مبارزه با پوره سن گندم در مزارع ورامین آغاز شد

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

مبارزه با پوره سن گندم در مزارع ورامین آغاز شد

کشاورزنیوز:

محمد حسین تاجیک روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا افزود : با وجود آن که گسترش آفت سن در مزارع گندم و جو شهرستان ورامین در وضعیت بحرانی قرار ندارد، به منظور مقابله با این آفت، عملیات مبارزه با پوره سن گندم در سطح این مزارع آغاز شده است.
وی گفت: در سال زراعی جاری بیش از ۲۱ هزار هکتار از اراضی شهرستان ورامین زیر کشت گندم و جو رفته که تاکنون عملیات مبارزه با پوره سن در بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار از این اراضی انجام شده است.
تاجیک افزود: سموم مبارزه با آفت سن غلات به میزان کافی در مراکز عرضه سم شهرستان تأمین شده و کشاورزان می توانند با بهره گیری از نظرات کارشناسان و مروجین کشاورزی ، عملیات مبارزه با سن را آغاز کنند.
تاجیک تصریح کرد: مهار نشدن آفت سن غلات علاوه بر اینکه می تواند محصول امسال کشاورزان را از بین ببرد باعث تشدید این آفت در سال آینده فراهم می کند ضمن این که اگر مزرعه ای نسبت به مبارزه اقدام نکن ، امکان انتقال سن از مزرعه سم پاشی شده به این مزارع وجود دارد.
وی گفت : سال گذشته شهرستان ورامین با میزان ۷ دهم درصد سن زدگی ، رتبه نخست مبارزه با آفت سن را در استان تهران به خود اختصاص داده بود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین افزود: آفت سن از برگ، جوانه، ساقه، سنبله و دانه های گندم و جو تغذیه کرده و به مزارع خسارت می زند و باعث افت شدید محصول می شود.
وی گفت: مراکز خرید گندم، محصولات سن زده را با قیمت کمتری نسبت به گندم های سالم خریداری می کنند.
پوره سن که در حقیقت نوزادان این حشره است به مراتب می تواند مشکلات و خسارات بیشتری ببار آورد.
سن غلات طالب آب و هوای کوهستانی معتدل خشک است و در اغلب سالها حالت طغیانی دارد بطوری که سه ماه در مزارع گندم و جو فعالیت دارد و ۹ ماه را در اماکن زمستانه به حالت استراحت و دیاپوز بسر می برد.
شهرستان ورامین از ۸۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت برخوردار است که به دلیل محدودیت منابع آبی ، تنها ۳۸ هزار هکتار این اراضی زیر کشت انواع محصولات باغی و زراعی می رود.
تهرام/۷۲۵۴//۱۳۴۸

انتهای پیام /*

نوشته مبارزه با پوره سن گندم در مزارع ورامین آغاز شد اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس