تحویل ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان به کشاورزان/ افزایش مشروط ۸۰ هزار هکتاری به طرح در سال ۹۵

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

به گزارش کشاورزنیوز؛

تحویل ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان به کشاورزان/ افزایش مشروط ۸۰ هزار هکتاری به طرح در سال ۹۵

تحویل ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان به کشاورزان/ افزایش مشروط ۸۰ هزار هکتاری به طرح در سال ۹۵ طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اراضی خوزستان یکی از پروژه‌های مهم در سال‌های اخیر است که از طرف دولت با جدیت تمام پیگیری می‌شود؛ هم‌اکنون این طرح به مراحل قابل قبولی رسیده که در صورت تخصیص اعتبار، با موفقیت به پایان خواهد رسید.


مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: تا همین لحظه حدود ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان به اتمام رسیده و برای کشت و کار آماده شده که طبق دستورالعمل موجود، به کشاورزان واگذار شده است.

یدالله شمایلی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری نظر ویژه‌ای نسبت به توسعه این اراضی در خوزستان دارد، افزود: به‌دلیل اینکه اراضی آن مناطق شور هستند، باید آب‌شویه شوند تا به مرور شیرین شده و قابلیت لازم برای کشت را به دست آورند؛ بنابراین توسعه زیرساخت‌ها که شامل شبکه‌های آبرسانی، زهکشی‌های زیرزمینی و تجهیز و نوسازی اراضی برای رسیدن آب یکنواخت به تمام سطوح است، بسیار مهم و ضروری به‌نظر می‌رسد؛ علاوه بر آن، برای مدیریت بهتر و افزایش سود کشاورزان، طرح تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته وی، در مجموع ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی با اجازه رهبری برای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اراضی خوزستان و ایلام اختصاص یافته که تا سال گذشته حدود ۶۰۰ میلیون دلار آن تخصیص داده شده و امسال نیز قرار است ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار از این مبلغ محقق شود، البته هم‌اکنون در حال دریافت فاز نخست آن یعنی مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار هستیم که امیدواریم به‌زودی تخصیص یابد.

مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر خاطرنشان کرد: طرح مورد نظر به شرط ادامه روند کنونی در نهایت تا سال ۱۳۹۸ خورشیدی به پایان خواهد رسید که این موضوع در راستای اقتصاد مقاومتی و تولید پایدار است.

شمایلی ادامه داد: چندین سال پیش همکاران ما در جبهه‌های خوزستان پشتیبان رزمندگان بودند، امروز هم همین افراد در آبادانی زمین‌های آن منطقه و حمایت از کشاورزان دست به کار شده‌اند.

از نظر وی، در صورت تحقق اعتبار مورد نظر در سال جاری، ۸۰ هزار هکتار به ۲۰۰ هزار هکتار قبلی اضافه شده و قرار است همین روند برای سال‌های آینده نیز ادامه داشته باشد.

شمایلی در پایان تصریح کرد: با قول مساعد رئیس جمهوری، بحث اختصاص آب به زمین‌های مورد نظر حل شده و به‌دنبال تأمین منابع مالی برای تکمیل آن هستیم؛ ضمن اینکه وزارت نیرو نیز در قالب احداث شبکه‌ها و کانال‌های اصلی به این طرح ورود کرده است./

V-950311-04

ایانا

نوشته تحویل ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان به کشاورزان/ افزایش مشروط ۸۰ هزار هکتاری به طرح در سال ۹۵ اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس