Posted on

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

سنجاب زخمی در سروآباد کردستان به دامن طبیعت بازگشت

کشاورزنیوز(اخبار کشاورزی ایران):

حسن قادری روز سه شنبه در گفت و با خبرنگار کشاورزنیوز افزود: این سنجاب در منطقه ییلاقی ‘ژونی’ و در نزدیکی روستای ‘اوار’ به دلیل مصدومیت قادر به ادامه زندگی در طبیعت نبود.
وی اضافه کرد: یکی از دوستداران و همیاران محیط زیست در این شهرستان، این سنجاب زخمی را به مدت ۱۰ روز مداوا کرد و سپس به محیط زیست این شهرستان تحویل داد.
او اظهار کرد: ماموران یگان ویژه این اداره نیز پس از اطمینان از سلامتی و توانایی این سنجاب برای زندگی در طبیعت، سنجاب را در یکی از زیستگاه های این منطقه رهاسازی کردند.
قادری گفت: بازگشت دوباره این گونه جانوری به طبیعت و زیستگاه اصلی آن می تواند زمینه را برای زاد و ولد آنها فراهم کند و در حفظ و بقای این گونه جانوری موثر باشد.
وی با قدردانی از شهروندانی که گونه های مختلف جانوری را تحویل اداره حفاظت محیط زیست می دهند، افزود: دوستداران محیط زیست در این شهرستان مشارکت بسیار خوبی در صیانت از عرصه های مختلف زیست محیطی با این اداره دارند.
سنجاب ایرانی جانوری متوسط الجثه و بین ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر طول دارد و موهای پشتی آن خاکستری متمایل به قهوه ای بوده و زیر بدن جانور، زرد رنگ و موی سر و پشت دم قرمز حنایی است.
سر و دم قرمز رنگ سنجاب ایرانی مشخصه ای است که این پستاندار را از دیگر سنجاب های موجود در ایران متمایز می سازد، این جانور از میوه هایی مانند توت، مغزهایی همچون گردو، بادام، فندق و بلوط، برگ ها، جوانه ها و پوست درختان تغذیه می کند.
سنجاب ایرانی دانه هایی مانند بلوط را در زیر خاک پنهان می سازد که این کار او، کمک فراوانی به رشد و تجدید حیات جنگل های بلوط در غرب ایران می کند.
از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتار استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می دهد که از این مقدار نیز ۷۰ هزار هکتار آن در شهرستان مرزی سروآباد قرار دارد.
شهرستان مرزی سروآباد در ۹۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
۳۰۲۰/۱۹۰۴
**خبرنگار: عبدالله رحمانی/ ** انتشار دهنده: مسعود احمدی

نوشته سنجاب زخمی در سروآباد کردستان به دامن طبیعت بازگشت اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز