تولید محصول های ارگانیک و سالم در استان نیاز به حمایت دارد

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

تولید محصول های ارگانیک و سالم در استان نیاز به حمایت دارد

کشاورزنیوز:

به گزارش ایرنا اشکان کاویانی،رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی در هفدهمین جلسه هیات مدیره انجمن ارگانیک اتاق بازرگانی استان گفت: باتوجه به سالم و عاری بودن این محصولات از کود و سموم شیمیایی باید تولید این محصولات دراستان مورد حمایت قرار گیرد.
محصول های ارگانیک محصولاتی هستند که در تمام مراحل رشد با سیستم طبیعی هماهنگ بوده و در خاکی که از چند سال قبل هیچ‌گونه سموم دفع آفات گیاهی از جمله علف هرزکش‌ها، قارچ‌کش‌ها و مواد شیمیایی در آن استفاده نشده و فقط با مواد طبیعی مانند کمپوست گیاهی تقویت می‌شود، رشد می‌کنند.
به گفته وی ، باید به کشاورزان آموزش های لازم برای پیشگیری از بروز آفات داده شود تا با کاهش استفاده از آفات و همچنین سموم ، امنیت غذایی مردم و کشور تامین شود.
کاویانی خاطرنشان کرد: هم اکنون به جز گلخانه ها در زمین های کشاورزی کمتر تولید محصول ارگانیک کشت می شود درحالی که با فرهنگ سازی و حمایت های لازم، می توان با تولید محصولات پاک و ارگانیک در استان ارزش افزوده بیشتری را برای کشاورزان فراهم کرد.
وی خاطرنشان کرد: باتولید این محصولات بی شک می توان ظرفیت های صادراتی فراوانی را در بخش کشاورزی نیز در استان افزایش داد.
وی ضرروت ایجاد کمیته های تخصصی در سازمان جهاد کشاورزی استان را نیز مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: دراین صورت اگر کشاورزانی تمایل به سرمایه گذاری در این بخش داشته باشند می توانند به این کمیته ها ارجاع داده شوند تا راهنمایی های لازم به منظور تولید حداکثری صورت گیرد.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی تصریح کرد: با شناسایی کشاورزان دارای قابلیت و معرفی آنها به بخش های مورد نیاز نیز می توان افراد علاقمند را به صورت خود جوش جذب کرد تا تولید محصولات پاک داشته باشند.
وی با اشاره به نبود ظرفیت های لازم به منظور تولید همه نوع محصول ارگانیک در استان، افزود: با این وجود باید سازمان های مربوط از کشاورزان دارای قابلیت حمایت کنند تا از یارانه های تخصیصی نیز برخوردار شوند و محصولاتی که شرایط آن در استان وجود دارد تولید شود.
وی تصریح با اشاره به کاهش میزان تولید در صورت استفاده نکردن از سموم برای تولید محصول ارگانیک تصریح کرد: باید راهکاری تدوین شود تا این محصولات به قیمت بهتر در بازار عرضه شود تا هم کشاورزان ضرر نکنند و هم بیشتر گرایش به سمت تولید این محصولات پیدا کنند.
رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز از کشاورزی ارگانیک به عنوان یکی از راهبردهای کشاورزی پایدار یاد کرد که متکی بر روش های طبیعی کنترل آفات و بیماری‌ها بوده و استفاده از آفت کش‌ها و علف کش‌های مصنوعی، کودهای شیمیایی، هورمون‌ها و آنتی بیوتیک ها تا حد امکان منع شده است.
وی افزود: بالا بودن هزینه تولید محصولات ارگانیک، نبود دانش کافی در زمینه تولید محصولات ارگانیک در بین کشاورزان، نبود بازارهای مشخص برای فروش محصولات ارگانیک در استان و نبود اطلاع رسانی و تبلیغ موثر در زمینه تولید و مصرف محصولات ارگانیک از جمله مشکلات موجود در تولید این محصولات است.
صمدی تصریح کرد: با حمایت های کافی، تشویق و ترغیب کشاورزان می توان ظرفیت های لازم را برای کشت ارگانیک در استان فراهم کرد.
۱۷۴۴

انتهای پیام /*

نوشته تولید محصول های ارگانیک و سالم در استان نیاز به حمایت دارد اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس