احادیثی پیرامون توجه به احکام از امام عصر(عج)

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

احادیثی پیرامون توجه به احکام از امام عصر(عج)

کشاورزنیوز:

مقدمه
شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه )- برای اینکه بهتر بدانیم خواسته امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) از ما چیست؛ باید احادیث آن حضرت را مورد توجه خودقرار دهیم . امام مهدی (علیه السلام) ما را به رعایت واجبات الهی از جمله نماز ، تقوای الهی (خداترسی)، کمک به مردم، و هر آنچه که ما را به ایشان (اهل بیت ــ علیهم السلام) نزدیک می کند؛ فرا می خواند.
وظیفه منتظر، تلاش برای قرب به امام خویش
به گزارش شفقنا به نقل از رهروان ولایت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در باره تلاش منتظران برای قرب به محبت خودشان (اهل بیت ــ علیهم السلام ــ ) می فرمایند: «فَلْیَعْمَلْ کُلُّ امْرِء مِنْکُمْ بِما یُقَرَّبُ بِهِ مِنْ مَحَبَّتِنا، وَلْیَتَجَنَّبْ ما یُدْنیهِ مِنْ کَراهِیَّتِنا وَ سَخَطِنا؛[۱]هر یک از شما باید به آنچه که او را به دوستى ما نزدیک مى‌سازد، عمل کند و از آنچه که خوشایند ما نبوده و خشم ما در آن است، دورى گزیند»
بی شک قرب به امامان معصوم، از جمله حجت غائب خدا (صلواه الله علیهم اجمعین) در سایه توجه کافی به احکام اسلام پدید می آید. ما در اینجا به دو حدیث از امام زمان (علیه السلام) در مورد توجه به احکام اسلام اشاره می نماییم.
۱ــ توجه به نماز
حجت غائب از نظر، در این باره می فرمایند: «ما أُرْغِمَ أَنْفُ الشَّیْطانِ بِشَىْء مِثْلِ الصَّلوهِ، فَصَلِّها وَ أَرْغِمْ أَنْفَ الشَّیْطانِ؛[۲]هیچ چیز مثل نماز، بینى شیطان را به خاک نمى‌مالد، پس نماز بخوان و بینى شیطان را به خاک بمال»
بنابراین خوش بینی به توجیهاتی مثل: دل آدم پاک باشد و غیره، راه بجایی نمی برد، البته در پاک بودن دل که شکی نیست ولی بحث این است کدام دل پاک، محبت خدا را دارد ولی میل به گفتگو و راز و نیاز با او ندارد و خدای نخواسته نماز و راز و نیاز با خدا را به حاشیه می برد؟ «وَ إِذا نادَیْتُمْ إِلَى الصَّلاهِ اتَّخَذُوها هُزُواً وَ لَعِباً ذلِکَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لا یَعْقِلُون‏؛[مائده/۵۸]و چون براى نماز ندا در مى‏دهید، آن را به مسخره و بازى مى‏ گیرند این کار زشتشان به سبب این است که آنان گروهى هستند که (در حقایق و معارف‏) اندیشه نمى‏ کنند».

۲ــ کمک به خلق
امام منتظران در باره خدمت به خلق، اینگونه فرمایشی دارند: «أَرْخِصْ نَفْسَکَ وَ اقْضِ حَوائِجَ النّاسِ؛[۳]خودت را [براى خدمت] در اختیار مردم بگذار، و حوائج مردم را برآور».
وقتی حجت خدا به شیعیان و منتظرانش دستور به کمک به خلق می دهد؛ در حقیقت آیه های قرآن را به ما تعلیم می دهد. «إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ وَ أَقامُوا الصَّلاهَ وَ آتَوُا الزَّکاهَ لَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُون‏؛[بقره/۲۷۷]آنان که ایمان آورده ‏اند و داراى اعمال شایسته‏ اند و نماز را برپا داشته و زکات مى‏ دهند، پاداش آنها نزد پروردگارشان است نه ترسى دارند و نه غمگین مى‏شوند».
مومنان و منتظران حضرت حجت (علیه السلام) باید برای تقویت معنویت خود، با خداوند در ارتباط معنوی باشند و برای تقویت و پیشرفت دنیای خود (جبهه ی منتظر)، کمک کننده و غمخوار هم باشند.
حجت خدا منتظر کارکرد مثبت ماست.
حضرت امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تاخیر در دیدار خود با شیعیان را (ظهور خود را)، نتیجه کم کاری شیعیان و دوستدارانش می داند: «لَوْ أَنَّ أَشْیاعَنا وَفَّقَهُمُ اللّهُ لِطاعَتِهِ عَلَى اجْتِماع مِنَ الْقُلُوبِ فِى الْوَفاءِ بِالْعَهْدِ عَلَیْهِمْ لَما تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْیمْنُ بِلِقائِنا وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعادَهُ بِمُشاهَدَتِنا؛[۴]اگر شیعیان ما ـ که خداوند آنها را به طاعت و بندگى خویش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پیمان الهى خود اتّحاد واتّفاق مى‌داشتند و عهد و پیمان را محترم مى‌شمردند، سعادت دیدار ما به تأخیر نمى‌افتاد و زودتر به سعادت دیدار ما نائل مى‌شدند».
البته احتمال دارد که منظور از دیدار آن حضرت، شرفیابی به حضور حضرتش و درک فیوضات آن جناب باشد، بی تردید وقتی که فضای جامعه منتظران، فضای معنویت و دلدادگی باشد ــ مثل دوران جنگ تحمیلی ــ فیوضات بسیاری از جانب خدا توسط حجت خدا به منتظران می رسد، وقتی خدا می فرماید « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدامَکُمْ؛[محمد/۷]اى مؤمنان! اگر خدا را یارى کنید، خدا هم شما را یارى مى‏کند و گام هایتان را محکم و استوار مى‏سازد»؛ فیض استواری و ثبات قدم توسط حجت خدا به مومنان و منتظران خواهد رسید
چنانکه در حدیث دیگری مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به موضوع پشتیبانی خود از شیعیان و منتظران در برابر دشمنان (جنگ نابرابر تحمیلی) اشاره می فرماید: «إِنّا غَیْرُ مُهْمِلینَ لِمُراعاتِکُمْ، وَ لا ناسینَ لِذِکْرِکُمْ، وَ لَوْ لا ذلِکَ لَنَزَلَ بِکُمُ اللاَّواهُ، وَ اصْطَلَمَکُمُ الاْعْداءُ، فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا؛[۴]ما در رعایت حال شما کوتاهى نمى‌کنیم و یاد شما را از خاطر نبرده ‌یم، که اگر جز این بود گرفتارى‌ها به شما روى مى‌آورد و دشمنان، شما را ریشه کن مى‌کردند. از خدا بترسید و ما را پشتیبانى کنید».
حضرت در این حدیث می فرماید: همانطور که من پشتیبان و یاری کننده ی شما هستم؛ شما هم پشتیبان و یاری کننده من باشید، در انتظار عدل و دادی باشید که با ظهور من محقق می شود، با ظلم و بی عدالتی در سطح جهان مقابله کنید و …
سخن آخر
امام مهدی (علیه السلام) از ما منتظران، خواهان بجا آوردن نماز، و بکار بستن تقوای الهی در زندگی و خلاصه هر چیزی که ما را به محبت ایشان و سایر امامان نزدیک کند؛ است. اگر جامعه ی منتظران در عمل به دین خدا و تقویت آن بکوشند؛ ثبات قدم و اراده از طرف خدای متعال، بواسطه حجت غائب خودش، بر این جامعه فرود می آید چنانکه جامعه ی منتظر ما در جنگ تحمیلی که همه ی دنیا پشتیبان صدام بودند؛ باذن خدا و عنایات حضرات معصومین (حضرت حجت) پیروز میدان شدند.
پی نوشتها
۱ ــ بحار الأنوار (ط – بیروت) / ج‏۵۳ / ۱۷۶
۲ــ من لا یحضره الفقیه / ج‏۱ / ۴۹۸
۳ــ شیفتگان حضرت مهدی (علیه السلام)، قاضی زاهدی ج۱ص۱۱۶
۴ــ الإحتجاج على أهل اللجاج (للطبرسی) / ج‏۲ / ۴۹۷
برای مطالعه بیشتر در مورد توقیعات امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به شیخ مفید، مراجعه شود به: بحارالنوار ج۵۳ صص ۱۵۰تا ۱۹۸

انتهای پیام

نوشته احادیثی پیرامون توجه به احکام از امام عصر(عج) اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس