Posted on

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

اجرای طرح مدیریت چرا در مناطق عشایری شهرستان پردیس

به گزارش کشاورزنیوز؛

علی اصغر توانایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار کشاورزنیوز افزود: طرح مدیریت چرا با هدف ساماندهی دام مازاد و غیر مجاز در مسیرهای ییلاق و قشلاق عشایر (میانبند) شهرستان پردیس، راهکاری مناسب برای حفظ مراتع این شهرستان و مراتع همجوار آن است.
وی بیان کرد: بخشی از مراتع این شهرستان از زمان گذشته مسیر عبور کوچ عشایر به مراتع ییلاقی بوده که در سالهای اخیر به علت تغییرات اقلیمی، توسعه فضای شهری و روستائی، احداث راه ها و ورود دام عشایر باعث فشار مضاعف بر این عرصه ها شده که همین موضوع تخریب این مراتع را بدنبال داشته که برای برطرف شدن این معضل اجرای این طرح از اهمیت بسزائی برخوردار است.
توانائی با اشاره به اینکه ظرفیت چرای دام مراتع این شهرستان حدود چهار هزار واحد دامی است افزود: با اجرای طرح منطقه ای مدیریت چرا و کنترل کوچ دام عشایر زمان حرکت و رسیدن این دام ها به مراتع ییلاقی بویژه مراتع حوزه لار با ایجاد اتراق گاه ها و توزیع علوفه های دستی ساماندهی می شود.
وی تامین اعتبارات لازم برای اجرایی شدن این طرح را مهم عنوان کرد و افزود: بدلیل وجود پارکهای ملی خجیر و سرخه حصار در حوزه این شهرستان و همجواری آن با مراتع ییلاقی حوزه لار که از لحاظ پوشش گیاهی و ذخایر ژنتیکی جزو مراتع درجه یک به شمار می رود این شهرستان را از موقعیت استراتژیکی خاصی برخوردار کرده که به منظور حفظ پارکهای ملی و مراتع ارزشمند منطقه اجرای این طرح الزامی است.
حدود سه هزار خانوار عشایری در استان تهران زندگی می کنند که به هنگام کوچ از مناطق قشلاقی به ییلاقی و بالعکس از مسیر شهرستان پردیس عبور می کنند.
تهرام/۷۲۴۳/۷۲۴۷//۱۳۴۸

انتهای پیام /*

نوشته اجرای طرح مدیریت چرا در مناطق عشایری شهرستان پردیس اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز