Posted on

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

خلخال قطب مهم تولید عسل در استان اردبیل است

به گزارش کشاورزنیوز؛

به گزارش کشاورزنیوز ، علی نظری شیخ احمد روز پنجشنبه در جلسه بررسی مسائل و مشکلات زنبور داران خلخال افزود: پرورش زنبور عسل یکی از بخش های مهم اقتصاد مقاومتی بوده و به همین دلیل دولت به حمایت از زنبورداران و حل
مشکلات آنها تاکید دارد.
او گفت: طرح تحقیقاتی انجام شده در این شهرستان حاکی از وجود دست کم ۷۰۰ گونه گیاهان مختلف اعم از دارویی و مرتعی مورد پسند زنبور عسل با میزان اسانس بالا در منطقه است و این تحقیقات برتری عسل تولیدی خلخال را از نظر مرغوبیت نسبت به عسل شمال کشور نشان داده است.
نظری اظهار کرد: وجود بیش از ۲۱۰ هزار هکتار مرتع و ۴۳ هزار هکتار مناطق جنگلی و بیش از ۴۱ هزار هکتار از مزارع و باغات کشاورزی در منطقه ، شهرستان خلخال را به یکی از مناطق مستعد پرورش زنبور عسل تبدیل کرده و خلخال با داشتن بیش از ۴۱ هزار کلنی زنبور عسل رتبه دوم پرورش زنبور عسل استان را به خود اختصاص داده است.
وی همچنین با اشاره به مشکل حمل زنبورهای عسل با خودروهای دارای مجوز از دامپزشکی استان گفت: در حال حاضر تنها یک خودرو مجوز دار برای جابجایی بیش ۴۱ هزار کلنی زنبور عسل برای حمل به شهرستان های همسایه گیلان در فصول سرد و گرم سال وجود دارد و انتظار می رود این مشکل با تجدید نظر مسوولان دامپزشکی در قانون حمل و نقل زنبور عسل به زودی بر طرف و زمینه سهولت جابجایی زنبورهای عسل به مناطق گرمسیر کشور در فصول سرد سال و باز گشت آنها به منطقه در آغاز فصل گرما فراهم شود.
دکتر بشیر خالقی نماینده مردم شهرستان های خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به قدمت پرورش زنبور عسل در خلخال و اشتغال بخش بزرگی از جامعه در صنعت تولید عسل حل مشکل زنبورداران و تحقق خواسته آنها را از اهم وظایف مسوولان اجرایی استان دانست.
فتح الله پور صالح ، نماینده اداره کل راهداری و حمل و نقل استان اردبیل نیز با اشاره به استفاده زنبورداران از وانت بار برای جابجایی زنبورهای عسل از راه اندازی سامانه صدور کارت هوشمند رانندگی با وانت در این اداره کل خبر داد.
وی گفت: ثبت نام برای دریافت کارت هوشمند رانندگی با وانت بار از اول آبان امسال آغاز می شود و رانندگان وانت بارهای عمومی و پلاک شخصی ملزم به ثبت نام و دریافت این کارت از اداره راهداری و حمل و نقل استان اردبیل هستند.
شهرستان خلخال با ۹۵ هزار نفر جمعیت در ۱۰۵ کیلومتری جنوب اردبیل واقع است.
خبرنگار: بهرام نقی زاده ** انتشار دهنده: گیتی طالبی
۷۱۱۹/۶۰۱۸

انتهای پیام /*

نوشته خلخال قطب مهم تولید عسل در استان اردبیل است اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز