بهره برداران نمونه ملی و استانی بخش کشاورزی خمین تجلیل شدند

کشاورزنیوز:

مدیر جهاد کشاورزی خمین در این آئین گفت: بعد از صنعت نفت، بخش کشاورزی بزرگترین سهم را در تولید ناخالص ملی دارد و از نظر اشتغالزایی این حوزه یکی از ارکان مهم در فرصت سازی شغلی است.
احمد رضا جعفری افزود: بخش کشاورزی با تولید ناخالص حدود ۱۲ درصد و ارزش افزوده ۳۲ درصدی از جایگاه مهمی در کشور برخوردار است که می طلبد توجه ویژه ای به این بخش شود.
وی اظهار کرد: برای رسیدن به تولید پایدار در بخش کشاورزی لازم است سطح اطلاعات و معلومات بهره برداران افزایش یابد.
جعفری بیان کرد: با ارتقای دانش کشاورزان، کیفیت تولید تضمین می شود و آشنایی بهره برداران با دانش و فناوری روز دنیا، کاهش هزینه، افزایش درآمد و تحول در عرصه کشاورزی را منجر می شود.
جعفری گفت:شهرستان خمین قطب تولید لوبیا چیتی کشور است و وجودایستگاه ملی تحقیقات لوبیا بهترین فرصت است تا کشاورزان از دستاوردهای پژوهشی این ایستگاه برای افزایش تولید و استفاده از ارقام مقام به خشکی بهره مند شوند.
مدیر جهاد کشاورزی خمین خاطرنشان کرد:این شهرستان پنجمین تولید کننده محصولات کشاورزی در استان مرکزی است که در تولید بسیاری از محصولات در جایگاه اول و دوم ایستاده است.
جعفری گفت: باوجود خشکسالی های اخیر و مشکلات فراروی بهره برداران، خمین در تولید لوبیا، سیب زمینی، زعفران و عسل رتبه اول، درشیر خام و گوشت سفید مرغ در جایگاه دوم استان مرکزی قرار دارد.
فرماندار خمین نیز در این آئین گفت:کشاورزی مهمترین بخش اقتصادی کشور است که وظیفه تولید و تهیه مواد اولیه غذایی به عهده این بخش است.
سید مهدی ساداتی افزود: در شرایط پساتحریم تمرکز بر ارتقای بهره وری و دانش کشاورزان سرمایه مهم این حوزه است و می طلبد به مسایل زیرساختی، امکانات و ماشین آلات، مدیریت آب و آموزش بهره برداران با جدیت دنبال شود
وی ادامه داد: در سال های اخیر که شهرستان با بحران خشکسالی مواجه بوده، زیان های زیادی متوجه آنان شده اما با این وجود سنگر را رها نکردند و دست از تولید برنداشتند.
ساداتی افزود: از آنجا که درآمد این شهرستان وابسته به کشاورزی است، آب نقش مهمی در این زمینه دارد.
وی گفت: استفاده بهینه از منابع موجوددر حوزه کشاورزی، راهکار مقابله با پدیده شوم خشکسالی است.
رئیس اداره ترویج و مشارکت های مردمی جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این آئین گفت: با وجود بارندگی مناسب در سال زراعی جاری، هنوز وضعیت سفره های زیر زمینی استان مرکزی به شرایط مطلوب نرسیده و همچنان مدیریت منابع آبی بهعنوان یک اولویت مدنظر است.
سید مصطفی هاشمی افزود: برداشت های بی رویه در دو دهه اخیر از چاه های کشاورزی لطمه های جدی به منابع آب زیرزمینی زده و باید با روش های بهینه سازی آبیاری بخشی از این خسارت ها جبران شود.
وی تاکید کرد: این بحران با نوسان قیمت محصولات کشاورزی بهره برداران را بی انگیزه کرده است.
هاشمی گفت:تداوم کشاورزی در خمین با سیاست راهبری الگوی کشت کم آب بر گره خورده و بهره برداران باید با پیروی از این رویه به اقتصاد معیشت خانوار و منابع آبی منطقه کمک کنند.
در این آئین از حسن فرقدان زنبوردار،احد ابوالحسنی مددکار نمونه، عبدالله کمانی در صنایع تبدیلی و عبدالعظیم خلوصی لوبیا کار نمونه در سطح کشوری و احمد سرلک پرورش دهنده بچه ماهی قزآلا، فاطمه نبی الهی کشاورز نمونه بانو و سمیه مردانی صندوق اعتبارات خرد زنان به عنوان نمونه استانی تجلیل شد.
۵۲ درصد از جمعیت ۱۱۰ هزار نفری خمین کشاورز هستند.ک/۲

۷۲۷۷/۶۰۱۳/

انتهای پیام /*

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس