افزایش ۱۵ هزار هکتاری نشاء برنج در اراضی شالیزاری مازندران

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

افزایش ۱۵ هزار هکتاری نشاء برنج در اراضی شالیزاری مازندران

کشاورزنیوز:

عزیزالله شهیدی فر روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره اینکه پارسال در چنین زمانی حدود ۱۱۰هزار هکتار نشا کاری شده بود، افزود: شالیکاران دشت هراز با هدف کشت دوم ،امسال زودتر عملیات خزانه گیری و نشا کاری را انجام دادند.
حوزه آبریز ۱۱۰ هزار هکتاری دشت هراز شامل شهرستان های آمل،بابل ،فریدونکنار،محمودآباد و بابلسر است که اراضی این حوزه زیر کشت برنج رفته و در مرحله وجین قرار گرفته است.
نخستین نشاء مازندران امسال بیستم فروردین با حضور استاندار و دیگر مسئولان انجام شد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری قائمشهر و ساری نیز نشا کاری شده و کشاورزان مناطق ضلع جنوبی ( اراضی که در دامنه کوهپایه ها قرار دارد ) و شهرهای نکا، بهشهر و گلوگاه نیز در شرق استان مشغول نشا کاری برنج شدند.
معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به وجود ۸۰ واحد بانک نشاء در استان ،گفت : ۲۲ هزار هکتار از اراضی استان با تهیه بوته از بانک نشاء به صورت مکانیزه نشاء کاری شده است.
وی با اشاره به اینکه امسال حدود ۶۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری زیر کشت ارقام پر محصول می رود، گفت : پارسال شالیکاران استان ۴۵ هزار هکتار از اراضی خود را زیر کشت ارقام پر محصول فجر، شیرودی ، بی نام و ندا بردند.
شهیدی فر وضعیت منابع آبی استان مازندران را مطلوب ارزیابی کرد و بیان داشت : با توجه به شرایط مناسب بارندگی ، همچنان آب اراضی شالیزاری از آب سطحی رودخانه ها استفاده می شود.
وی خاطر نشان کرد: هنوز کشاورزان از آب چاه عمیق و نیمه عمیق برای آبیاری شالیزارها استفاده نکردند.
مازندران دو سد بزرگ البرز و شهید رجایی و هشت سد کوچک با ظرفیت حدود ۳۲۴ میلیون متر مکعب دارد که بر اساس امار آب منطقه ای ۸۵ درصد این ظرفیت پر شدهه است.
مازندران همچنین دارای ۸۰۰ قطعه آب بندان با ظرفیت ۳۵۰ میلیون متر مکعب است که ۹۷ درصد آن پر شد.
برنامه های خوداتکایی تولید برنج در وزارت جهاد کشاورزی دولت تدبیر و امید در دو استان برنج خیر مازندران و گیلان آغاز شده است ،بطوریکه مقرر شد تا استان های شمالی ۵۰ درصد از نیاز کشور به واردات برنج را در قالب طرح خوداتکایی تولید و تامین کنند.
براساس برنامه خوداتکایی در سه سال آینده حدود ۵۰۰ هزارتن ظرفیت تولید برنج در خطه شمال کشور افزایش خواهد یافت.
سالانه حدود سه میلیون تن برنج در کشور مصرف می شود که دو میلیون تن آن تولید داخلی است.
بالا بردن سطح زیر کشت ارقام پرمحصول ،تسطیح و یکپارچه سازی و زهکشی اراضی شالیزاری ،کشت مجدد و طرح پرورش ساقه برنج ( رتون ) از برنامه های جهاد کشاورزی برای افزایش تولید برنج در مازندران و گیلان است.
سالانه بیش از ۹۰۰ هزار تن برنج سفید برابر با ۴۲ درصد نیاز کشور برنج سفید در مازندران تولید می شود.
۶۹۹۰/۶۰۹۷

انتهای پیام /*

نوشته افزایش ۱۵ هزار هکتاری نشاء برنج در اراضی شالیزاری مازندران اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس