بخش دامی استان اردبیل نیازمند حضور کارخانه های لبنی است

کشاورزنیوز:

به گزارش ایرنا از روابط عمومی جهاد کشاورزی اردبیل ، بهلول تکلوی روز پنجشنبه افزود:
انسجام بخشی به خوشه های لبنی ، توجه به تنوع محصولات و کیفی سازی آنها و همچنین فرآوری محصولات در اردبیل جزو نیازهایی است که می تواند کارخانه های بزرگ نظیر پگاه را ترغیب کند که در این استان حضور یابند.
او اظهار کرد: در تولید محصولات دامی و توسعه دامپروری مدرن ظرفیت خوبی در کشت و صنعت مغان و بستر خوب مرتعی در اردبیل وجود دارد و ۴٫۵ میلیون واحد دامی در این چراگاه ها تغدیه می کنند.
او اظهار کرد: این استان با تولید ۴٫۸ درصد شیر کشور رتبه ۱۴ را در تولید شیر دارد و با داشتن ۱۷ هزار و ۲۸۰ گاو اصیل ، ۱۱۹ هزار گاو دو رگه ، ۱۸۴ هزار راس گاو بومی ، ۳۴ هزار گاومیش و بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار راس گوسفند و بز در تولید محصولات لبنی جایگاه خوبی دارد.
او همچنین به فعالیت ۴۸ هزار بهره بردار دامداری فعال در حوزه دام سبک و سنگین اشاره کرد و افزود: ظرفیت کارخانه های لبنی استان با ۴۲ واحد فعال که بیشتر از جهاد کشاورزی و صنعت و معدن مجوز گرفته اند بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول تولیدی است و تلاش می شود این وضعیت با توسعه خوشه های صنعتی لبنی ارتقا یابد.
وی توجه به نگهداری دام های اصیل و بومی با توجه به فراوانی جمعیت آن در استان را ضروری دانست و گفت: توسعه واحدهای تولیدی و تامین سرمایه در گردش ، توسعه و تقویت مراکز جمع آوری شیر روستایی با ساماندهی خاص ، توجه به استاندارد سازی مراکز جمع آوری شیر و برنامه ریزی موثر و کارآمد در این بخش ضرورت دارد.
استان اردبیل با داشتن ۴۲ واحد صنایع فرآوری لبنی توان تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصولات متنوع را در این بخش دارد و در حالی ۱٫۰۹ درصد مساحت کشور را دارد
قادر است سالانه چهار درصد محصولات کشاورزی را تولید کند و از این نظر جزو ۱۰ استان برتر کشور است.
استان اردبیل در نگهداری و بهره برداری از گاو میش رتبه دوم را دارد و دو درصد گاو اصیل ، سه درصد گاو دورگه ، ۶٫۵ درصد گاو بومی و بیش از ۱۶ درصد گاو میش کشور در این استان وجود دارد.
۹۰ درصد شیر خام در مناطق عشایری و روستایی استان اردبیل تولید شده و در این زمینه ۲۵۰ واحد سنتی جمع آوری شیر محلی در استان فعال است.
۶۰۱۸

انتهای پیام /*

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس