خشکسالی و اعمال انواع تعرفه ازعلل کاهش ۳۰درصدی صادرات کشاورزی است

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

خشکسالی و اعمال انواع تعرفه ازعلل کاهش ۳۰درصدی صادرات کشاورزی است

کشاورزنیوز:

عباس رجایی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، یکی از دلایل کاهش صادرات محصولات کشاورزی را نبود کنترل کیفیت کافی در مجتمع های تولیدی ذکر کرد و گفت: این امر باعث بی اعتمادی خریداران خارجی محصولات کشاورزی کشورمان و از دست دادن بازارها می شود.
وی یکی دیگر از موانع پیش روی صادرات محصولات کشاورزی را وضع مقررات مختلف عنوان کرد و گفت: صادرکنندگان با تلاش زیاد یک بازار را به دست می آورند اما بعد از صدور چند محموله، با ممنوعیت های صادراتی مواجه می شوند؛ این امر موجب می شود صادرکنندگان بازار خود را در کشورهای دیگر از دست بدهند.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، افزود: به این دست موانع می توان انواع و اقسام تعرفه ها و عوارض را نیز اضافه کرد که اینها آفت صادرات محصولات کشاورزی است.
وی تاکید کرد در حوزه کشاورزی، باید سهم تولید برای بازار داخلی و همچنین سهم تولید برای صادرات مشخص شود.
رجایی، خشکسالی و تغییر سیستم الگوی کشت را از دیگر عوامل تغییر اعداد و ارقام صادرات محصولات کشاورزی عنوان کرد و گفت: روند خشکسالی ها در کشور آسیب زیادی به اقتصاد کشاورزی وارد کرده و این باعث شده است تغییراتی در الگوی کشت برخی مناطق مورد توجه قرار گیرد؛ به عنوان نمونه از کاشت هندوانه در مناطقی که کمبود آب وجود دارد جلوگیری شد.
وی تاکید کرد: نباید فراموش کنیم قانون رقابت در بازار حاکم است و رقبا از طریق کاهش قیمت تمام شده، ارتقای کیفیت و بسته بندی مناسب تلاش می کنند سهم بیشتری را در بازار کسب کنند؛ آنها در برخی موارد از نقطه ضعف های ما استفاده می کنند و جایگزین صادرکنندگان ایرانی می شوند.
به گزارش ایرنا، میوه های صادراتی ایرانی شامل انواع مرکبات، سیب، کیوی، هندوانه، خربزه و خیار است. میزان صادرات این محصولات در سال گذشته به یک میلیون و ۲۰۷ هزار و ۴۰۰ تن و به ارزش ۴۰۹ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار رسید که نسبت به سال ۱۳۹۳ به طور میانگین حدود ۳۰ درصد از نظر وزنی و ارزشی کاهش داشت.
اقتصام**۹۱۸۹**۱۵۶۱

انتهای پیام /*

نوشته خشکسالی و اعمال انواع تعرفه ازعلل کاهش ۳۰درصدی صادرات کشاورزی است اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس