آئین تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی کاشمر برگزار شد

شمار از خوراک کشاورزنیوز استفاده می کنید

آئین تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی کاشمر برگزار شد

به گزارش کشاورزنیوز؛

به گزارش کشاورزنیوز، ‌در این مراسم از چهار تولید کننده نمونه کشوری و استانی و ۴۵ نمونه شهرستانی در بخش های مختلف کشاورزی و دامپروری تجلیل به عمل آمد.
مدیر جهاد کشاورزی کاشمر در این مراسم با بیان اینکه کشاورزان و دامداران افرادی نجیب، آگاه و کم توقع هستند گفت: کشاورزان در عرصه های اقتصادی، سازندگی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی طلایه داران امنیت و سلامت جامعه هستند.
سید ابوالقاسم موسوی با یادآوری رشد مثبت اقتصادی بخش کشاورزی افزود :شهرستان کاشمر با ۲۱ هزار خانوار بهره بردار در بخش کشاورزی و دامداری، دارا بودن ۳۶ هزار ۶۰۰ هکتار سطح زیر کشت محصولات زراعی، باغی، آبی و دیم و داشتن ۵۵ واحد صنعتی مرغ تخم گذار و گوشتی، ۱۷۵ هزار راس دام سبک، هفت هزار و ۲۰۰ راس دام سنگین و راه اندازی بزرگترین و اولین زنجیره تولید گوشت مرغ و تخم مرغ در استان خراسان توانسته به یک شهر کشاورزی و باغبانی تبدیل شود.
وی همچنین از وجود ۲۷ هزار و ۶۰۰ هکتار سطح زیر کشت باغ دیم و آبی در شهرستان خبر داد و گفت: بیشترین میزان سطح باغ ها در استان خراسان رضوی مربوط به شهرستان کاشمر است.
به کفته او شهرستان کاشمر در ۱۹ محصول مختلف زراعی و باغی به خصوص محصولات بادام آبی و دیم، زعفران، انگور، زردآلو، بادمجان توانسته مقام اول تا سوم را در سطح استان و کشور به خود اختصاص دهد.
وی افزود: ارزش تولید محصولات زراعی و باغی این شهرستان در سال ۹۴ معادل ۳۵۵ میلیارد تومان و محصولات دامی معادل ۱۵۵ میلیارد تومان برآورد شده است.
وی با بیان اینکه محصولات و تولیدات شهرستان به چندین کشور دنیا از جمله برزیل، ترکمنستان، افغانستان و روسیه با ارزش ناخالص حدود ۱۰۰ میلیارد تومان صادر شده است، افزود: در سه ساله اخیر شبکه های انتقال و توزیع آب به طول سه کیلومتر با مبلغ یک میلیارد تومان اجرا شده است.
موسوی گفت: مرمت و بازسازی ۱۵ رشته قنات با اعتبار ۶۰۰ میلیون تومان، اجرای آبیاری تحت فشار در سطح ۲۳۰ هکتار با اعتبار دولتی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، احداث و تکمیل کارخانه های صنایع تبدیلی در سطح شهرستان با تسهیلات ۱۱ میلیارد تومان، تهیه و توزیع کود مورد نیاز در سطح شهرستان به میزان۱۳ هزار و ۵۰۰ تن، تهیه و توزیع ۲۰۰ تن بذرهای اصلاح شده، اجرای طرح سالم سازی محصولات و مبارزه تلفیقی با آفات و بیماری ها در سطح ۸ هزار و ۲۵۰ هکتار، واگذاری ۶۵ دستگاه تراکتور و تامین نهادهای مورد نیاز دامداران به صورت یارانه دار و مدت دار مثل جو، ذرت، سبوس و کنستاتره به میزان ۲۵ هزار تن، توزیع ۸۲۵ میلیون تومان یارانه شیر از دیگر اقدامات این اداره طی سه سال اخیراست.
وی با یادآوری اعطای تسهیلات مختلف به متقاضیان به میزان ۶۸ میلیارد تومان در سه ساله اخیر گفت :شهرستان کاشمر ۶۸۵ منبع آبی داررد که در هر یک ثانیه چهار هزار و ۷۰۰ لیتر آب استحصال و به مصرف کشاورزی می رسد که با کاشت گیاهان کم آب بر و مدیریت مصرف، این میزان باید کاهش یابد.
موسوی افزود: تاکنون ۹۵ درصد باغ های شهرستان که بالای دو هکتار بوده اند مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار شده اند و افزود: انتظار داریم سهمیه شهرستان برای آبیاری تحت فشار به میزان هزار هکتار در سال در نظر گرفته شود.
شهرستان ۱۹۵ هزار نفری کاشمر درفاصله ۲۲۸ کیلومتری مشهد قرار دارد .
۷۴۹۷/ ۶۰۱۲

انتهای پیام /*

نوشته آئین تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی کاشمر برگزار شد اولین بار در کشاورزنیوز پدیدار شد.

کشاورزنیوز

مطالب مرتبط

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس