبانان اضافه خواهد شد.

کشتار یک خرس قهوه ای در اطراف کرمانشاه

اهالی شهر ماهی دشت طی تماس با اداره محیط زیست کرمانشاه اعلام می کنند یک خرس زخمی به اطراف روستا نزدیک شده است. مامورین پس از رسیدن به محل مشاهده می کنند که خرس نر بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست داده است.

سوختن بیش از ۱۰۰ هکتار جنگل بلوط ایلام در آتش

در جریان آتش سوزی گسترده ای که در جنگلهای بلوط ایلام رخ داد، مجموعا در حدود یکصد هکتار از جنگل های بلوط ایلام در آتش سوخت و تعداد زیادی درخت کهنسال بلوط خاکستر شده و یا بطور جدی آسیب دیدند.

مرگ یک خرس قهوه ای در سمنان

عصر روز جمعه ۹۴/۳/۱۵ اهالی یکی از روستاهای داخل منطقه حفاظت شده پرور طی تماس تلفنی با اداره محیط زیست شهرستان مهدیشهر اعلام می کنند که یک خرس قهوه ای آسیب دیده به روستا نزدیک شده و در گندم زارهای حاشیه روستا پرسه می زند .محیط بانان بلافاصله عازم روستای مذکور شده و یک خرس قهوه ای را مشاهده می کنند که به دلیل نامعلومی وضعیت جسمی مناسبی نداشته و در حاشیه روستا درون یک مزرعه روی زمین نشسته بود.

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew) به انتخاب هیات داوران دهمین دوره جایزه ملی محیط زیست به عنوان رتبه اول در بخش اشخاص حقوقی برگزیده شده و لوح تقدیر و تندیس دهمین جایزه ملی محیط زیست از سوی دکتر روحانی ریاست جمهور به کیوان هوشمند مدیرمسئول این پایگاه خبری اعطا شد.

مشاهده لاشه یک پلنگ دیگر در خراسان شمالی

بررسی کارشناسان حفاظت محیط زیست استان خراسان شمالی نشان میدهد پلنگ تلف شده جوان بوده است اما با توجه به گذشت مدت زمان زیاد از زمان مرگ حیوان و تغذیه گوشتخواران از لاشه، امکان بررسی دقیق در خصوص علت مرگ میسر نیست.

متهم ردیف اول پرونده از بابت جرائم ۱) تمرد نسبت به فرمان مامورین حین انجام وظیفه ۲) اقدام به قتل عمد ۳) نگهداری سلاح غیرمجاز ۴) شکار غیرمجاز یک آهو تحت محاکمه قرار گرفت و مجموعا به تحمل ۹ سال و شش ماه (۱۱۴ ماه) زندان محکوم شد.

یازدهمین ذخیره گاه زیست کره کشور ثبت جهانی شد

در جریان اجلاس انسان و کره مسکون (MAB) یونسکو که در کشور فرانسه برگزار شد، یازدهمین ذخیره گاه زیست کره کشور ایران با عنوان «ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد – سبزکوه» چهارمحال و بختیاری ثبت جهانی شد.

یکی از طبیعت دوستان مازندران حین عبور از مناطق جنگلی شهرستان بهشهر با شنیدن صدای خش خش برگها و شاخه ها در کف جنگل متوجه نزدیک شدن جانوری به سمت خود می شود، وی دوربین خود را روشن می کند تا از این صحنه فیلمبرداری کند.

گلدهی سوسن چلچراغ در سیاهرود رودبار

سوسن چلچراغ با نام علمی Lilium ledebourii گیاهی است که تنها در دو نقطه از جهان مشاهده شده است. ارتفاع پایه های این گل ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر بوده و در هر پایه دارای ۴ الی ۱۰ گل می باشد ولی نمونه هایی با بیش از ۱۵ گل نیز در آن دیده شده. این گیاه در اوایل بهار رشد کرده و اواسط خرداد گل می دهد و یک گیاه سایه دوست محسوب می شود.

عامل کشتار یک خرس قهوه ای در کرمانشاه شناسایی شد

گزارشی در اختیار نیروهای محیط زیست استان کرمانشاه قرار می گیرد مبنی بر آنکه یکی از عشایر با استفاده از اسلحه برنو یک خرس قهوه ای را در ارتفاعات دالاهو از پای درآورده و سپس برای ازبین بردن آثار جرم لاشه خرس را در زیر خاک مدفون کرده است.

متلاشی شدن باند کشتار حیات وحش در کرمان

اعضای یک باند حرفه ای که مرتکب تخلفات گسترده ای در زمینه کشتار جانوران وحشی در استان های جنوبی کشور شده بودند، با تلاش نیروهای یگان محیط زیست کرمان دستگیر شدند. تصاویر بدست آمده از متخلفین کشتار بیش از ۱۶۰ پستاندار وحشی ازجمله آهو، جبیر، کل و قوچ وحشی، کفتار، روباه و بیش از ۲۰۰ عدد انواع پرندگان وحشی را نشان می دهد.

تلف شدن ۹ قوچ و میش لارستان بر اثر سقوط در آب انبار

متاسفانه ۹ قوچ و میش وحشی بر اثر سقوط به درون یک انبار در منطقه کوهستانی لاورشیخ از توابع بستک هرمزگان تلف شدند. این حیوانات بر اثر تشنگی مفرط و خشک شدن چشمه های طبیعی برای نوشیدن آب به این آب انبار نزدیک شده و به داخل آن سقوط کرده اند.

کشف دوازدهمین لاشه پلنگ ایرانی در ۹۰ روز

اواخر خرداد ۱۳۹۴ لاشه یک یک پلنگ در منطقه حفاظت شده سرخ آباد زنجان توسط افراد محلی مشاهده و موضوع به اداره محیط زیست گزارش گردید. این دوازدهین پلنگی است که از ابتدای سال ۹۴ به دلایل گوناگون در نقاط مختلف کشور از بین رفته است.

تصویب جزئیات جرایم نقدی صید و شکار غیرمجاز جانوران وحشی

جرائم نقدی قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار و صید غیرمجاز جانوران وحشی موضوع بند (چ) ماده ۳ قانون شکار و صید به تصویب نهایی رسید و پس از درج در روزنامه رسمی کشور قابل اجرا و مطالبه از متخلفین در مراجع قضایی است.

دستگیری عامل کشتار حیات وحش قطوین به جرم شکار ۳۶ کل وحشی

یک شکارچی سابقه دار و حرفه ای که از مدتها قبل اقدام به کشتار گسترده حیات وحش در استان قزوین و فروش گوشت و اجزای بدن جانوران وحشی نموده بود، با تلاش یگان محیط زیست شهرستان البرز بازداشت و به جرم کشتار ۳۶ کل وحشی به مراجع قضایی معرفی شد.

کشف یک باغ وحش مخفی در خمینی شهر

نیروهای یگان محیط زیست خمینی شهر اصفهان پس از ورود و بازرسی از یک باغ در حاشیه این شهرستان با یک باغ وحشی خانگی مواجه شدند که تعداد بیش از یکصد عدد انواع پرندگان و پستانداران وحشی، بصورت غیرمجاز درون آن نگهداری می شدند.

محکومیت عاملین کشتار بزمجه غول پیکر به۹ ماه حبس

دادگاه دو متخلف را که یک بزمجه غول پیکر را کشته و از این اقدام خود تصویربرداری کرده بودند با استناد به ماده ۱۰ قانون شکار و صید متهم ردیف اول را به تحمل شش ماه و متهم ردیف دوم را به تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری (زندان غیرقابل خرید) محکوم کرد.

ثبت تصاویر پلنگ ایرانی پس از شکار یک گاو اهلی در سیاهکل

شب سه شنبه دوم تیرماه یکی از اهالی روستای ملک رود سیاهکل در منطقه دیلمان درفک با اداره محیط زیست تماس گرفته و اعلام می کند که یک گاو اهلی توسط پلنگ کشته شده است. کارشناسان و محیط بانان استان گیلان شبانه عازم محدوده مذکور شدند.

محکومیت عامل شکار یک آهو به ۴۲ ماه حبس

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در جریان رسیدگی به پرونده شکارچی متخلف یک آهو در نیشابور، دادگاه متهم را بابت انجام شکار غیرمجاز به تحمل سه سال حبس، بابت نگهداری از اسلحه غیرمجاز به تحمل شش ماه حبس و دو سال اقامت اجباری (تبعید) در شهرستان نیکشهر محکوم کرد.

زاینده رود پس از ۱۰ سال به تالاب خشکیده گاوخونی رسید

آب زاینده رود صبح روز دوشنبه ۸ تیر با عبور از بند شاخ کنار، پس از ۱۰ سال وارد تالاب بین المللی گاوخونی شده و باعث خوشحالی مردم گردید. بسیاری از مردم شرق اصفهان عصر و شامگاه ۸ تیر را به همراه خانواده های خود در کنار تالاب گاوخونی گذراندند.

دو سال زندان برای عامل آتش سوزی عمدی در منطقه حفاظت شده بیجار

دامدار متخلفی که به دلیل ممانعت از ورود دامهایش به محدوده امن منطقه حفاظت شده بیجار، ده هکتار از زون امن این منطقه را عمدا به آتش کشیده بود، با رای دادگاه بدوی و تایید رای در دادگاه تجدید نظر برای تحمل دو سال حبس تعزیری روانه زندان شد.

ثبت تصاویر یوزپلنگ آسیایی در میاندشت

دوربین های تله ای نصب شده در پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهو بر سر یک آبشخور و یک چشمه تصاویر شگفت انگیزی را از یوزپلنگ آسیایی، کفتار، گرگ، روباه، کاراکال، آهو، خرگوش وحشی و پرندگان شکاری این منطقه به ثبت رسانده اند.

تقدیم لایحه «حفاظت، احیا و مدیریت تالابهای کشور» به مجلس

رییس جمهور لایحه «حفاظت، احیا و مدیریت تالابهای کشور» را در تاریخ ۱۳۹۴/۴/۸ برای سیر تشریفات قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد. این لایحه به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه ۱۳۹۴/۲/۲۰ هیئت وزیران به تصویب رسیده است.

کشته شدن یک خرس قهوه ای در فیروزکوه

روز (یکشنبه ۹۴/۴/۱۴ لاشه یک خرس قهوه ای در منطقه گدوک در شهرستان فیروزکوه استان تهران مشاهده شد. بررسی های صورت گرفته نشان می دهد این خرس جوان بر اثر شلیک گلوله چهارپاره و برخورد با اندام حیاتی بدن از جمله قلب کشته شده است.

کشکان خشکید

رودخانه خروشان کشکان که یکی از ۳ رودخانه بزرگ لرستان و سیل خیزترین رودخانه این استان است به دلیل خشکسالی و استفاده غیراصولی از آب این رود، در بخشی از مسیر خود خشک شده و از حرکت باز ایستاده است و هزاران آبزی به کام مرگ فرورفتند.

بازداشت عامل کشتار یک خرس قهوه ای در بزقوش

به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر شکار غیرمجاز یک خرس قهوه ای در ارتفاعات منطقه حفاظت شده بزقوش نیروهای یگان محیط زیست شهرستان میانه به جستجوی منطقه پرداخته و لاشه خرس قهوه ای را در حالیکه پوست آن کنده شده بود کشف کردند.

کشته شدن یک خرس قهوه ای برای تفریح و استفاده خوراکی در کلاردشت

شکارچیان غیرمجاز بار دیگر با کشتار یک خرس قهوه ای کمیاب، حادثه ای تلخ و ضایعه ای جبران ناپذیر را برای محیط زیست کشور رقم زدند. متخلفین انگیزه خود از شکار خرس را تفریح و دستیابی به گوشت خرس و خوردن گوشت این حیوان عنوان کردند.

سه سال زندان برای عاملین شلیک به محیط بانی در شهرستان بن

در جریان رسیدگی به پرونده متهم در شعبه اول دادگاه شهرستان بن، متهم علاوه بر پرداخت دیه به جرم تمرد و تیراندازی با سلاح گرم به مامور دولت حین انجام وظیفه و مجروح نمودن مامورین به تحمل سه سال حبس تعزیری (زندان غیر قابل خرید) محکوم شد.

تخریب گسترده جنگلهای حرا در خور تیاب به دلیل آلودگی نفتی

کاهش شدید تراکم درختان حرا در خور تیاب از چند سال قبل آغاز شده و بررسی های صورت گرفته در بهار ۹۴ تخریب بیش از ۷۰ درصدی این پوشش گیاهی را نشان می دهد. ازبین رفتن جنگل‌های حرا در خوریات می‌تواند عامل فروپاشی این زیست‌بوم های ارزشمند باشد.

کشته شدن یک خرس قهوه ای در سفیدکوه خرم آباد

یک خرس قهوه ای مجروح در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم آباد مشاهده و به پاسگاه محیط بانی منتقل میگردد. این خرس نر و بالغ توسط عده ای به شدت مورد ضرب و شتم با اجسام سخت و تیز قرار گرفته است به نحوی که چشم و سر حیوان سوراخ شده بود.

همچنین محیط بانی که با شکارچی متخلف درگیر بود در این مورد گفت: شکارچی متخلف که با مشاهده من و همکارانم لحظاتی شوکه شده بود، لاشه شکار را از روی دوش خود به زمین انداخت و بلافاصله اسلحه کلاشینکف را مسلح کرده و به سمت من نشانه گرفت.

کشف لاشه یک پلنگ در جنگلهای گرگان

یکی از همیاران محیط زیست گرگان طی تماس با اداره محیط زیست این شهرستان از مشاهده لاشه یک پلنگ در منطقه جنگلی تقرستاندر واقع در منطقه شکار ممنوع چلچلی خبر می دهد. بررسی های کارشناسی در خصوص علت مرگ این پلنگ جوان ادامه دارد.

شهادت جنگل بان بویراحمدی حین برخورد با قاچاقچیان چوب

هوشنگ نادری، جنگلبان منابع طبیعی شهرستان بویراحمد، حین برخورد با قاچاقچیان چوب جان خود را از دست داده و به درجه رفیع شهادت نائل شد. تحقیقات در رابطه با مرگ مشکوک این جنگلبان توسط مراجع انتظامی و قضایی آغاز شده است.

عامل کشتار ۱۱ آهوی ماده در کاشان برای تحمل ۳ سال حبس

– یک شکارچی متخلف که طی دو سال گذشته اقدام به شکار غیرمجاز تعداد زیادی آهو ر شهرستان کاشان کرده بود، در دادگاه به سه سال حبس و پرداخت ۲۲۰ میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست محکوم شد و تایید رای در دادگاه تجدید نظر روانه شد.

– همچنین خانم ثمر کاظم نظری راهنمای طبیعت گردی، در جریان بازدید از منطقه حفاظت شده پرور، ابتدا یک خرس ماده دو توله اش و سپس یک خرس تنها و بزرگ جثه که احتمالا نر می باشد را مشاهده نموده و موفق شده است تصاویر زیبایی را از این گونه ارزشمند به ثبت برساند.

تصویربرداری از یک یوزپلنگ ماده و ۳ توله اش در میاندشت و تصویربرداری ازرفتار طبیعی دو پلنگ در منطقه پرور

– ساعت ۶٫۳۰ صبح روز ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ آقای بهروز جعفری ریس اداره نظارت بر حیات وحش خراسان شمالی به همراه یک مستندساز و یکی از محیط بانان حین پایش در پناهگاه حیات وحش میاندشت یک یوزپلنگ ماده و سه توله اش را مشاهده نموده اند.

-محمد قندالی یکی از محیط بانان منطقه حفاظت شده پرور در استان سمنان حین دوربین کشی در منطقه متوجه حضور دو پلنگ در کنار یکدیگر شده و موفق می شود از رفتار طبیعی این دو پلنگ در کنار یکدیگر تصویربرداری کند.

– در جریان پروژه ی تحقیقاتی برآورد جمعیت پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران، علاوه بر پلنگ، تصاویر متعدد و شگفت انگیزی از دیگر گونه های جانوری نیز به ثبت رسیده است که تنوع زیستی کم نظیر در پارک های ملی سالوک و ساریگل را به تصویر را می کشد.

– یکی از دوربین های تله ای بکار رفته در جریان پروژه حفاظت از خرس سیاه آسیایی در عرصه های طبیعی شهرستان بشاگرد در شرق استان هرمزگان، فیلم شگفت انگیزی را از یک پلنگ ایرانی در حال تغذیه از لاشه قوچ وحشی به ثبت رسانده است.

– در رخدادی کم نظیر دوربین های تله ای نصب شده در پناهگاه حیات وحش میاندشت . پارک ملی ضامن آهو در استان خراسان شمالی در مهرماه سال جاری تصاویر شگفت انگیزی را از یک یوزپلنگ آسیایی ماده به همراه سه توله اش و یک یوزپلنگ نر تنها به ثبت رسانده اند.

– دو نفر از همیاران محیط زیست شهرستان طالقان در ارتفاعات این شهرستان صحنه های زیبایی را از یک پلنگ در حال شکار کل و بز به ثبت رساندند. این رخداد یکی نادرترین و شگفت انگیز ترین صحنه هایی است که تاکنون از حیات وحش کشور به ثبت رسیده است.

– دوربین های تله ای تعبیه شده در پناهگاه حیات وحش میاندشت،  تصاویر زیبایی را از یک یوزپلنگ آسیایی ماده و یک توله یوزپلنگ به ثبت رسانده اند. فاصله زمانی اندک مابین عکس ها نشان می دهد این دو یوزپلنگ، مادر و فرزند بوده و در کنار یکدیگر هستند.

– یکی از دوربین های تله ای بکار رفته در منطقه شکار ممنوع کمکی در شهرستان بهاباد یزد هفته گذشته تصویری از یک یوزپلنگ آسیایی را در این منطقه به ثبت رساند. این برای نخستین بار است که حضور یوزپلنگ آسیایی در بهاباد مستند می شود

– پس از اعلام حمله پلنگ به گوسفندان یک دامدار در شفت گیلان، کارشناسان محیط زیست این شهرستان اقدام به تعبیه دوربین تله ای نموده و این دوربین علاوه بر پلنگ تصاویر شگفت انگیزی را از یک خرس قهوه ای بالغ، گراز و سمور نیز به ثبت رسانده است

– بازبینی تصاویر ثبت شده توسط دوربین تله ای نصب شده در مقابل لاشه یک گوزن در مناطق جنگلی سیاهکل، نشان می داد که پس از تاریک شدن هوا یک پلنگ نر و قوی هیکل بر سر لاشه حاضر شده و حدود ۴۰ دقیقه به تغذیه از طعمه خود می پردازد.

– دوربین های تله ای بکار رفته در جریان پروژه حفاظت از خرس سیاه آسیایی تصاویر زیبایی را از یک خرس سیاه به ثبت رسانده است. از خردادماه ۱۳۹۳ هیچ موردی از مشاهده زنده یا مرده این گونه در هیچیک از زیستگاه های خرس سیاه در کشور گزارش نشده بود.

– پس از اتمام یک دوره حدودا یک ماهه دوربین گذاری توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی در پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس در استان خراسان جنوبی و بررسی تصاویر ثبت شده بوسیله دوربین ها، سه یوزپلنگ آسیایی متفاوت با جنسیت نر در مقابل دوربین ها حاضر و شناسایی شدند.

– در جریان پروژه ای تحقیقاتی جمعیت پلنگ ایرانی در دو پارک ملی سالوک و ساریگل در شهرستان اسفراین خراسان شمالی برآورد شد. در جریان این پروژه تاکنون بیش از ۲۵۰ تصویر مختلف از پلنگ در دو پارک ملی سالوک و ساریگل بدست آمده است

مرگ هزاران ماهی در بستر زاینده روز

قطع و وصل شدن های مکرر جریان آب در زاینده رود، ورود آبزیان به رودخانه در زمان جاری بودن آب و محبوس شدن آبزیان در آبگیرهای کوچک به دلیل قطع جریان آب رودخانه را در پی دارد و در میان هزاران ماهی، دوزیست و سایر گونه های آبزی از بین می روند.

محکومیت شکارچی متخلف به جرم حمل سلاح غیرمجاز/ کشف گوشت شکار در یک مغازه قصابی

– در جریان رسیدگی به این پرونده، دادگاه با توجه به محتویات پرونده، بزه انتسابی به متهم را محرز دانسته و نامبرده را به جرم تهدید مامورین دولت به تحمل شش ماه حبس تعزیری و از بابت استفاده از اسلحه غیرمجاز به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم کرد.

– چندی قبل گزارشی در اختیار اداره محیط زیست شهرستات لردگان قرار گرفت مبنی بر اینکه یک شکارچی متخلف بصورت گسترده اقدام به شکار غیرمجاز در استان های مجاور نموده و گوشت شکارها را از طریق یک قصابی در شهرستان لردگان به فروش می رساند.

– همچنین دو نفر شکارچی متخلف در شهرستان جاجرم به جرم شکار غیرمجاز دو قوچ وحشی و زنده گیری دو عدد کبک مجموعا به تحمل یک سال زندان، پرداخت ۵۵ میلیون جزای نقدی و ضرر و زیان وارده به محیط زیست، مصادره اسلحه شکاری دارای جواز و سایر ادوات شکار محکوم و با تایید رای در دادگاه تجدید نظر استان خراسان شمالی جهت گذراندن دوران محکومیت خود روانه زندان شدند.

– در جریان بازرسی از شکارچیان متخلف در پارک ملی گلستان لاشه یک مرال (گوزن قرمز) ماده و بخشی از لاشه متعلق به یک کل وحشی به همراه یک اسلحه برنو، تعدادی فشنگ و سایر ادوات شکار کشف و ضبط و متهمین به مراجع قضایی معرفی شدند.

– در رخدادی تاثر برانگیز، شکارچیان غیرمجاز در شهرستان سربیشه خراسان جنوبی با کشتار بیرحمانه ۸ کل و بز و بزغاله وحشی تصویر زشتی را از رفتار غیر اخلاقی انسان با حیات وحش به نمایش گذاشته و حادثه تلخی را برای محیط زیست کشور رقم زدند.

– در جریان بازرسی از خودروی شکارچیان متخلف در پارک ملی سیاهکوه یزد لاشه کامل چهار کل و بز وحشی، یک قبضه اسلحه کمرشکن کالیبر ۱۲، یک قبضه اسلحه خفیف هورنت، دو عدد دوربین چشمی و سایر ادوات شکار از متخلفین کشف و ضبط شد.

– در جریان بازرسی از شکارچیان متخلف در ارتفاعات مهریز یزد دو اسلحه شکاری کمرشکن، لاشه سه کل وحشی، لاشه یک بز وحشی، تعداد زیادی فشنگ چهارپاره و سایر ادوات شکار کشف و ضبط و چهار متهم در این رابطه به مراجع قضایی معرفی شدند.

– در جریان رسیدگی به پرونده یک شکارچی متخلف در دادگاه کیفری زابل، متهم ردیف اول به پرداخت ۲ درصد دیه کامل انسان، تحمل شش سال حبس، ابطال جواز حمل و مصادره اسلحه شکاری به نفع دولت و دو سال محرومیت از حمل سلاح شکاری محکوم شد.

– امسال همچنین به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر شکار یک پلنگ در منطقه حفاظت شده لوه، نیروهای یگان محیط زیست مینودشت وارد عمل شدند. محیط بانان یک شکارچی متخلف را درحالیکه بصورت ناشیانه ای در حال کندن پوست یک پلنگ بود بازداشت کردند.

– در جریان رسیدگی به پرونده دو شکارچی متخلف در دادگاه کیفری شهرستان خوی، دادگاه بزه انتسابی به متهمین را محرز دانسته و متهم ردیف اول را به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و متهم ردیف دوم را به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

کشف لاشه یک پلنگ با دست و پای قطه شده در محمدآباد کتول

– از آنجایی که لاشه پلنگ پوست کنده شده و دست، پا و سر پلنگ نیز قطع شده است به نظر می رسد افرادی به انگیزه تاکسیدرمی پلنگ را در منطقه جنگلی ولیک بن شکار کرده و پس از جداکردن پوست و اندام مورد نظر مابقی لاشه را در جنگل رها کرده اند.

– همچنین کوهنوردان بهبهانی که عازم ارتفاعات قلعه تل در شهرستان ایذه خوزستان شده بودند، حین صعود با لاشه یک توله خرس قهوه ای مواجه شدند. کوهنوردان لاشه را محلی به نام «تنگ آبی» در حالی مشاهده نمودند که حداکثر یک روز از مرگ حیوان می گذشت.

– امسال در جریان بازرسی از منزل این شکارچی متخلف در سمنان یک تخته پوست تازه متعلق به یک خرس قهوه ای، پوست و شاخ یک قوچ وحشی و مقداری گوشت تشی کشف گردید. در این رابطه یک نفر متهم بازداشت شده و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد.

– همچنین انتشار تصویری از لاشه یک خرس قهوه ای بر روی ریل راه آهن در مناطق جنگلی سوادکوه مازندران و دو نفر در کنار لاشه که یکی از آنها بیل و دیگری گلنگی در دست دارد بحث های زیادی را در فضای مجازی به همراه داشت و عده ای معتقد به کشتار خرس بودند.

– در جریان درگیری تن به تن محیط بانان و شکارچیان شرور در منطقه حفاظت شده خائیز، لاشه دو کل وحشی به همراه یک اسلحه جنگی سیمینوف، یک اسلحه جنگی کلاشینکف و ۳۰ تیر فشنگ جنگی از متخلفین کشف و ضبط و سه متهم در این رابطه دستگیر شدند.

نیروهای یگان محیط زیست کنارک در جریان بازرسی از یک لنج ماهیگیری ۳۰ بچه کوسه را که در قسمت تحتانی لنج مخفی شده بود کشف نمودند. متهم می بایست مبلغ ۹۰۰ میلیون تومان بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز کند.

به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر صید و خرید و فروش غیر قانونی کوسه در شهرستان کنارک، نیروهای یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان به تحقیق در این زمینه پرداخته و یک قاچاقچی حرفه ای را در این رابطه شناسایی و بازداشت کردند.

محکومیت عاملین شکنجه یک کفتار در رامهرمز و عامل کشتار ۳ کل و بز وحشی

– عامل شکنجه و آزار و اذیت بی رحمانه یک کفتار راه راه در رامهرمز که منجر به مرگ حیوان گردید، با تلاش یگان محیط زیست این شهرستان دستگیر شده و با رای قاطع دادگاه به تحمل یک سال حبس و پرداخت ۵۰ میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست محکوم گردید.

– عامل کشتار سه کل و بز وحشی در منطقه حفاظت شده خائیز پس از گذشت هفت سال از انجام تخلف با تلاش نیروهای یگان محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده و با رای قاطع دادگاه کیفری بهبهان به تحمل ۸ سال و نیم حبس محکوم شد.

– همچنین در جریان رسیدگی به پرونده یک شکارچی متخلف در دادگاه کیفری لارستان، متهم به جرم شکار غیرمجاز پرندگان وحشی، حمل سلاح سرد و حمل اسلحه شکاری متعلق به غیر به پرداخت ۴۳ میلیون ریال جزای نقدی محکوم و اسلحه کشف شده نیز به نفع دولت مصادره شد.

– همچنین در جریان بازرسی از منزل شکارچیان متخلف در شهرستان قوچان یک تخته پوست تازه پلنگ که حداکثر ده روز قبل شکار شده است کشف و ضبط گردید. متهمین در جریان بازجویی ها اعتراف نمودند که این پلنگ را چند روز قبل، در ارتفاعات روستای یدک شکار کرده اند.

– در سال جاری همچنین در جریان رسیدگی به پرونده دو شکارچی غیرمجاز در شهرستان طبس به جرم شکار غیرمجاز سه کل وحشی وحمل سلاح جنگی و شکاری قاچاق، متهمین مجموعا به تحمل ۴ سال حبس، ۶۸ میلیون ریال جزای نقدی و توقیف دو قبضه سلاح مربوطه محکوم شدند.

– امسال در جریان رسیدگی به پرونده شکارچیان متخلف دو قوچ و میش وحشی در دادسرای شهرستان خنج، دادگاه با استناد به ماده ۱۱ قانون شکار و صید متهم ردیف اول را به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و متهم ردیف دوم را به تحمل سه ماه حبس تعزیری محکوم نمود. همچنین دادگاه با استناد به ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی و ماده ۱۴ قانون شکار و صید، مجوز حمل سلاح کشف شده را ابطال و اسلحه مربوطه را به نفع دولت مصادره کرد.

– در جریان عملیات حساب شده و هماهنگ یگان های محیط زیست چهار شهرستان خراسان رضوی دو نفر از اعضای یک باند زنده گیری و قاچاق پرندگان شکاری به کشورهای حوزه خلیج فارس دستگیر شده و از مخفیگاه قاچاقچیان دو عدد بالابان زنده کشف و ضبط شد.

– در جریان بازبینی از گوشی تلفن همراه سه شکارچی متخلف در شهرستان جغتای تصاویر متعددی از شکار غیرمجاز بدست آمده است. بررسی این تصاویر نشان می دهد ۱۰ قوچ و میش وحشی متفاوت توسط اعضای این باند بصورت غیرمجاز شکار شده است

– در جریان عملیات از پیش طراحی شده نیروهای یگان محیط زیست خواف در حین بازرسی از داخل مخفیگاه متخلفین تعداد بیست عدد هوبره که درون کیسه های نایلونی قرار داشتند کشف و یک قاچاقچی حرفه ای در این رابطه به مراجع قضایی معرفی شد.

نیروهای یگان محیط زیست شهرستان شاهرود در آبگیر روستای مزج در حاشیه پناهگاه با یک شکارچی متخلف که در حال تیراندازی به گروهی از فلامینگوها بود مواجه شدند. از این شکارچی متخلف لاشه ۱۰ پرنده حمایت شده فلامینگو کشف و توقیف شد.

چهارمین پلنگ ایرانی زنده گیری و به گردنبند ردیاب ماهواره ای مجهز شد

صبح روز جمعه ۱۳۹۴/۶/۱۳ چهارمین پلنگ ایرانی در پارک ملی تندوره زنده گیری و به گرنبند ردیاب ماهواره ای مجهز شد. پلنگ زنده گیری شده به لحاظ جنسیت نر بوده و حدود ۳ الی ۴ سال سن و ۵۲ کیلوگرم وزن داشت و به لحاظ جسمی کاملا سالم بوده است.

صید غیرقانونی پرندگان مهاجر در فریدونکنار

امسال حدود دو ماه زودتر از سال های گذشته مهاجرت پرندگان به زیستگاه های شمال کشور بخصوص عرصه های تالابی و شالیزارهای فریدونکنار و سرخرود مازندران آغاز شده است و هم اکنون دسته هایی از انواع مرغابی ها، اردک ها و سایر پرندگان جهت زمستان گذرانی وارد این مناطق شده اند. همزمان با مهاجرت زود هنگام پرندگان، علی رغم ممنوعیت های قانونی اعلام شده از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، فعالیت های غیر قانونی ازجمله نصب تورهای هوایی و شکار غیرمجاز در منطقه شروع شده و بازار پرندگان فریدونکنار نیز فعالیت خود را آغاز کرده است.

از بین رفتن یک پلنگ ایرانی در ارتفاعات شهرستان سرباز

اهالی روستای حاجی آباد از توابع شهرستان سرباز از مشاهده لاشه یک پلنگ در ارتفاعات این روستا خبر دادند. این پلنگ به دلیل نامعلومی از یک صخره به پایین پرتاب شده و آثار شکستگی و جراحات ناشی از سقوط از ارتفاع بر روی بدن حیوان مشخص بود.

از بین رفتن ۱۰۰ هکتار از اراضی پارک ملی گلستان در آتش

در جریان این آتش سوزی در بخش هایی از پارک ملی گلستان حدود یکصد هکتار از اراضی پارک ملی گلستان که بخشی مرتعی و بخشی دیگر جنگلی بوده است در آتش سوخت.

دومین زیستگاه آهوی کشور از بین رفت

پناهگاه حیات وحش شیراحمد سبزوار که روزگاری دومین زیستگاه مهم آهو در کشور به شمار می رفت به دلیل سوء مدیریت به نابودی کشانده شده و حدود ۹۰ درصد از جمعیت آهوان این منطقه ازبین رفته اند. بر اساس اطلاعات بدست آمده جمعیت آهو در سال ۸۸ در پناهگاه شیراحمد ۲۸۶۴ عدد بوده است که این تعداد به ۳۶۰ آهو در سال جاری تقیلل یافته است.

شبوع بیماری طاعون

– در جریان آخرین پایش ۲۵ لاشه جدید در نقاط مختلف منطقه حفاظت شده هفتاد قله کشف گردید. به این ترتیب تعداد تلفات حیات وحش از ابتدای شیوع بیماری طاعون در این منطقه تاکنون به بیش از ۴۰۰ کل و بز و قوچ و میش وحشی رسیده است.

– در جریان پایش روزهای گذشته در شهرستان طالقان ۹۲ لاشه کل و بز جدید توسط اکیپ های پایش شناسایی و معدوم گردید. با کشف این ۹۲ لاشه تلفات حیات وحش بر اثر بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) در این منطقه به ۲۰۴ کل و بز افزایش یافت.

– تعدادی لاشه کل و بز وحشی در منطقه الموت شرقی مشاهده شده که بر اثر بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) تلف شده اند. به این ترتیب می توان گفت که استان قزوین چهارمین استانی است که با این بیماری مهلک درگیر شده است.

در جریان پایش روزهای گذشته در شهرستان طارم زنجان ۷ لاشه کل و بز جدید توسط اکیپ های پایش شناسایی و معدوم گردید. با کشف این ۷ لاشه تلفات حیات وحش بر اثر بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) در این منطقه به ۱۲۱ کل و بز افزایش یافت.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس