حضرت آیت الله نوری همدانی: همه آنچه در قرآن و احادیث آمده باید به فقه و سپس جامعه راه یابد

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

حضرت آیت الله نوری همدانی: همه آنچه در قرآن و احادیث آمده باید به فقه و سپس جامعه راه یابد

کشاورزنیوز:

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی گفت: اعتقاد ما این است که آنچه در قرآن و احادیث است باید به فقه بیاید و آنچه در فقه است باید به جامعه تزریق شود درحالیکه این امر صورت نگرفته است.

به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، این مرجع تقلید در انتهای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با اشاره به فرازهایی از سخنان امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه افزود: دعای ششم صحیفه سجادیه به ما یادداده است که شب و روز خود را چگونه سپری کنیم؟ چون در روز قیامت، علاوه بر اعمال، قرآن کریم و ماه رمضان مجسّم شده و به شکل خاصی در می آید و در مورد رفتار و اعمال انسان شهادت می دهد. به همین دلیل امام سجاد، هرروز را روز جدید می داند.

آیت الله نوری همدانی ابراز داشت: در قصص العلما این بحث مطرح است که در مناجات خمسه عشر که منسوب به امام زین العابدین(ع) است در پایان هرمناجات صلوات نیست اما در صحیفه سجادیه امام سجاد(ع) در پایان هردعا، صلوات می فرستد. که البته دلیل آن بر ما روشن نیست.

او ادامه داد: امام سجاد(ع) در پایان دعا از خداوند می خواهد که: سعی می کنم که عمل من خیر باشد و از شر دوری کنم و هرروز شکرگزار نعمتهای خداوند باشم و از سنتهای پیامبر اسلام پیروی کرده و از گناهان دوری کنم و امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهم و اسلام را حفظ کنم و باطل را بکوبم و حق را کمک کنم و ضعیفان را یاری کنم.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه اسلام دشمنان زیادی دارد؛ ابراز داشت: دشمنان همواره ایرادات و تهمتهایی به اسلام وارد می کنند که ما وظیفه داریم اسلام را در برابر دشمنان حفظ کنیم.

او با بیان اینکه ظلم گناهی است که باید با آن در هرکجای جهان باشد مبارزه کرد؛ افزود: در جهان منکرات زیادی وجود دارد از قبیل فقر و ظلم که باید با آنها مبارزه کرد کمااینکه معروفاتی همچون عدالت و راستگویی و امثال آن وجود دارد که باید به ترویج آن پرداخت.

آیت الله نوری همدانی گفت: آنچه در قرآن و احادیث است باید به فقه بیاید و آنچه در فقه است باید به جامعه تزریق شود درحالیکه این امر صورت نگرفته است.

او تاکید کرد: فقها به مردم شکیات و سهویات را گفته اند اما سیاست را به مردم نگفته اند در حالیکه در این باب به مردم گفته نشده است. آیا شکیات و سهویات مهمتر است یا ولایت فقیه و سیاست اسلامی؟ لذا همه آنچه در قرآن و روایات آمده در فقه نیامده و آنچه در فقه آمده به جامعه راه نیافته یا کم آمده است درحالیکه طبق روایات بر علما واجب است که پاسخ شبهات را بدهند همانگونه که بر سرپرست خانواده لازم است که مسائل را تبیین کند.

این مرجع تقلید با سنگین خواندن مسئولیت علما عنوان کرد: قدرتهای علمی و فرهنگی و سیاسی برای انسان مسئولیت تعیین می کنند لذا برای آنها واجب عینی است که در برابر ترک معروف یا رواج منکری در جامعه پاسخگو باشند.

او با اشاره به آیه ۷۳ سوره انفال گفت: قرآن در این آیه می فرماید:«اگر امر به معروف و نهی از منکر نکنید و مومنان با یکدیگر تساهل و مودت نداشته باشند، جامعه دچار فساد و فتنه کبیر می شود».

انتهای پیام

نوشته حضرت آیت الله نوری همدانی: همه آنچه در قرآن و احادیث آمده باید به فقه و سپس جامعه راه یابد اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس