تصاویر/ کره شمالی، ۱۰۰ متر زیرِ زمین

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

تصاویر/ کره شمالی، ۱۰۰ متر زیرِ زمینکشاورزنیوز|
کره شمالی دارای یکی از “عمیق‌ترین” سیستم‌های حمل و نقل عمومی در جهان است؛ کافی است ۱۰۰ متر زیر زمین بروید تا با یکی از مرموزترین سیستم‌های حمل و نقل جهان آشنا شوید.

به گزارش کشاورزنیوز به نقل از سی ان ان،
سالانه تنها چند هزار گردشگر وارد خاک کره شمالی می‌شوند. تمام بازدیدها از پیش تعیین شده و محدود هستند. تورهای گردشگری در کره شمالی کاملا از پیش برنامه ریزی شده بوده و بسیاری از نقاط، خط قرمز گردشگران است. به همین دلیل است که زندگی روزمره در کره شمالی اغلب از چشم خارجی‌ها پنهان می‌ماند.

اما الن لی (Elaine Li)، عکاس ۲۵ ساله، برای نخستین بار به پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی، سفر کرد و بیش از هر چیز با نوعی “حس آشنایی” مواجه شد.

الن لی متولد و بزرگ شده هنگ کنگ است و از این رو با زندگی شهری کاملا آشنا است. کارنامه عکاسی لی – که پر از عکس‌های آسمان خراش‌ها، ترافیک و سیستم‌های حمل و نقل است – باعث شده تا این عکاس جوان بیش از ۱۳۳٫۰۰۰ هزار فالوئر در اینستاگرام داشته باشد.

الن لی در طول سفر از مدارس، رستوران‌ها و حتی مکان‌های دیدنی شهر بازدید کرد، اما “سفر در متروی پیونگ یانگ” بیش از هر چیز باعث شگفت‌زدگی‌اش شد. وی در همین ارتباط با CNN گفتگو کرد.

الن می‌گوید: «در ایستگاه‌‎های متروی هنگ کنگ، همه جا پر از تبلیغات تجاری است اما در پیونگ یانگ فقط تبلیغات دستگاه حکومتی را می‌بینیم. ورودی ایستگاه‌ها جالب بود گرچه اغلب نور کافی نداشتند… ما فقط اجازه داشتیم چند ایستگاه اضافه‌تر برویم و در برخی ایستگاه‌های خاص اجازه خروج داشتیم، اما زمانی که حرف‌های راهنمای تور تمام می‌شد، اجازه داشتیم داخل ایستگاه آزادانه قدم بزنیم.»

«در داخل قطارها، همه خیلی آرام و ساکت بودند. هیچ کس حرف نمی‌زد و به همین خاطر می‌توانم بگویم کمی “بی روح” بود. در هنگ کنگ، داخل مترو همه به گوشی‌های هوشمندشان متصل هستند! اما در پیونگ یانگ، تعداد این افراد خیلی خیلی کمتر بود.»

الن می‌گوید که یک مرتبه از قطار جا ماند ولی مسئول قطار برای راننده سوت زد و او در را دوباره باز کرد. یک مرتبه هم الن قصد داشت جایش را به یک مرد مسن بدهد که او متوجه نشد ولی یک خانم دیگر منظورش را به او رساند. الن می‌گوید: «همین ۲ بار با مردم کره شمالی ارتباط داشتم. گرچه کوتاه بودند، اما مفهوم مشترک انسانیت برایم زیبا بود.»

منبع: CNN
ترجمه: وبسایت کشاورزنیوز

نوشته تصاویر/ کره شمالی، ۱۰۰ متر زیرِ زمین اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس