بخش کشاورزی دهلران بین ۵۰ تا ۸۰ درصد خسارت دیده است

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

بخش کشاورزی دهلران بین ۵۰ تا ۸۰ درصد خسارت دیده است

کشاورزنیوز:

به گزارش ایرنا، احمد کرمی روز جمعه در حاشیه بازدید از اراضی کشاورزی دهلران اظهار کرد: بدنبال بارش های بی سابقه ایی که در سطح استان ایلام و شهرستان دهلران داشتیم بخش کشاورزی بیشترین خسارت را دیده است.
وی با بیان اینکه این خسارت ها به همه بخش های حوزه کشاورزی دهلران به عنوان قطب کشاورزی استان ایلام بیشتر است، افزود: این بارندگی ها و به ویژه بارش تگرگ خسارت سنگینی به کشاورزان منطقه در حوزه زراعت زده است.
کرمی تاکید کرد: برخی بخش های کشاورزی این شهرستان بطور ۱۰۰ درصد تخریب شده و محصولات این اراضی دیگر قابل برداشت نیست.
وی با اشاره به سطح ۳۰ هزار هکتاری زیر کشت گندم در دهلران گفت: ۱۵ هزار هکتار از این میزان بدلیل جاری شدن سیل و بارش شدید تگرگ دچار خسارت شده ولی در برخی اراضی بطور کامل زراعت از بین رفته است.
مدیرکل بحران استان ایلام یادآور شد: انتظار داریم مقامات ارشد نظام اسلامی و مقامات اجرایی دولت با توجه به حجم بالای خسارت ها کشاورزان آسیب دیده از سیل اخیر را کمک کنند.
وی با بیان اینکه در قوانین و مقررات به صنعت بیمه توجه و اشاره شده اما بسیاری از مردم بخاطر ضعف های احتمالی در صنعت بیمه محصولات خود را بیمه نکرده اند، گفت: برخی از این افراد تمام سرمایه خود را در حوزه کشاورزی سرمایه گذاری کردند که در سیل اخیر همه این سرمایه از بین رفته و دچار خسارت کلی شده اند.
کرمی اضافه کرد: با توجه به نامگذاری امسال تحت عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، مردم انتظار دارند به آنها کمک شود اگر چه مدیریت ارشد استان نیز پیگیری های لازم را در دستور کار دارند.
وی افزود: امیدواریم مسئولان با همکاری و هم افزایی حداقل امکان برای جبران متناسب با زیان و ضرر خسارت دیدگان بخش کشاورزی دهلران بدلیل حجم بالای اراضی خسارت دیده را بصورت ویژه بررسی کنند.
فرماندار دهلران نیز در حاشیه این بازدیدها از خسارت گسترده سیل و تگرگ به اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد و گفت: با توجه به اینکه فصل برداشت محصول بود کشاورزان منطقه دچار خسارت سنگینی شده اند.
امیدعلی سبزی با بیان اینکه این خسارت به مزاع گندم، جو و کلزا بیشتر است، ادامه داد: کارشناسان کشاورزی مشغول برآورد دقیق میزان خسارت ناشی از جاری شدن سیل و بارش شدید باران و تگرگ به کشاورزی منطقه هستند.
وی از خسارت سیل و تگرگ به اراضی کشاورزی دشت عباس، چم هندی، جلیزی و برتش خبر داد و افزود: ۱۰ هزار هکتار از این اراضی دچار خوابیدی و بیش از پنج هزار هکتار نیز به کلی خسارت دیده اند.
بارش شدید باران و جاری شدن سیل در برخی نقاط استان ایلام از جمله شهرستان های آبدانان، دهلران، سیروان، چرداول مشکلات زیادی برای مردم ایجاد کرده و خسارت های زیادی به زیرساخت ها، راه ها، تاسیسات زیربنایی، منازل مسکونی و مزارع کشاورزی وارد کرده است.
بارش باران که از روز چهارشنبه با شدت بیشتری در استان ایلام آغاز شده تا پایان روز جاری نیز براساس اعلام اداره کل هواشناسی ادامه دارد و احتمال جاری شدن سیل و آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه نیز دور از انتظار نیست.
۷۱۷۵/۹۰۰۲

انتهای پیام /*

نوشته بخش کشاورزی دهلران بین ۵۰ تا ۸۰ درصد خسارت دیده است اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس